Գլխավոր դատախազն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են ընտրախախտումներին վերաբերող հարցեր 02/06/2013   21:29  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է  ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ դատախազությունից, հանդիպման ժամանակ քննարկվել են  ՀՀ նախագահական ընտրությունների ընթացքում հանցագործության հատկանիշներ պարունակող ընտրախախտումներին իրավապահ մարմինների կողմից արագ  արձագանքելու, պատշաճ իրավական գնահատական տալուն  վերաբերող հարցեր: ՀՀ գլխավոր դատախազը ներկայացրել է  ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների ընդունման, գրանցման եւ քննարկման նկատմամբ դատախազական հսկողություն իրականացնելու համար դատախազությունում ձեւավորված ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեությունը՝ տեղեկացնելով, որ ստացված ահազանգերի եւ դրանց քննարկման արդյունքների մասին հանրությանը պարբերաբար տրամադրվում է տեղեկություն ՀՀ դատախազության ինտերնետային էջի միջոցով։ Ընդ որում, տեղեկանքում ներառված են նաեւ ԶԼՄ-ների այն հրապարակումները, որոնք դատախազությունն իր նախաձեռնությամբ դարձնում է քննության առարկա՝ մշտադիտարկման արդյունքում:
Կարեւորելով ընտրական համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության վերահաստատումը՝ ԱՄՆ դեսպանը բարձր է գնահատել այդ ուղղությամբ դատախազության ձեռնարկած քայլերը՝ կարեւորելով հատկապես ստացված հաղորդումների քննարկման արդյունքների հրապարակայնության ապահովումը, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությունը զարգացնելուն ուղղված միջոցառումներն ու մամուլի հրապարակումներին դատախազության նախաձեռնությամբ ընթացք տալը։

Генпрокурор РА и посол США обсудили вопросы касаемо нарушений избирательного права 02/06/2013   21:53  |  Избирательное право
Генпрокурор Агван Овсепян сегодня принял чрезвычайного и полномочного посла США Джона Гефферна.
Как сообщают в Генпрокуратуре РА, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся быстрого реагирования правоохранительными органами на содержащие признаки преступления нарушения избирательного права, которым должна быть дана надлежащая правовая оценка. Генпрокурор рассказал о деятельности рабочей группы, созданной для осуществления прокурорского надзора над приемом, регистрацией и рассмотрением уведомлений о нарушениях. Информация о результатах рассмотрения поступивших сообщений периодически предоставляется общественности посредством веб-сайта Генпрокуратуры. В информации также содержатся сведения о тех публикациях в СМИ, которые прокуратура рассматривает по итогам мониторинга.
Посол США высоко оценил предпринятые в этом направлении Генпрокуратурой шаги, придавая важное значение обеспечению свободного доступа  для ознакомления с результатами рассмотрения уведомлений, а также мероприятий, направленных на развитие сотрудничества с гражданским обществом.