Դատախազը նվերներ է ստանում, իսկ պատգամավորները` շահաբաժին 12/26/2012   13:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Աղվան Պետրոսյանը, ի համեմատ մարզի դատախազի և Գեղարքունիքից ընտրված Ազգային ժողովի պատգամավորների, աչքի է ընկնում բավականին համեստ ունեցվածքով:
2011թ.-ին Ա.Պետրոսյանը հայտարարագրել է միայն մեկ միավոր շարժական գույք: Նրա դրամական միջոցները տարեսկզբին կազմել են 28 մլն դրամ, տարեվերջին` 30 մլն դրամ: Եկամուտները գոյացել են միայն աշխատավարձից` 5 մլն 973 հազար 147 դրամ:
Դատարանի նախագահի տիկինը ներկայացրել է 0-ական հայտարարագիր:
Դատելով 2011թ.-ի համար Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերից, մարզի դատախազ Վահրամ Մարգարյանն ունի 12 միավոր անշարժ գույք, նաև` շարժական գույք:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազի դրամական միջոցները տարեսկզբին կազմել են 17 հազար ԱՄՆ դոլար, տարեվերջին` 12,5 մլն դրամ և 17 հազար ԱՄՆ դոլար: Սակայն բավականին հետաքրքիր է հայտարարագրի «Եկամուտներ» բաժնում նրա կողմից ներկայացվածը: 2011թ.-ին այս պաշտոնյայի եկամուտները կազմել են 18 մլն 292 հազար 708 դրամ, 300 ԱՄՆ դոլար և սեփական գյուղատնտեսական բնամթերքով` 1,5 մլն դրամ: Այդ գումարից միայն 5 մլն 497 հազար 706 դրամն է աշխատավարձ, 9 մլն դրամը օգնություն է, մնացածը` նվերներ, այդ թվում` ծննդյան:
Դատախազի տիկինը ևս հայտարարագրել է զգալի չափով անշարժ գույք` 11 միավոր, նաև մեկ շարժական գույք: Դրամական միջոցները տարեսկզբին և տարեվերջին եղել են անփոփոխ` 30 հազար ԱՄՆ դոլար և 10 հազար եվրո:
Եկամուտները կազմել են 4 մլն 740 հազար դրամ և 1 հազար ԱՄՆ դոլար, որից 2 մլն 340 հազար դրամը` տարածքի վարձավճարից, մնացածը` ծննդյան նվերներ:
Գեղարքունիքի մարզի տարածքից ընտրված Ազգային ժողովի երեք պատգամավորներից երկուսը` ՀՀԿ անդամներ Մանվել Բադեյանը (թ.22) և Հակոբ Հակոբյանը (թ.24), զգալի ունեցվածքի, այդ թվում խոշոր բաժնեմասերի տերեր են:
Այսպես` Մանվել Բադեյանը հայտարարագրել է 3 տնամերձ հողամաս, առանձանտուն` տնամերձով: Նաև` 56 մլն 457 հազար դրամի բաժնետոմս, որը 2011թ.-ին օտարվել է: Սակայն, նրա հետ որպես փոխկապակցված անձ, հայտարարագիր ներկայացրած չափահաս դուստրերից մեկը հայտարարագրել է 2011թ.-ի ընթացքում ձեռքբերված նույնչափ` 56 մլն 457 հազար դրամի, բաժնետոմս:
Մ.Բադեյանի դրամական միջոցները տարեսկզբին կազմել են 800 մլն դրամ, տարեվերջին` 408 մլն դրամ, 812 հազար ԱՄՆ դոլար և 40 հազար եվրո: Եկամուտները` 34 մլն 455 հազար 310 դրամ, որից 3 մլն 135 հազար 310 դրամը` աշխատավարձ, մնացածը` շահաբաժին:
Նրա դստեր տարեկան եկամուտը գոյացել է 1 մլն 166 հազար դրամի աշխատավարձից: Դրամական միջոցները` 230 հազար ԱՄՆ դոլար:
ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը հայտարարագրել է 2 ավտոմեքենա, 8 մլն դրամը գերազանցող թանկարժեք գույք: Նրա դրամական միջոցները տարեվերջին կազմել են 35 մլն 567 հազար դրամ և 162 հազար 188 ԱՄՆ դոլար: Եկամուտները` 114 մլն 682 հազար 731 դրամ, որից 3 մլն 124 հազար 290 դրամը` աշխատավարձ, մնացածը` շահաբաժին:
Պատգամավորի տիկինը հայտարարագրել է միայն աշխատավարձից գոյացած եկամուտներ` 508 հազար 800 դրամ:
Թիվ 23 ընտրատարածքից ընտրված «Օրինաց երկիր» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Կարեն Բոթոյանի հայտարարագիրը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կայքէջում տեղադրված չէ: Դատելով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից «Pastinfo.am»-ին տրամադրված` 01.03.2011թ.-01.03.2012թ.-ի ժամանակահատվածի համար հայտարարագրած գույքից և եկամուտներից, այս նորընտիր պատգամավորը չունի անշարժ և շարժական գույք: Նա, սակայն, հայտարարագրել է թանկարժեք գույք` 18 մլն 100 հազար դրամ արժողությամբ կահույք:
Կ.Բոթոյանի եկամուտները կազմել են 37 մլն 993 հազար 400 դրամ և 10 հազար ԱՄՆ դոլար: Ընդ որում, 993 հազար 400 դրամը գոյացել է աշխատավարձից, իսկ մնացածը` նվիրատվությունից: Դրամական միջոցները հայտարարագիրը ներկայացնելու օրվա դրությամբ եղել են նվիրատվության գումարի չափով` 10 հազար ԱՄՆ դոլար և 37 մլն դրամ:

Прокурор получает подарки, а депутаты - дивиденды 12/26/2012   14:23  |  Актуальная тема
Состояние председателя суда общей юрисдикции Гегаркуникской области Агвана Петросяна, по сравнению с владениями прокурора области и депутата НС, избранного от Гегаркуника, довольно-таки скромное.
