«Ջրահարս» է հրավիրել գիշերային թիթեռնիկների ու… 01/08/2013   15:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին շուրջ մեկ տասնամյակում Հայաստանում արագորեն, մեկը մյուսի հետևից կառուցվեցին փոքր ու միջին բազմաթիվ հյուրանոցներ ու հյուրանոցային համալիրներ: Դրանք հայտնվեցին ինչպես սնկերն անձրևից հետո:
Նշված օբյեկտների մեծ քանակությունը և այն հանգամանքը, որ տարվա մեծ մասի ընթացքում դրանցում օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ կամ Հայաստանի այլ բնակավայրերից եկած հյուրեր, գիշերողներ գրեթե չկան, բնականաբար, տեղիք է տալիս կասկածների` այդ դեպքում ինչո՞ւ են կառուցվել, ինչպե՞ս են ապահովում իրենց շահույթները… Հերթական քրեական գործերը վկայում են, որ բազմաթիվ հյուրանոցների, հյուրանոցային համալիրների ադմինիստրատորներ «մասնագիտացել» են նշված հաստատություններում պոռնկությանը նպաստելու ու դրա միջոցով գումարներ ձեռքբերելու ուղղությամբ: Նման դեպքերում միշտ էլ հարց է առաջանում` իսկ տնօրենները, հյուրանոցների սեփականատերերն անտեղյա՞կ են եղել, թե ինչ է կատարվում իրենց ղեկավարած, իրենց պատկանող այդ օբյեկտներում:
Գյումրիի բնակչուհի Վալենտինա Ժիբելենկոյին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ վերջինս նպաստել է պոռնկությամբ զբաղվելուն: Ըստ մեղադրական եզրակացության, նա 2012 թ. հունվարից մինչև հոկտեմբեր ժամանակահատվածում աշխատելով Գյումրիի Խրիմյան Հայրիկ փողոցում գտնվող «Ջրահարս» հյուրանոցային համալիրում որպես ադմինիստրատոր, գույքային օգուտ ստանալու նպատակով նպաստել է մարմնավաճառներ Ն. Ավագյանի, Գ. Ապինյանի, Մ. Պետրոսյանի, Ն. Խալիֆյանի և Լ. Մելիքյանի պոռնկությամբ զբաղվելուն: Մասնավորապես` հիշյալ անձանց հրավիրել է հյուրանոց, որտեղ մարմնավաճառներն իրեն վճարել են որպես միջնորդավճար 2000-ական դրամ և սեռական հարաբերություններ են ունեցել անծանոթ մարդկանց հետ՝ յուրաքանչյուր հաճախորդից ստանալով 5000-7000 դրամ կանխիկ գումար:
Մեկ այլ քրեական գործով Իջևան քաղաքի բնակչուհի Կարինե Օթարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2011-2012 թթ. աշխատելով «Իսրայելյան» ՍՊԸ-ին պատկանող, Իջևան քաղաքի Անկախության փողոցի թիվ 177 հասցեում գտնվող սննդի և հանգստի կազմակերպման համալիրում (հայտնի է «Կոծոյենց օբյեկտ» անվամբ) որպես հյուրանոցի ադմինիստրատոր, հյուրանոցի սենյակները պոռնկությամբ զբաղվելու, հաճախորդ տղամարդկանց հետ հանդիպելու նպատակով պարբերաբար տրամադրել է մարմնավաճառներ Ալիսա Գրիգորյանին, Անժելա Ղազարյանին, Անան Խաչինյանին, Զառա Փարսադանյանին և Ալվարդ Մկրտումյանին, դրանով իսկ նպաստելով նրանց պոռնկությամբ զբաղվելուն: Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում Կարինե Օթարյանն ասել է, որ գանձած գումարները հաջորդ օրը տվել է տնօրենին, և իրեն ոչ ոք չի ասել, որ մարմնավաճառներին սենյակ չտրամադրի:
Վալենտինա Ժիբելենկոյին և Կարինե Օթարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետի հատկանիշներով: Հիշյալ դատարանը (նախագահող դատավոր` Ռաֆիկ Մելքոնյան) Կարինե Օթարյանին դատապարտել է ազատազրկման 3 տարի ժամկետով: Սակայն ամբաստանյալի շահերի պաշտպանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել ՀՀ քրեական և զինվորական վերաքննիչ դատարան, որպեսզի Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի հիշյալ դատավճռով նշանակված պատիժը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի հիման վրա չկիրառվի և սահմանվի 4 տարի ժամկետով փորձաշրջան: Տեսնենք, թե ինչ կվճռի վերաքննիչ ատյանը:
