Գույքի վրա արգելանքը պետք է կիրառվի ծայրահեղ դեպքում 01/30/2013   18:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունվարի 30-ին Սահմանադրական դատարանը, ելնելով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա գործի քննության արդյունքներից, որոշեց, որ վիճարկվող «Հարկերի մասին» օրենքի 30.2-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 5-րդ մասերը համապատասխանում են Սահմանադրությունը` հաշվի առնելով որոշման մեջ արտահայտած իրավական դիրքորոշումները:
Վիճարկվող դրույթները վերաբերում են ՊԵԿ-ի կողմից հարկատուների գույքի վրա արգելանք դնելու լիազորությանը: Ըստ այդմ, գույքի արգելանքը հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով պարտավորության կատարումն ապահովելու նպատակով հարկ վճարողի գույքային իրավունքների սահմանափակման միջոցով հարկային մարմնի կողմից իրականացվող գործողություն է: Ընդ որում` արգելադրումն իրականացվում է բանկային հաշիվների արգելադրման, ինչպես նաև գույքի տնօրինման, տիրապետման կամ օգտագործման իրավունքի սահմանափակման միջոցով` հարկային պարտավորությունների չափով:
ՍԴ-ի որոշման եզրափակիչ մասը հրապարակելուց հետո դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հայտնեց, որ որոշման մեջ իրավական դիրքորոշումները մանրամասն շարադրված են:
«ՍԴ-ն կիսում է դիմող կողմի մտահոգությունը, մտավախությունը, որ ռիսկային ֆակտոր գոյություն ունի, և իրավակիրառական պրակտիկայում չարաշահման հնարավորությունն ու արգելանքի այս ինստիտուտը կիրառելու գայթակղությունը մեծ է: Մենք օրենքը մանրամասն ուսումնասիրելու պարագայում տեսանք, որ օրենքում ընտրված է մի տրամաբանություն, որը ճիշտ ընկալելու պարագայում հնարավոր է այդ ռիսկայնությունը հաղթահարել: ՍԴ-ն արտահայտեց հետևյալ իրավական դիրքորոշումը. նկատի ունենալով նաև դիմողի կողմից մատնաշված իրական ռիսկը, ՍԴ-ն գտնում է, որ գույքի նկատմամբ արգելանքի կիրառումը պետք է իրացնել միայն հարկային պարտավորությունների կատարումն ապահովող օրենքով նախատեսված այլ հնարավորությունների սպառման պարագայում և խիստ վերահսկելի ձևով»,-նշեց նա:
Ըստ ՍԴ-ի նախագահի, օրենքը նախատեսում է արգելանքը միայն պարտավորությունների չափով: «Այս հանգամանքի վրա պրակտիկայում անհրաժեշտ ուշադրություն չի դարձվում, և ցանկացած պահի վազում են արգելանքի կիրառման, խոչընդոտելով նորմալ տնտեսական գործունեությունը: Մենք գտնում ենք, որ լուրջ վերահսկողության պարագայում այս իրավական դիրքորոշումն իրացվելու դեպքում օրենքը պատշաճ հավասարակշռություն կարող է ապահովել գործարարի շահի և պետական պարտավությունների կատարման հանրային շահի միջև»,-ընդգծեց ՍԴ նախագահը:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ի թղթակցին հայտնեց ՍԴ-ում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչ, ՄԻՊ-ի աշխատակազմի Իրավական վերլուծության վարչության պետ Արամ Վարդևանյանը, դիմող կողմն ի սկզբանե գտնում էր, որ հարկային մարմնի կողմից գույքի վրա արգելանք դնելը կարող է իրականացվել միայն դատական կարգով:
«Մոտեցումներից մեկը կարող էր լինել, որ հարկային մարմնի կողմից նման գործողություն իրականացնելը ճանաչվեր հակասահմանադրական և նախատեսվեր, որ այն կարող է իրականացվել միայն դատական կարգով: Մեր դիրքորոշման մյուս մասը, որը նույնպես զետեղված էր մեր դիմումում, ինչպես նաև լրացուցիչ բացատրություններում, այն էր, որ օրենքում տեղ գտած ձևակերպումներն ինքնին մտահոգիչ են և չեն բավարարում իրավական որոշակիության սկզբունքին: Այդ մասով, ինչպես ներկայացրեց պարոն Հարությունյանը, մենք ունենք հնարավորություն, որ այս դրույթը կհստակեցվի, և իրավական որոշակիության հետ համատեղության խնդիրն այլևս լուծված կլինի»,-նշեց Ա.Վարդևանյանը:
16:24 24/12/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատվել անիրավ դատավորներից. օմբուդսմենի մաղթանքը
19:02 14/12/2012  |  ԼՐԱՀՈՍՓաթեթ ՄԻՊ-ից. Պաշտպանն առաջարկում է երկարաձգել նախագծերի ուժի մեջ մտնելու ժամկետները
12:23 10/12/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿարեն Անդրեասյան. «Մինչև օրս որևէ քաղաքական ճնշում կամ ուղղորդում չի եղել»

КС: “Запрет на имущество должен применяться лишь в крайних случаях” 01/31/2013   09:14  |  Актуальная тема
30 января Конституционный суд, исходя из результатов рассмотрения дела на основе заявления Защитника прав человека, постановил, что оспариваемые чч. 1, 2 и 5 ст. 30.2 закона “О налогах” соответствуют Конституции с учетом правовых позиций, выраженных в решении.
