Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն է անցկացրել իրավապահ կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ 02/08/2013   18:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր իրավապահ կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել ընտրական գործընթացի շրջանակներում ՀՀ նախագահի բոլոր թեկնածուների անձնական անվտանգության, ինչպես նաև ընտրություններին նրանց լիարժեք և իրավահավասար մասնակցության ապահովման խնդիրների վերաբերյալ: Մասնավորապես, քննարկվել են ՀՀ նախագահի թեկնածուների քաղաքական բնականոն գործունեության ապահովման սահմանադրաիրավական և միջազգային երաշխիքները, ինչպես նաև դրանց իրացմանն ուղղված պետության պարտավորությունների առավել գործուն և արդյունավետ կատարման հարցերը:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի կայքէջից, խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) տնօրենը տեղեկություններ է ներկայացրել նաև ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձի փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով իրականացվող նախաքննության ընթացքի վերաբերյալ: ԱԱԾ տնօրենը նշել է, որ հանցագործության բացահայտման առումով արդեն առկա են որոշակի արդյունքներ, որոնք թույլ են տալիս հստակ քայլեր իրականացնել գործի բոլոր էական հանգամանքների հետագա պարզաբանման համար:
Հանրապետության Նախագահը գոհունակություն է հայտնել նշված գործով իրավապահ մարմինների կատարած աշխատանքի կապակցությամբ:

Серж Саргсян провел совещание с участием руководителей правоохранительных структур 02/08/2013   18:39  |  Лента новостей
Президент РА Серж Саргсян сегодня провел совещание с участием руководителей правоохранительных структур по вопросам обеспечения в рамках избирательного процесса личной безопасности всех кандидатов в президенты РА, а также их полноценного и равноправного участия в выборах. В частности, были обсуждены конституционно-правовые и международные гарантии обеспечения нормальной политической деятельности кандидатов в президенты РА, а также вопросы наиболее действенного и эффективного выполнения направленных на их реализацию обязательств государства.
В ходе совещания директор Службы национальной безопасности (СНБ) при Правительстве РА представил также сведения о ходе предварительного следствия, осуществляемого по уголовному делу, возбужденному по факту совершения покушения на кандидата в президенты РА Паруйра Айрикяна. Директор СНБ отметил, что в плане раскрытия преступления уже есть определенные результаты, которые позволяют осуществлять четкие шаги для дальнейшего выяснения всех существенных обстоятельств дела.
Президент Республики выразил удовлетворение в связи с работой, выполненной правоохранительными органами по данному делу.