В 2011г. А. Петросян задекларировал только одно движимое имущество. Его денежные средства в начале года составили 28 млн. драмов, а в конце года – 30 млн. драмов. Доход образовался только за счет заработной платы и составил 5 млн. 973 тыс. 147 драмов.
Супруга председателя суда представила нулевую декларацию.
Судя по декларациям, представленным высокопоставленными должностными лицами в Комиссию по вопросам этики, прокурор области Ваграм Маргарян является владельцем 12 единиц недвижимого имущества, а также движимого имущества.
Денежные средства прокурора области в начале года составили 17 тыс. долларов, в конце года - 12.5 млн. драмов и 17 тыс. долларов. Однако интерес вызывает представленное им в графе “доходы”: в 2011г. доход его составил 18 млн. 292 тыс. 708 драмов, 300 долларов плюс натуральная сельскохозяйственная продукция на сумму 1.5 млн. драмов. Из этой суммы 5 млн. 497 тыс. 706 драмов – заработная плата, 9 млн. – помощь, остальное – подарки, в том числе полученные на день рождения.
Супруга прокурора задекларировала 11 единиц недвижимого имущества и одно движимое. Денежные средства в начале и в конце года не изменились и составили 30 тыс. долларов и 10 000 евро.
Доходы составили 4 млн. 740 тыс. драмов и тысяча долларов, 2 млн. 340 тыс. драмов из которых образовались от аренды помещения, остальное - подарки на день рождения.
Двое из трех избранных депутатов от Гегаркуникской области – члены РПА: Самвел Бадеян (N 22) и Акоп Акопян (N 24) являются обладателями огромного состояния, в том числе и крупными акционерами.
Самвел Бадеян задекларировал три приусадебных участка, особняк, а также акции на сумму 56 млн 457 тыс. драмов, которые в 2011г. были отчуждены. Однако старшая дочь его в качестве лица, связанного с ним родственными узами, указала в декларации приобретенные в 2011г. акции на ту же сумму - 56 млн. 457 тыс. драмов.
Денежные средства М. Бадеяна в начале года составили 800 млн. драмов, а в конце- 408млн.драмов, 812тыс. долларов и 40 000 тыс. евро. Доходы – 34 млн. 455 тыс. 310 драмов, 3 млн. 135 тыс., 310 драмов из которых – заработная плата, остальное - дивиденды.
Депутат НС Акоп Акпян задекларировал два автомобиля, дорогое имущество, превышающее сумму в 8 млн. драмов. Его денежные средства в конце года 35 млн. 567 тыс. драмов и 162 тыс. 188 долларов. Доходы – 114 млн.682 тыс. 731 драм, 3 млн. 124 тыс. 290 драмов из которых – заработная плата, остальное - дивиденды.
Супруга депутата задекларировала только доходы, образовавшиеся от заработной платы – 508 тыс. 800 драмов.
Декларация члена политсовета партии “Страна закона” Карена Ботояна не размещена на официальном сайте Комиссии по вопросам этики. Судя по информации о задекларированных доходах и имуществе, предоставленной «Pastinfo.am» ЦИК, новоизбранный депутат не владеет недвижимым и движимым имуществом. Он, однако, задекларировал дорогую мебель стоимостью 18 млн. 100 000 драмов.
Доходы К. Ботояна составили 37 млн. 993 тыс. 400 драмов и 10 тыс. долларов, 993 тыс., 400 драмов из которых образовались за счет заработной платы, а остальное – подарки. Денежные средства в момент представления декларации составляли 10 тыс. долларов и 37 млн. драмов.