Հրայր Թովմասյան. Վարչական արդարադատության համակարգի ներդրումը տվել է սպասված արդյունքները 01/21/2013   18:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանում վարչական արդարադատության համակարգի ներդրումն անհրաժեշտ էր, և այն ըստ էության տվել է սպասված արդյունքները: Վարչական դատարանի համակարգի հիմնադրման 5-ամյա տարեդարձին նվիրված գիտաժողովի բացմանն այսօր հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Ըստ նրա՝ Վարչական դատարանի ստեղծման ճանապարհը բավականին բարդ է եղել՝ միայն խորհրդային իշխանության վերջին 1-2 տարիներին էր հնարավոր դարձել միայն դատարան բողոքարկել պետական մարմնի որոշումը, իսկ դրան հաջորդող ժամանակահատվածը, նախարարի գնահատմամբ, հաջող օրինակ չէր: Ուստի կառույցը ստեղծելու համար հարկ եղավ ուսումնասիրել միջազգային փորձը, հասկանալ ներքին խնդիրները և կադրեր պատրաստել:
Ըստ նախարարի՝ այսօր էլ բոլոր խնդիրները լուծված չեն, եթե ընդհանուր առմամբ դատական համակարգում կան կուտակված խնդիրներ, ապա բնականաբար վարչական դատարանը նույնպես զերծ չէ այդ խնդիրներից:
Առաջիկա 2-4 տարիներն, ըստ Հ.Թովմասյանի, լինելու են կարևորագույն քննության՝ իսկապես արդարադատություն իրականացնող, արդյունավետ և հասարակության առջև հաշվետու դատական իշխանություն ունենալու, տարիներ: «Քննությունը չհանձնելու»՝ առկա խնդիրները չլուծելու, դեպքում Հայաստանը դատապարտված է լինելու շատ ու շատ բարդ երևույթների առջև կանգնել:
Հ.Թովմասյանի գնահատմամբ՝ Վարչական դատարան դիմումների թվի աճը մի կողմից վկայում է վարչական մարմինների վատ աշխատանքի մասին, իսկ մյուս կողմից՝ կառույցի հանդեպ քաղաքացիների վստահութան աճի մասին: Ըստ նրա՝ Վարչական դատարանն է հենց այն առաջնային օղակը, որի ուսերին դրված է ամենագլխավոր անելիքը՝ դատական համակարգի հանդեպ քաղաքացիների վստահության բարձրացնելը, քանի որ մի կողմից հանրային իշխանության մարմիններն են, մյուս կողմից՝ քաղաքացիները: Նախարարը պարզաբանեց, որ եթե երկու քաղաքացիների միջև մասնավոր վեճի պարագայում վստահությունը կարող է լոկալ բնույթ կրել, ապա այլ է շատ ավելի մեծ հանրային ընդգրկում ունեցող վարչական գործի պարագայում:
Արդարադատության նախարարը կարևորեց, որ ներկայումս շրջանառության մեջ է Վարչական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը: Այն շատ ավելի ամուր հիմքերի վրա է դնելու վարչական գործերի արդյունավետ ու ողջամիտ ժամկետներում քննությունը, ինչպես նաև օրենսգրքից հանվելու են դրան խոչընդոտող նորմերը: Վարչական դատավարության նոր օրենսգիրքը, նախարարի գնահատմամբ, ըստ էության վարչական դատարաններին կձերբազատի ոչ այնքան դատական գործառույթ պարունակող վճարման կարգադրություններ արձակելուց և հնարավորություն կտա կենտրոնանալ վարչական դատավարության խնդիրների վրա:

Грайр Товмасян: "Внедрение системы административного правосудия дало ожидаемые результаты" 01/21/2013   20:10  |  Актуальная тема
Чувствовалась необходимость во внедрении системы административного правосудия в Армении, и она, по существу, дала ожидаемые результаты, заявил сегодня на открытии научной конференции, посвященной 5-летию основания системы Административного суда.
По его мнению, создание Административного суда далось им нелегко. Только в последние два года советской власти стало возможно обжаловать в суде решения государственного органа, а последующий период  и вовсе оказался неудачным примером, посему для создания этой структуры возникла необходимость в изучении международного опыта. Необходимо было понять существующие проблемы и подготовить кадров.
Министр считает, что и сегодня не все проблемы решены. Если, в целом, во всей судебной системе они присутствуют, то Административный суд тоже в этом смысле не исключение.
В ближайшие 2-4 года мы сделаем все возможное, чтобы у нас была судебная власть, эффективно отправляющая правосудие и подотчетная обществу. В случае, если Армении не удастся “выдержать этот экзамен, не удастся решить проблем, она окажется перед лицом больших трудностей.
По оценке Г. Товмасяна, увеличение количества заявлений, поданных в Административный суд, с одной стороны, свидетельствует о плохой работе административных органов, а с другой стороны о росте доверия граждан по отношению к Административному суду. На его взгляд, именно Административный суд является тем самым первоочередным звеном, на плечи которого возложены самые главные задачи, как, например, повышение уровня доверия граждан к судебной системе. Министр пояснил, что, если в случае частной тяжбы между двумя гражданами доверие может носить локальный характер, то совсем иначе обстоит дело в случае административного дела, получившего широкий общественный резонанс.
Министр юстиции придал особое значение тому, что введен в оборот новый проект закона об административном судопроизводстве, который позволит более эффективно и в разумные сроки осуществлять судебное следствие, а также из законодательства будут убраны препятствующие этому нормы. Новый кодекс административного судопроизводства, по оценке министра юстиции, избавит от платежных поручений, содержащих судебную составляющую, и позволит сосредоточиться на проблемах административного процесса.