Նիկոլայ Բաղդասարյան. «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունները սխալ են մեկնաբանվում» 12/20/2012   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի վերջին փոփոխություններն ունեն սխալ մեկնաբանության խնդիր: «Հենարան» ակումբում այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ Փաստաբանների պալատի Խորհրդի անդամ, Փաստաբանական դպրոցի տնօրեն Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Ըստ նրա, օրենքի 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված արգելքն առ այն, որ դատական ներկայացուցչությունը՝ որոշ բացառություններով, կարող է իրականացնել միայն փաստաբանը, ըստ էության նորություն չէ, մինչ փոփոխություններն էլ օրենքն ամրագրում էր, որ դատական ներկայացուցչությունը որպես ձեռնարկատիրական գործունեություն կարող է իրականացնել միայն փաստաբանը: Քրեական դատավարության օրենսգրքով այս խնդիրը լուծված է 1998թ.-ից, իսկ օրենսգրքի 2007թ. փոփոխություններով ամրագրվել է նաև, որ վկան կարող է ներկայանալ փաստաբանի հետ և այլն:
Ն. Բաղդասարյանը պարզաբանեց, որ ոչ փաստաբանի վրա չեն տարածվում փաստաբանի վարքագծի կանոնները: Եղել է դեպք, երբ ոչ փաստաբան հայցվորի ներկայացուցիչը, վերջինիս գաղտնիքներն իմանալով, անցել է պատասխանողի կողմը և որևէ լծակ չի եղել քաղաքացուն նրանից պաշտպանելու համար:
Իսկ Փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամ, փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը գտնում է, որ «Փաստաբանության մասին» օրենքի փոփոխությունը շատ լավն է, սակայն «մենք մի փոքր շտապեցինք»: Փոփոխությունն արժեր կատարել 3-4 տարի հետո, երբ փաստաբանների թիվը կդառնար 3000-4000-5000՝ ներկայումս առկա 1300-ի դիմաց, իսկ մինչ այդ չարժեր փակել շատ իրավապաշտպանների ճանապարհը. նրանք փաստաբաններից շատ գործ են անում:
Հայկական Կարմիր Խաչի նախագահի իրավական հարցերով խորհրդական Վրեժ Վասիլյանը փոփոխության հակառակորդների թվում է: Ըստ նրա, փաստաբանների մոնոպոլ իրավունքներով խախտվում են իրավաբանների իրավունքները, այդ թվում՝ սոցիալական, և առկա է արտագաղթի նոր ալիքի վտանգ:
Ըստ նրա, փաստաբան դառնալու իրավունք ընձեռող Փաստաբանական դպրոցում ուսուցումը շատ թանկ է՝ 400 000 դրամ: Ն. Բաղդասարյանը հակադարձեց՝ ասելով, որ համեմատած բուհում ուսուցման մեկ տարվա հետ, վճարը կրկնակի էժան է, և դասախոսներն էլ դասավանդման համար կրկնակի բարձր գումար են ստանում՝ 8000 դրամ մեկ ժամվա համար՝ բուհի դասախոսին տրվող 4000 դրամ ժամի համար աշխատավարձի դիմաց:

Николай Багдасарян: “Изменения в закон об адвокатстве неверно трактуются ” 12/20/2012   17:32  |  Лента новостей
"Последние изменения в закон “Об адвокатстве” столкнулись с проблемой неверной интерпретации'. Об этом на пресс-конференции заявил член Палаты адвокатов РА, директор Адвокатской школы Николай Багдасарян.
По его мнению, запрет, установленный в соответствии с п.3 ч.5 закона касательно того, что судебное представительство с определенными исключениями может осуществлять только адвокат, не для кого не секрет. До внесения изменений законом было закреплено то, что судебное представительство как предпринимательскую деятельность может осуществлять только адвокат. По уголовно-процессуальному кодексу эта проблема получила свое разрешение еще в 1988г., а, согласно внесенным в 2007г. изменениям в кодекс, было закреплено, что свидетель может явиться вместе с адвокатом.
Н. Багдасарян пояснил, что нормы поведения адвоката не распространяются на не-адвоката. Был случай, когда не-адвокат -представитель истца, узнав о тайнах последнего, перешел на сторону ответчика, и не оказалось ни одного рычага для защиты от него гражданина.
А член Совета Палаты адвокатов, адвокат Геворг Гезалян считает, что изменение закона “Об адвокатах” довольно-таки удачные, однако, по его собственному выражению, ”мы немного поторопились. Изменение следовало сделать через 3-4 года, когда количество адвокатов бы выросло до 3000-4000-5000 человек вместо ныне действующих 1300.А пока не стоило становиться на пути у многих правозащитников, они работают больше адвокатов”.
Президент Армянского красного креста, советник по правовым вопросам Вреж Василян в числе противников изменения. На его взгляд, монопольными правами адвокатов, нарушаются и права юристов. Вот вам и причина для новой волны миграции.
По его мнению, учебная плата в Адвокатской школе, где можно приобрести право стать адвокатом, очень дорогая- 400 000 драмов. Н. Багдасарян парировал ему, что, по сравнению с университетскими расценками, сумма вдвое меньше, а преподаватели получает вдвое больше – 8000 драмов за час, когда как преподаватель вуза – 4000 драмов.