Փոխհատուցվեց սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձը 12/28/2012   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը կրթաթոշակի հավաստագրեր է տրամադրել սիրիահայ ուսանողներին։ Ուսման վարձերի փոխհատուցում են ստացել Հայաստանում սովորող 111 սիրիահայ ուսանողներ։ Վերջիններիս ուսման վարձերի փոխհատուցման նպատակով ՀՀ կառավարությունը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին է հատկացրել 40 միլիոն դրամ։
Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեցին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Ուսման վարձերի փոխհատուցման հավաստագրերը սիրիահայ ուսանողներին հանձնել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Իր խոսքում վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը ձեռնարկել է մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են սիրիահայերի խնդիրների լուծմանը։ «Ես ուրախ եմ, որ արդեն հարյուրավոր սիրիահայ ուսանողներ ունենք Հայաստանի Հանրապետությունում։ Այս ծրագիրը սիրիահայ ուսանողներին աջակցելու նպատակ ունի, որպեսզի նրանք ժամանակավոր դժվարությունները կարողանան ավելի հեշտ հաղթահարել։ Մենք հետևելու ենք, թե ինչպես են ձեր գործերն ընթանում բուհերում, ինչ դժվարությունների եք հանդիպում, ինչպես եք ինտեգրվում։ Մենք մշտապես ձեր կողքին ենք լինելու, և դուք առարկայորեն տեսնելու եք պետության օժանդակությունը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող Կարեն Ավագյանը տեղեկացրել է, որ ուսման վարձի փոխհատուցում կստանան Հայաստանում գտնվող բոլոր սիրիահայ ուսանողները՝ անկախ նրանից, սովորում են պետական, ոչ պետական բուհերում, թե միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններում։ Կ. Ավագյանը հայտարարել է նաև հայաստանցի ուսանողների ուսման վարձերի փոխհատուցման ծրագրի մեկնարկի մասին, որի համար ՀՀ կառավարությունը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամին է հատկացրել 60 մլն դրամ։ Նա ընդգծել է, որ սոցիալական վիճակը չպետք է խոչընդոտ լինի որևէ երիտասարդի՝ կրթություն ստանալու համար։
ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ԿԳ նախարարության կարողությունները բավարար էին, որպեսզի սիրիահայերի հետ կապված նախապես չպլանավորված իրադարձություններին օպերատիվ և բովանդակային արձագանք տրվեր։ «Բազում մեխանիզմներ են ներդրվել սիրիահայերի կարիքները բավարարելու համար թե՛ հանրակրթության, թե՛ մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտներում։ Մենք, յուրաքանչյուր սիրիահայ երեխայի կրթական կարիքի բավարարման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելով, պատրաստ ենք հաջորդ տարի նույնպես պետական քաղաքականության շրջանակներում նույնական վերաբերմունք ցուցաբերել տեղացի և սիրիահայ աշակերտների և ուսանողների համար»,- նշել է Արմեն Աշոտյանը։

111 армянских студентов из Сирии получили компенсацию платы за обучение 12/28/2012   15:37  |  Лента новостей
Сегодня Молодежный фонд Армении предоставил сертификаты на стипендию армянским студентам из Сирии. Более 111 армянских студентов из Сирии получили компенсацию платы за обучение в Армении. С целью возмещения учебной платы Правительство РА выделило Армянскому молодежному фонду 40 млн. драмов.
Об этом сообщили в службе по связям с общественностью Молодежного фонда Армении.
Сертификаты сирийским студентам армянского происхождения вручил премьер-министр Армении Тигран Саргсян. Он, в частности, отметил, что Правительство Армении инициировала ряд мероприятий, направленных на решение проблем сирийских армян. “Я рад, что в Армении есть сотни армянских студентов из Сирии. Эта программа имеет своей целью содействовать сирийским армянам, чтобы им было легче преодолеть временные трудности и перипетии. Мы будем следить за вашими успехами в учебе, за тем, с какими трудностями вы сталкиваетесь, как интегрируетесь в новую для вас среду. Мы всегда будем рядом с вами, и вам еще представится возможность оценить помощь государства”.
Координатор Попечительского совета Молодежного фонда Армении Карен Авагян сообщил, что компенсацию платы за обучение получат все сирийские студенты армянского происхождения, находящиеся в Республике Армения, вне зависимости от того, учатся они в государственном или коммерческом вузе, или в средне-специальных учебных заведениях. К. Авагян также объявил о запуске программы по компенсации платы за обучение для студентов Армении. Для этого Правительство РА выделило Молодежному фонду Армении 60 млн. драмов. Он подчеркнул, что трудное социальное положение обучающегося не должно стать для него камнем преткновения в деле получения образования.
Министр образования и науки РА Армен Ашотян отметил, что у Министерства хватило сил и средств, чтобы отреагировать оперативно и содержательно на незапланированные и неожиданные события, связанные с сирийскими армянами. “Было внедрено множество механизмов для удовлетворения потребностей сирийских армян как в общеобразовательной, так и в сфере высшего образования. Мы, создавая благоприятные условия для удовлетворения учебно-познавательных потребностей каждого сирийского ребенка, готовы и в следующем году в рамках государственной политики, снова оказать содействие и поддержку местным и армянским ученикам и студентам из Сирии, - подытожил Армен Ашотян.