Սիրիական ընդդիմությունը կարիք ունի էլեկտրոնային միջամտության 02/02/2013   15:25  |  Միջազգային լրահոս
Սիրիայի հեղափոխական և ընդդիմադիր ուժերի ազգային դաշինքի առաջնորդ Մոազ ալ-Խատիբը ուրբաթ օրը հաստատել է, որ պատրաստ է բանակցել սիրիական այսօրվա իշխանությունների հետ՝ հղում անելով արևմտյան ԶԼՄ-ներին հաղորդում է «interfax»-ը:
«Որպես բարի կամքի դրսևորում... մենք պատրաստ ենք նստել ռեժիմի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ, բայց մենք չէինք ցանկանա, որ նրանց /բանակցություններին մասնակցող իշխանության ներկայացուցիչների/ ձեռքերն արյունոտ լինեն», - ասել է նա ՄԱԿ-ի և Արաբական պետությունների լիգայի հատուկ ներկայացուցիչ Լախդար Բրահիմիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Միաժամանակ սիրիական ընդդիմության ղեկավարը պնդել է, որ այդ քայլին որպես արձագանք իշխանությունները պետք է բանտերից բաց թողնեն հակակառավարական ելույթների համար ձերբակալված 160 հազար մարդու:
Ընդդիմության ղեկավարը նշել է, որ իրենք կարիք ունեն ԱՄՆ-ի և Արևմուտքի կողմից «ինչ-որ մի տեսակի էլեկտրոնային միջամտության», որը կխոչընդոտի զինյալների դիրքերին հարվածող կառավարական օդուժի թռիչքները:
«Եթե դա չաշխատի, ես կպահանջեմ ոչնչացնել սիրիական վարչակարգի օդուժն ու զինված ուժերը, քանի որ համաշխարհային հանրության համար անընդունելի է կողքից դիտորդ լինել և պարզապես նայել, թե ինչ է կատարվում սիրիացի ժողովրդի հետ»,- ընդգծել է Մոազ ալ-Խատիբը:

Сирийская оппозиция нуждается “в какого-то рода электронном вмешательстве” 02/02/2013   16:16  |  Международные новости
“Председатель Национальной коалиции сирийских революционных и оппозиционных сил (НКСРОС) Моаз аль-Хатиб в пятницу подтвердил, что готов к переговорам с представителями нынешних сирийских властей”,- пишет Интерфакс со ссылкой на западные СМИ.
"В качестве жеста доброй воли мы готовы сесть за стол переговоров с режимом, но мы не хотели бы, чтобы их руки были в крови (представителей властей на переговорах - ИФ)", - сказал он на встрече со спецпредставителем ООН и ЛАГ по Сирии Лахдаром Брахими.
Одновременно глава сирийской оппозиции повторил, что в ответ на этот шаг власти должны выпустить из тюрем 160 тыс. задержанных за антиправительственные выступления.
Глава оппозиции отметил, что она нуждается в "какого-то рода электронном вмешательстве" со стороны США и Запада, которое воспрепятствует полетам самолетов правительственных ВВС, наносящим удары по позициям боевиков.
"Если это не сработает, я потребую уничтожать самолеты и вооружение сирийского режима, поскольку для мирового сообщества неприемлемо быть просто сторонним наблюдателем и смотреть на то, что происходит с сирийским народом", - подчеркнул Моаз аль-Хатиб.