Հյուսիսային Կորեան հակադարձում է առավել կոշտ քայլերի սպառնալիքով 02/12/2013   18:23  |  Միջազգային լրահոս
Կորեայի ժողովրդական դեմոկրատական հանրապետության  ԱԳՆ-ն զգուշացրել է, որ այսօր իրականացված ատոմային փորձարկումը ընդամենը «առաջին քայլն» է և երկրի իշխանությունները պատրաստ են նախաձեռնել  «նոր միջոցներ» ԱՄՆ-ի և մյուս արևմտյան երկրների կողմից կիրառվող պատժամիջոցներին ի պատասխան:
«Եթե ԱՄՆ-ն շարունակի բարդացնել իրավիճակը և ցուցաբերի  թշնամական վերաբերմունք, ապա մեզ այլ ելք չի մնա, բացի առավել կոշտ քայլերի ձեռնարկումը»,- ասվում է ԿԺԴՀ-ի  ԱԳՆ-ի հաղորդման մեջ:
Գերատեսչությունում նաև նշել են, որ փորձարկումը հանդիսացել է «ինքնապաշտպանության միջոց» և չի խախտել միջազգային ոչ մի նորմ:
Այսօր առավոտյան Հյուսիսային Կորեան հայտարարել էր ատոմային զենքի ստորգետնյա պայթեցման հաջող փորձարկման մասին: Նշենք, որ սա այդ երկրի պատմության մեջ համանման 3-րդ փորձարկումն էր:
Դրան ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման համաշխարհային հանրությունը կոչ արեց հանդես գալ «անհապաղ և կոշտ գործողությունների», իսկ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հանդես եկավ  այդ գործողությունը խիստ դատապարտող հայտարարությամբ:

Северокорейский МИД пригрозил США “жесткими мерами” 02/12/2013   19:26  |  Международные новости
“Северокорейский МИД предупредил, что проведение ядерного испытания было лишь "первым шагом" и власти страны готовы предпринять "новые меры" в ответ на ужесточение санкций со стороны США и других западных стран”, - передает агентство Би-би-си со ссылкой на МИД КНДР.
"Если США будут продолжать усложнять ситуацию и проявлять враждебность, то у нас не будет другого выхода, кроме как предпринять более жесткие меры", - говорится в сообщении МИД КНДР.
В ведомстве также отметили, что испытание было "мерой самозащиты" и не нарушало никаких международных норм.
Во вторник утром Северная Корея объявила об успешном проведении подземного ядерного испытания - третьего в своей истории.
Вскоре после этого президент США Барак Обама призвал мировое сообщество к "незамедлительным и жестким действиям".