Оспариваемая статья предусматривает, что наложение запрета налоговым органом, осуществляющим контроль по линии доходов путем ограничения имущественных прав налогоплательщика, является деятельностью, осуществляемой налоговым органом. Кроме того, тезис “лишение собственности” включает в себя не только приостановление права человека на владение собственностью, а также ограничение в размере налогового обязательства, которое налагает запрет на банковские счета налогоплательщика. Собственник лишен также возможности владеть принадлежащим ему объектом, использовать его по назначению и на свое усмотрение распоряжаться им.
После оглашения заключительной части решения КС председатель суда Гагик Арутюнян заявил, что в решении правовые позиции подробно изложены.
“КС разделяет обеспокоенность и опасения заявителя относительно того, что в данном конкретном случае есть фактор риска и в правоприменительной практике возможны злоупотребления, а также высок соблазн применения института запрета”. При подробном изучении закона, мы заметили, что в основу закона положена логика, в случае правильного восприятия которой, возможно обойти существующие риски". КС выразил следующую правовую позицию: "С учетом указанных в заявление рисков, КС считает, что применение наложения запрета на имущество следует осуществлять  лишь в случае, если исчерпаны все возможности для обеспечения  выполнения предусмотренных законом налоговых обязательств и под строгим контролем".
Согласно председателю КС, закон предусматривает запрет лишь в размере обязательств. “В практите не обращают должного внимания на это обстоятельство и в любой момент прибегают к применению запрета, препятствуя введению нормальной предпринимательской деятельности. Мы находим, что при осуществлении серьезного контроля закон сможет обеспечить надлежащий баланс между интересами предпринимателя и общественным интересом, предусматривающим выполнение государственных обязательств”.
Как заявил «Pastinfo.am» представитель омбудсмена в КС,  начальник Юридического управления администрации омбудсмена Арам Варданян, заявитель изначально считал, что применение запрета налоговым органом может осуществляться лишь в судебном порядке.
“Посему одним из подходов для реализации этого могло бы стать признание подобной деятельности налогового органа антиконституционным и предусмотреть, чтобы она осуществлялась в судебном порядке”.Что же касается другой части нашей позиции, которая наличествовала как в заявлении, так и в разъяснительной части, то в ней речь идет о том, что формулировки и положения, которые нашли место  в законе, сами по себе вызывают обеспокоенность и не удовлетворяют принципу правовой определенности. По этой части, как уже заявил господин Арутюнян, у нас есть возможность, чтобы это положение было конкретизировано, и проблема совмещения с правовой определенностью была бы раз и навсегда  решена”,-отметил А. Варданян.
16:02 21/01/2013  |  Лента новостейВ КС оспаривается закон, четыре года назад потерявший силу
14:42 25/12/2012  |  Лента новостейКС постановил прекратить производство по делу
12:44 25/12/2012  |  Лента новостейКС в ближайшие часы вынесет последнее в этом году решение
15:28 18/12/2012  |  Лента новостейСоответствует Конституции РА постольку, поскольку
14:04 15/12/2012  |  Гражданское правоГражданин оспаривает конституционность ч.1 ст.412 Уголовно-процессуального кодекса РА
21:22 14/12/2012  |  Лента новостей Пакет от омбудсмена. Защитник предлагает продлить срок вступления проектов в силу
13:52 10/12/2012  |  Актуальная темаКарен Андреасян: Никакого политического давления до сегодняшнего дня не было оказано