7 դատվածություն, 25 կարգապահական տույժ 02/13/2013   18:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախկինում 6 անգամ դատապարտված «Հրազդան» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Համլետ Ղազարյանը, ով որովայնի շրջանում ասեղներ է մտցրել և թույլ չի տալիս դրանք հեռացնեն՝ պահանջելով, որ իրեն այցելեն լրագրողները կամ ՀԿ- ների ներկայացուցիչներ և լսեն իր բողոքը։ Դատապարտյալը ներկայումս գտնվում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, քանի որ ի թիվս ինքնավնասման նրա մոտ հայտնաբերվել է նաև թոքախտ:
Այդ մասին «Pastinfo.am» -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գոռ Ղլեչյանը՝ հավելելով, որ դատապարտյալը դիմում է ներկայացրել, պատկան մարմիններին, որտեղ մասնավորապես բողոքում է, որ քրեակատարողական հիմնարկի պետի կողմից անընդմեջ ծեծի է ենթարկվել և որ ՔԿՀ-ի պետը ստիպել է նրան կեղծ ցուցմունքներ տալ:
Գոռ Ղլեչյանի խոսքով՝ դա դատապարտյալի իրավունքն է, իսկ ներկայացված դիմումները կքննվեն համապատասխան մարմինների կողմից:
Նշենք, որ Համլետ Ղազարյանը դատապարտվել է 2004թ. հոկտեմբերի 25-ին՝ 8 տարվա ազատազրկման, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Սակայն պատժի կրման ընթացքում նա ձեռք է բերել երկրորդ դատվածությունը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և նախորդ պատժին ավելացել է ևս 2 տարի 6 ամիս, այսպիսով՝ պատժի կրման ավարտը 2014թ. հոկտեմբերի 13-ն է:

Неоднократно судимый зэк УИУ “Раздан” воткнул в живот иглы, требуя аудиенции с журналистами 02/13/2013 18:39 | Лента новостей
Ранее 6 раз судимый заключенный УИУ “Раздан” Гамлет Казарян воткнул в живот иглы и не дает никому их снять, требуя, чтобы его посетили журналисты или представители общественных организаций и выслушали его жалобы. Заключенный в настоящее время находится в УИУ “Больница для заключенных”, поскольку помимо самоувечий, у него диагностировали и туберкулез.
Об этом в беседе с корреспондентом «Pastinfo.am» заявил временно исполняющий обязанности начальника отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления Минюста РА Гор Глечян, добавив, что осужденный подал заявление надлежащим органам, где, в частности, жалуется на то, что начальник УИУ его перманентно избивает и что он выбил из него ложные показания.
По словам Гора Глечяна, это право заключенного, а представленные жалобы рассмотрят соответствующие органы.
Отметим, что Гамлет Казарян был приговорен 25 октября 2004г. к 8 годам лишения свободы в соответствии с п.3 ч. 3 ст. 178 и п.3 ч. 3 ст. 177. Однако во время отбывания наказания он получил вторую судимость по ч. 1 ст. 178, и к предыдущему сроку прибавилось еще 2 года 6 месяцев. Таким образом, срок отбывания наказания истекает 13 октября 2014г.
Во время отбывания этого срока наказания, заключенный был подвергнут 25 раз дисциплинарному взысканию.