Վերոնշյալ հյուրանոցները նկատի չունենք, բայց բազմաթիվ նմանատիպ դեպքեր դրդում են մտածելու, որ Երևանում և հատկապես մարզերում մի շարք հյուրանոցներ ի սկզբանե կառուցվել են որպես ընդհատակյա հասարակաց տներ, իսկ թե կողքից էլ սովորական հյուր կամ գիշերող եկավ` սեփականատիրոջ համար ավելի լավ:

Пригласила в “Русалочку” ночных бабочек и… 01/08/2013   16:32  |  Лента новостей
В последние десять лет как грибы после дождя один за другим появились множество небольших гостиниц и гостиничных комплексов.
Огромное количество этих объектов и то обстоятельство, что там практически не останавливаются иностранные туристы или приезжие из других областей вызывает определенные сомнения: зачем построили, откуда берется доход? Очередные уголовные дела свидетельствуют, что администраторы многочисленных гостиниц и гостиничных комплексов поднаторели в организации занятия проституцией. В подобных случаях всегда возникает вопрос, в курсе ли директора и владельцы этих комплексов, знают они, что творится за стенами их владений?
Жительнице Гюмри Валентине Жибеленко предъявлено обвинение по факту пособничества в организации занятия проституцией. Согласно обвинительному заключению, она в период с января 2012г до октября того же года, работая в гостинице “Русалка”, расположенной на ул. Хримян Айрик в Гюмри в качестве администратора, в целях получения имущественной выгоды оказывала содействие проституткам: Н.Меликян, Г. Апинян, М. Петросян, Н. Халифян и Л.Меликян зарабатывать своим телом. В частности, она приглашала вышеупомянутых лиц в гостиницу, где представительницы древнейшей профессии ей отстегивали комиссионные по 2000 драмов и вступали в половые отношения с незнакомцами, имея от каждого клиента от 5000 до 7000 драмов наличными.
По другому уголовному делу, жительница г. Иджевана Карине Отарян обвиняется в том, что она в 2011-2012гг., работая в ресторанно-гостиничном комплексе “Исраэлян”, известном больше как “Коцуенц объект”, расположенном на ул. Анкахутян 177 в г. Иджеване в качестве администратора, поставляла своим клиентам женщин легкого поведения( Алиса Григорян, Анжела Казарян, Анан Хачинян, Зара Парсаданян и Алвард Мкртумян), тем самым способствуя их вовлечению в занятие проституцией. В суде общей юрисдикции Тавушской области Карине Отарян рассказала, что взысканную сумму она отдавала на следующий же день директору, и никто ей не говорил, чтобы она не предоставляла проституткам комнаты.
Валентине Жибеленко и Карине Отарян предъявлено обвинение по признакам деяния, предусмотренного пунктом 5 ч. 2 ст. 262 Уголовного кодекса РА. Вышеупомянутый суд (председательствующий – Рафик Мелконян) приговорил Карине Отарян к лишению свободы сроком на три года. Однако ее адвокат представил апелляционную жалобу в Военный уголовно-апелляционный суд РА, дабы мера наказания, назначенная по приговору суда общей юрисдикции Тавушской области, на основании статьи 70 Уголовно-процессуального кодекса РА не была бы приведена в исполнение, а был бы назначен испытательный период сроком на 4 года.
Подобные случаи наталкивают на мысль, что ряд гостиниц в Ереване и, особенно, в областях были построены как подпольные публичные дома, ну а, если ненароком сюда забредут заночевать обычные посетители и гости, тем лучше.