Վարդան Սեդրակյանին տրամադրվեց 3 օր 01/25/2013   18:55  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօրվա նիստում որոշեց երեք օր ժամանակ տրամադրել ՀՀ նախագահի թեկնածու Վարդան Սեդրակյանին՝  ՀՀ ընտրական օրենսգրքի  պահանջների խախտումները վերացնելու համար։ Նշված ժամկետը լրանում է հունվարի 28-ին։
Ինչպես տեղեկացրել էինք, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայությունը նախընտրական քարոզչության ֆինանսավորման նկատմամբ արդյունավետ վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով իրականացրած հերթական շրջայցի արդյունքում հունվարի 24-ին արձանագրել էր հատուկ առանձնացված տեղերում ՀՀ նախագահի թեկնածու Վարդան Սեդրակյանի կողմից փակցված քարոզչական պաստառների վրա պատվիրատուի, տպագրող կազմակերպության և տպաքանակի վերաբերյալ տեղեկության բացակայության փաստ: Այդ տվյալների առկայությունը Ընտրական օրենսգրքի պահանջն է: Շրջայցի ընթացքում հայտնաբերվել են նաև նույն թեկնածուի քարոզչական պաստառները ԸՕ-ով չնախատեսված տեղերում փակցված լինելու բազմաթիվ դեպքեր:
Արձանագրված խախտումների կապակցությամբ ԿԸՀ-ն հարուցել է կարգապահական վարույթ, ինչը քննարկելու համար այսօր հրավիրվել էր նիստ, որին մասնակցում էին նաև ՀՀ նախագահի թեկնածու Վ. Սեդրակյանի վստահված անձինք։ Վերջիններս  տեղեկացրին, որ ԿԸՀ-ի նկատած խախտումը վերացվել է, փակցված քարոզչական պաստառները հեռացվել են և Իրենց նախընտրական թիմը շարունակում է աշխատել այդ ուղղությամբ, իսկ առաջիկա մեկ, երկու օրերին կհեռացվեն նաև մի շարք մարզերում փակցված պաստառները: Սրանք կփոխարինվեն արդեն նորերով, որոնք կհամապատասխանեն ընտրական օրենսգրքի պահանջներին:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր որոշեց դիմել նաև Երևանի քաղաքապետին՝ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի դրույթների խախտմամբ փակցված ՀՀ նախագահի թեկնածուի քարոզչական պաստառներն անհապաղ վերացնելու համար։ ԿԸՀ-ի որոշումն ուժի մեջ է մտնում նիստում հրապարակվելուց հետո՝ հանձնաժողովի համացանցային կայքում տեղադրվելու պահից։ ԿԸՀ որոշումը կարող է բողոքարկվել ՀՀ վարչական դատարան՝ օրացուցային երեք օրվա ընթացքում։
18:19 25/01/2013  |  Ընտրական իրավունքԹեկնածուն հեռացնում է օրենքի խախտմամբ փակցված պաստառները
17:12 25/01/2013  |  Ընտրական իրավունք«Ժառանգություն». խոչընդոտել են նախընտրական բուկլետները բաժանելուն
16:35 25/01/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԴիմումներ են ստացվել ՀՀ Նախագահի՝ չգրանցված թեկնածուներից
12:19 25/01/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏԸՀ-ների անդամների թափուր տեղերը կլրացվեն
01:04 25/01/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿԸՀ-ն հարուցել է վարչական վարույթ
22:39 24/01/2013  |  Ընտրական իրավունքԱՊՀ գործադիր կոմիտեի դիտորդական առաքելությունն սկսում է իր աշխատանքը

ЦИК дала три дня кандидату-эпосоведу В. Седракяну на устранение нарушений 01/25/2013   19:49  |  Избирательное право
ЦИК на сегодняшнем заседании приняла решение предоставить три дня кандидату В. Седракяну на устранение нарушений ИК РА. Указанный срок истекает 28 января.
Как уже ранее сообщила «Pastinfo.am» Контрольно-ревизионная служба, ЦИК с целью осуществления эффективного контроля за целевым расходованием денежных средств в ходе предвыборной кампании, периодически совершает обход соответствующих территорий. В итоге 24 января в ходе очередного визита сотрудники службы в специально отведенных местах на размещенных кандидатом в президенты Варданом Седракяном плакатах, зафиксировали факт отсутствия данных о заказчике, типографии, тираже. Наличие этих данных является обязательным требованием Избирательного кодекса.
В ходе обхода были выявлены также многочисленные случаи размещения предвыборной рекламы в местах, не предусмотренных ИК РА.
В связи с зафиксированными нарушениями ЦИК возбудила дисциплинарное производство, для обсуждения которого сегодня было созвано заседание, в котором приняли участие доверенные лица кандидата. Последние заверили, что зафиксированные нарушения устранены, агитационные плакаты сняты. Их команда продолжает работать в этом направлении и в ближайшие два дня будут убраны также баннеры, размещенные в ряде областей. Они будут заменены на новые, на те, что соответствуют требованиям Избирательного кодекса РА.
ЦИК сегодня приняла решение обратиться к мэру г. Еревана для немедленного снятия баннеров кандидата в президенты, установленных с нарушениями положений Избирательного кодекса РА. Решение ЦИК вступает в силу после его оглашения. Решение может быть обжаловано в Административном суде в течение трех календарных дней.
19:20 25/01/2013  |  Избирательное право Кандидат в президенты В. Седракян убирает баннеры, размещенные с нарушением закона
12:51 25/01/2013  |  Лента новостей В УИК образовались вакантные места. Не хватает 573 членов
02:03 25/01/2013  |  Актуальная темаКандидат-эпосовед нарушил требования ИК. ЦИК возбудила административное производство
15:36 24/01/2013  |  Актуальная темаПока больше всех потратился на предвыборную кампанию Раффи Ованнисян
01:08 24/01/2013  |  Избирательное правоНаблюдательская миссия ОБСЕ/БДИПЧ опубликовала первый промежуточный доклад по предстоящим президентским выборам
16:42 23/01/2013  |  Избирательное правоЗаявку в ЦИК для назначения членов УИК подала только РПА
14:43 22/01/2013  |  Избирательное право В Армению прибудут еще 35 наблюдателей МПА СНГ
14:21 21/01/2013  |  Избирательное правоАрман Меликян: “Сохраняется исключительная возможность сфальсифицировать выборы”
21:02 19/01/2013  |  Лента новостейАндреас Гукасян является дольщиком компании “Фламинго-Арт Логап”
19:27 19/01/2013  |  Лента новостейУ кандидата в президенты А. Меликяна всего-навсего 440 000 драмов. Данные декларации