Մեղավոր է, բայց ազատ է նոր աշխատանքի տեղ գտնելու համար 02/08/2013   12:39  |  Միջազգային լրահոս
ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի Սոչի քաղաք կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում օլիմպիական շինարարական օբյեկտում բացահայտած մի հետաքրքիր փաստի մասին:
Պարզվում է, որ Ռուսաստանում գերակա ուղղություն հայտարարված օլիմպիական շինարարական կառույցներից մեկը՝ կառավարվող սահնակների սառցուղին /անգլ.՝ bobsleigh/, հնարավոր կլինի ավարտին հասցնել, եթե կառույցի ֆինանսավորումը 1,2 մլրդ ռուբլի կազմող հաստատված նախահաշվային արժեքի փոխարեն հասցվի 8 մլրդ-ի:
Դրանից հետո ՌԴ նախագահը հետաքրքրվել է, թե ով է ղեկավարում օբյեկտի շինարարությունը: Պարզվել է որ դա Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահ Ահմեդ Բիլալովն է, ով միաժամանակ ղեկավարում է «Հյուսիսային Կովկասի հանգստավայրեր» ընկերությունը:
Կառույցի շինարարության վրա ծախսվող ուռճացվող գումարները դեռ հարցի մի կողմն են: Երկրի նախագահին վրդովեցրել է նաև այն, որ սառցուղու շինարարության գրաֆիկը զգալիորեն ետ է ընկել նախատեսված ժամկետներից: Ըստ ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակի՝ այն կազմում է ավելի քան երկու տարի:
Փոխվարչապետը նշել է, որ «Դանդաղ աշխատանքային տեմպը կապված է այն բանի հետ, որ օբյեկտի շինարարության համար պատասխանատու «Կրասնայա պոլյանա» անունով նախկին ընկերությունը ժամանակին չի իրականացրել ամբողջ անհրաժեշտ աշխատանքը»: Պուտինը հետաքրքրվել է, թե ով է այդ ժամանակ ղեկավարել շինարարությունը: Եվ կրկին հնչել է նույն անունը՝ Ահմեդ Բիլալովը:
«Ինչ է ստացվում, Օլիմպիական կոմիտեի փոխնախագահը այսպես շինարարությունը ցա՞ծ է քաշում», - հարցրել է ՌԴ նախագահը:
Այսքանից հետո փոխվարչապետ Դ. Կոզակն ասել է, որ Բիլալովը «դեռ ազատված չէ աշխատանքից, սակայն հանձնարարականները տրված են, որ ազատվի իր երկու զբաղեցրած պաշտոններից էլ»:
Իսկ այս պատմության մեջ գլխավոր մեղավոր անձի՝ Ահմեդ Բիլալովի ապագայի մասին ՌԴ փոխվարչապետը հայտարարել է, որ «նա ազատ է իր համար այլ աշխատանքի տեղ գտնելու համար»:

Ахмед Билалов после жесткой критики Путина лишится поста вице-президента Олимпийского комитета РФ 02/08/2013   13:05  |  Международные новости
Ахмед Билалов, занимающий пост вице-президента Олимпийского комитета России /ОКР/ и главы компании "Курорты Северного Кавказа" будет освобожден от этих должностей в связи с неудовлетворительной работой его компании при строительстве олимпийских объектов в Сочи, - сообщает агентство Итар-Тасс.
"Он еще не уволен, но необходимые поручения даны, чтобы он был освобожден от обеих должностей", - передает тот же источник со ссылкой на вице-премьера Дмитрия Козака.
Билалов был подвергнут жесткой критике президента РФ накануне, когда Путин осматривал олимпийские объекты и убедился, что по некоторым из них, за которые отвечала компания Билалова, есть существенные задержки по срокам и превышение сметы.
Цитируя вице-премьера Козака, агентство пишет, что "после того, как инвестор принимает на себя обязательства по строительству олимпийских объектов, оно становится обязательством Российской Федерации перед МОК, и невыполнение обязательства происходит не гражданином Билаловым, а Российской Федерацией."Не могут такие люди находиться в руководстве Национального олимпийского комитета и руководить курортами Северного Кавказа".
Говоря о будущем Билалова, Козак подчеркнул, что "он волен выбирать себе другое место работы".
В среду во время инспекции бобслейной трассы недовольство Путина вызвала задержка по срокам сдачи объекта а также почти шестикратное увеличение сметы, исполнение которой фактически легло на плечи госбанка.
Сопровождавший главу государства Дмитрий Козак признал, что отставание от первоначального графика составляет более двух лет. А задержка связана с тем, что прежний главный акционер компании "Красная поляна", которая отвечает за объект, не провело своевременно всю необходимую работу. С мая 2012 года контрольный пакет "Красной поляны" приобретен Сбербанком.
Путин поинтересовался, а кто отвечал за стройку до Сбербанка. Как пояснил Козак, компанию возглавлял председатель совета директоров госкомпании "Курорты Северного Кавказа" и по совместительству вице-президент ОКР Ахмед Билалов.
"Это что получается, вице-президент Олимпийского комитета так стройку вниз тянет, - обратился к сопровождавшим его лицам глава государства. Еще большее недовольство Путина вызвало удорожание стоимости строительства объекта. Изначально объект должен был обойтись в 1,2 млрд рублей, а теперь его итоговая стоимость оценивается в 8 млрд. "Молодцы! Хорошо работаете", - саркастически заметил президент и , отвернувшись, покинул стройплощадку.