Կարագի փոխարեն վաճառել են մարգարին 01/21/2013   18:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արտաշատ քաղաքի բնակչուհի Լաուրա Կարապետյանը Ջերմուկում հանգստանալիս գնել է 50կգ կարագ, բայց հետո պարզել, որ իրեն ուղղակի խաբել են և կարագի անվան տակ վաճառել մարգարին։
Լ.Կարապետյանը 2012թ. դեկտեմբերի 12-ին դիմել է ՀՀ ոստիկանության Վայոց Ձորի մարզային վարչություն՝ հայտնելով, որ ամիսներ առաջ հունիսի 10-20-ը Ջերմուկ քաղաքում հանգստանալիս իրազեկվել է, որ Թուրունջ անունով մեկը կաթի գործարան ունի ու կարագ է վաճառում և ինքն էլ 2500 դրամով գնել է 50 կգ կարագ՝ վճարելով 125 000 դրամ:
Գնած կարագից 45 կգ-ը Լաուրան հալեցրել է, իսկ մնացած 5 կգ պահել է այդպես օգտագործելու համար։ Լ. Կարապետյանը պատմել է, որ դեկտեմբերի 7-ին նշված յուղով փորձել է միս տապակել, շատ սուր և տհաճ հոտ է զգացել, ինչից ենթադրել է, որ այն մարգարին է ու եզրակացրել, որ Թուրունջը խարդախության է դիմել ու կարագի փոխարեն մարգարին վաճառել իրեն: Դիմումատուն առաջարկել է ոստիկանությանը իրենց բնակարանում եղած կարագը և յուղը ներկայացնել հետազոտման` դրանց բաղադրությունը պարզելու նպատակով, իսկ Թուրունջին ենթարկել պատասխանատվության՝ վերականգնել իրեն պատճառված վնասը:
Դիմումի հետքերով իրավապահները պարզել են Թուրունջի ինքնությունը, նրա կաթնամթերքի արտադրամասը, որտեղ զննությամբ հայտնաբերվել են շուրջ 1000 կգ ընդհանուր քաշով պանրի, 140 կգ ընդհանուր կշռով յուղի նմանվող զանգվածներ, շուրջ 32 կգ կշռով կաթի սերուցք, 60 կգ ընդհանուր կշռով կաթնաշոռի զանգված, մածունի, թթվասերի, կաթնաշոռի համար նախատեսված տարաներ, 8 կգ կշռով «Դայկալատ» ՍՊԸ-ի 04.09.2010թ. արտադրության չոր կաթի փոշի և այլն: Թուրունջ Բաբայանն իրավապահներին ասել է, թե ինքը զբաղվում է «Լոռի» տեսակի պանրի արտադրությամբ:
ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության և ոստիկանության Վայոց Ձորի մարզային վարչության ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում դեկտեմբերի 21-ին պարզվել է, որ Թուրունջ Բաբայանը 2011թ. փետրվարից մինչև 2012թ. դեկտեմբեր ժամանակահատվածում կաթնամթերքի արտադրության գործունեություն իրականացնելիս, հարկային մարմիններին ներկայացված հաշվարկ-հաշվետվություններում ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու միջոցով չարամտորեն խուսափել է հարկեր վճարելուց: Ուստիև դատախազությունը քաղաքացու դիմումի կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերն ուղարկել է պետական եկամուտների կոմիտե, որտեղ էլ թերևս կհարուցվի քրեական գործ։ Իսկ թե կարագի անվան տակ իրականում ինչ է վաճառվել կպարզեն արդեն փորձագետները։ Նշանակվել է դատասննդային փորձաքննություն` պարզելու համար Թ. Բաբայանի արտադրամասից վերցված յուղի, պանրի և Լ. Կարապետյանի բնակարանից վերցված յուղի և կարագի բաղադրությունը, ինչպես նաև նյութերի հետագա ընթացքի համար կարևոր նշանակություն ունեցող մի շարք այլ հարցեր...

Житель Джермука по цене сливочного масла продавал маргарин 01/21/2013   18:33  |  Лента новостей
Жительница г. Арташата Лаура Карапетян, как-то отдыхая в Джермуке, приобрела там 50 кг. сливочного масла, а потом выяснилось, что ее просто обманули и вместо масла ей подсунули маргарин.
Л. Карапетян 12 декабря 2012г. обратилась в областное управление полиции Вайоц-Дзора с заявлением, что пару месяцев назад 10-20 июня, находясь на отдыхе в Джермуке, узнала о том, что некто по имени Турундж владеет молочным заводом и продает масло. Она приобрела у него  по цене 2500 драмов за килограмм 50 кг масла, заплатив ему 125 000 драмов.
45кг. приобретенного сливочного масла Лаура растопила, а оставшиеся 5 кг. сохранила для повседневного употребления. Л. Карапетян рассказала, что 7 декабря она пыталась на этом масле пожарить мясо, когда, почувствовав резкий и неприятный запах, "учуяла неладное". Лаура пришла к заключению, что это маргарин, и Турундж, у кого она приобрела его, вместо масла подсунул ей маргарин. Заявитель предложила полиции оставшееся масло направить на экспертизу с целью установления содержания продукта, а Турунджа привлечь к ответственности и возместить причиненный ей ущерб.
Правоохранителям удалось установить личность Турунджа, его молочный цех, где в ходе обыска были обнаружены сыр общим весом 1000 кг., массы, похожие на масло общим весом 140 кг., молочные сливки весом 32 кг., а также творог, мацони, сметана общим весом 60 кг., тары для творога и т.д. Турундж Бабаян рассказал правоохранителям, что он занимается производством сыра сорта “Лори”.
В результате предпринятых сотрудниками полиции мероприятий, 21 декабря выяснилось, что Турундж Бабаян с февраля 2011г. до декабря 2012г.,занимаясь производством молочных продуктов, уклонялся от уплаты налогов путем включения в бухгалтерские документы заведомо искаженных данных. Прокуратура в связи с заявлением гражданки направила подготовленные материалы в Комитет государственных доходов, где, по всей видимости, и будет возбуждено уголовное дело. А, что на самом деле продавалось под видом масла, еще предстоит выяснить экспертам. Назначена судебно-пищевая экспертиза для установления и выяснения содержания и свойств продуктов, производимых Т. Бабаяном.