Սիրիայում ահաբեկման զոհ է դարձել Իրանի ներկայացուցիչը 02/14/2013   14:32  |  Միջազգային լրահոս
Բեյրութում Իրանի Իսլամական հանրապետության դեսպանատունն այսօր հաղորդել է Լիբանանի վերականգնման տնտեսական օժանդակության իրանական հիմնադրամի ղեկավար Հուսամա Հոշ-Նավիսի սպանության մասին: «Ալ-Մանար» հեռուստաընկերությանը փոխանցված մամլո հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ մահափորձն իրականացվել է «մի խումբ զինված ահաբեկիչների կողմից՝ Դամասկոսից վերադառնալու ժամանակ»:
«Ալ-Ջազիրա» հեռուստաալիքի վարկածով՝ Իրանի ներկայացուցչի մեքենան, որն ունեցել է դիվանագիտական կարգավիճակ, կրակահերթերի թիրախ է դարձել Դամասկոսի միջազգային օդանավակայանի շրջանում: Ըստ հեռուստակայանի՝ նրա հետ միասին զոհվել է նաև մեքենայում գտնվող ևս մեկ Իրանի քաղաքացի: Դա հաստատում է նաև «Ալ-Արաբիա» հեռուստակայանը:
Հոշ-Նավիսը իր այս պաշտոնին Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջաթի կողմից նշանակվել էր 2006թ.-ին: Շնորհիվ իրանական օժանդակության՝ Լիբանանի հարավի քաղաքներում կրկին վերականգնվել են Իսրայելի ռմբակոծություններից ավերված շատ բնակելի շրջաններ:
Բեյրութցի մեկնաբաններն ուշադրություն են դարձրել, որ Հոշ-Նավիսի դեմ կատարված մահափորձը տեղի է ունեցել ուղիղ մեկ տարի անց այն օրից, երբ Դամասկոսում կատարվեց «Հզբոլահի» ռազմական հրամանատար Իմադ Մուղնու ահաբեկումը: Իրանական «Ֆարս» տեղեկատվական գործակալությունը հիմնադրամի ղեկավարի մահվան պատասխանատու է համարում «սիոնիստական ռեժիմի գործակալներին»:
Մեկ այլ իրանական գործակալություն՝ «ԻՍՆԱ»-ն, հղում անելով «Իսլամական հեղափոխության պահապաններ» կազմակերպության վարչության հանրության հետ կապերի ծառայությանը, հաղորդում է, որ Սիրիայում փետրվարի 13-ին զոհվել է գեներալ Հասան Շաթերին: Իսրայելական «Մաարիվ» թերթի վարկածով՝ Շաթերին և Հոշ-Նավիսը նույն անձն է:

Глава иранского фонда по оказанию экономического содействия в восстановлении Ливана погиб от рук террористов на шоссе Дамаск-Бейрут 02/14/2013   14:46  |  Международные новости
ИТАР-ТАСС со ссылкой на посольство Исламской Республики Иран в Бейруте сообщает сегодня об убийстве главы иранского фонда по оказанию экономического содействия в восстановлении Ливана Хусама Хош-Нависа. Покушение на него было совершено "группой вооруженных террористов в момент возвращения из Дамаска".
По версии телеканала "Аль-Джазира", автомашина иранского представителя, имеющего дипломатический статус, подверглась обстрелу в районе Дамасского международного аэропорта. Вместе с ним погиб еще один иранский гражданин, находившийся в автомобиле. Телестанция "Аль-Арабия", в свою очередь, утверждает, что погибло два ливанца, сопровождавших дипломата.
Хош-Навис был назначен президентом Махмудом Ахмадинежадом на свой пост в 2006 году после войны между "Хезболлах" и Израилем в Южном Ливане. Благодаря иранской помощи в южных городах страны были заново отстроены жилые районы, пострадавшие во время израильских бомбардировок.
Бейрутские комментаторы обратили внимание, что покушение на Хош-Нависа совершено ровно спустя пять лет после гибели в Дамаске в результате теракта военного командира "Хезболлах" Имада Мугнии. Независимое иранское информагентство "Фарс" возложило ответственность за убийство главы фонда на "агентов сионистского режима".
В Сирии 13 февраля погиб генерал-майор Хасан Шатери. По версии израильской газеты "Маарив", Хош-Навис и генерал Шатери - это одно лицо.