Եվրամիությունը շարունակում է Ադրբեջանին հասցեագրել իր արդարության կոչերը 02/11/2013   13:25  |  Միջազգային լրահոս
Եվրամիության արտաքին գործերի Գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով Եվրախորհրդի անդամ Շտեֆան Ֆյուլեն շաբաթ օրն իրենց անհանգստությունն են արտահայտել Ադրբեջանում «Մուսաֆաթ» կուսակցության ղեկավար Թոֆիկ Յաղուբլուի և «Հանրապետական այլընտրանք» կուսակցության առաջնորդ Իլգար Մամեդովի ձերբակալության կապակցությամբ, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Եվրամիության ղեկավարության ներկայացուցիչները կոչ են արել Ադրբեջանի պաշտոնական իշխանություններին «ապահովել մեղադրանքների արագ, արդար, թափանցիկ և անկախ քննությունը» և, միաժամանակ, «ձեռնպահ մնալ իրենց հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները իրականացնող լրագրողների և քաղաքական ակտիվիստների առջև խոչընդոտների ստեղծումից»:
Էշթոնը և Ֆյուլեն կոչ են արել Բաքվին արտահերթ կարգով վերանայել հունվարի 26-ին կայացած խաղաղ ցույցի մասնակիցների դեմ ուղղված մեղադրանքները և «ապահովել այդ ցույցերի և Իսմայիլիի հունվարյան բողոքի մասնակիցների նկատմամբ կոպիտ վերաբերմունքի հարցով արժանահավատ քննությունը և, միաժամանակ, երաշխավորել ձերբակալվածների համար արժանապատիվ պայմաններ»:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլաևը այս կոչը պաշտոնական Բաքվի կողմից գնահատել է, որպես քննության վրա ճնշման գործադրում և նշել է, որ քննչական գործընթացի մեջ նման միջամտությունն անընդունելի է: Նա Եվրամիության այդպիսի մոտեցումը համարել է անարդար և ոչ օբյեկտիվ: «Մենք ափսոսում ենք, որ ԵՄ որոշ պաշտոնական դեմքեր մեր երկրում տիրող իրավիճակը գնահատելիս խեղաթյուրում են այն և տալիս են ոչ օբյեկտիվ և անարդար գնահատականներ՝ «ուռճացնելով» դրանք: Դա մեր մոտ առաջացնում է զարմանք և ափսոսանք»,-նշել է Աբդուլաևը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի այդ քաղաքական գործիչների դատին ներկա գտնվելու Եվրամիության ներկայացուցիչների խնդրանքը մերժվել էր:

ЕС обеспокоен арестами представителей азербайджанской оппозиции 02/11/2013   13:58  |  Международные новости
Представители руководства ЕС призвали официальные власти Азербайджана «обеспечить быстрое, справедливое, прозрачное и независимое расследование обвинений», а также "воздержаться от дальнейшего создания препятствий журналистам и политическим активистам, которые стремятся реализовать свои основные права и свободы".
Эштон и Фюле призвали Баку пересмотреть обвинения в отношении участников мирной демонстрации, состоявшейся 26 января, в срочном порядке, а также «обеспечить достоверное расследование утверждений о жестоком обращении с задержанными участниками этой демонстрации и январских протестов в Исмаиллы, а также гарантировать достойные условия содержания арестованным», сообщается в официальном заявлении, распространенном в Брюсселе.
"Официальный представитель МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев заявил, что официальный Баку расценивает это заявление как давление на следствие и считает неприемлемым такого рода вмешательство в следственный процесс.
Он сказал, что Азербайджан считает такой подход ЕС необъективным и несправедливым.  "Мы очень сожалеем, что некоторые официальные лица ЕС, расценивая ситуацию в нашей стране, своеобразно искажают ее и делают необъективные, несправедливые оценки, "раздувая" их. Это  вызывает у нас удивление и сожаление", отметил Абдуллаев.
Следует отметить, на заседание суда над Мамедовым и Ягублу не  был допущен  руководитель представительства Евросоюза (ЕС) в Азербайджане Роланд Кобиа. Ему пришлось  наряду с другими наблюдателями ждать результатов  судебного заседания на улице. МИД Азербайджана никак не отреагировал на этот случай", -передает тоже источник.