Ապօրինի զենք-զինամթերքի պահեստ` առանձնատանը 12/19/2012   12:33  |  Քրեական խրոնիկոն
ՊԵԿ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ՝ Աշտարակի տարածքային հարկային տեսչությունում հաշվառված «Սաքրեն» ընկերության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանի նկատմամբ: Օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետվությունների և հաշվարկների մեջ ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներ ներառելու միջոցով նա փորձել է խուսափել առանձնապես խոշոր չափերի` շուրջ 29 միլիոն դրամի հարկերի վճարումից: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ը տեղեկացավ ՀՀ ԿԱ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ըստ նախաքննական վարկածի՝ «Գոլդ-Էներջի» ՍՊԸ հիմնադիր և նախկին տնօրեն Ժորժիկ Բաղումյանը համաձայնության գալով «Սաքրեն»-ի տնօրեն Կարեն Գրիգորյանի հետ` գործարքի ընդհանուր գումարի 6 տոկոսի դիմաց, 2009թ. փետրվար-օգոստոս ժամանակահատվածում, առանց փաստացի ապրանքներ ստանալու, ձեռք է բերել ավելի քան 90 միլիոն դրամի կեղծ, անապրանք հաշիվ-ապրանքագրեր, որոնք էլ նա հետագայում օգտագործել է որպես ծախսեր հիմնավորող իրական փաստաթուղթ: Ավելին, 2009թ. 1-ին, 2-րդ և 3-րդ եռամսյակների ԱԱՀ-ի և շահութահարկի հաշվարկներում ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներ ներառելով, չարամտորեն խուսափել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 30 միլիոն դրամի հարկերը պետբյուջե վճարելուց: Հետագայում, քրեական գործի նախաքննության հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտման նպատակով, հոկտեմբերին Ժորժիկ Բաղումյանին պատկանող Աշտարակ քաղաքի Մուղնի թաղամասի 40-րդ տանը խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել են «Գոլդ-Էներջի» ընկերության կողմից թաքցված հարկերի փաստը հաստատող բոլոր փաստաթղթերը:
Խուզարկության ընթացքում տանտիրոջ չհրկիզվող պահարաններից հայտնաբերվել և առգրավվել են նաև վերջինիս կողմից ապօրինի կերպով ձեռք բերված և պահվող հրազեն հանդիսացող մեկական` «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգ, «ՏՕԶ-8» մոդելի որսորդական-սպորտային հրացան, ինքնաշեն ատրճանակ, «ԻԺ-43» տեսակի երկփողանի 12մմ տրամաչափի որսորդական հրացան և ռազմամթերք հանդիսացող 72 հատ 9մմ տրամաչափի մարտական փամփուշտներ ու 10 հատ 5.6մմ տրամաչափի օղակաձև բոցավառման որսորդական-սպորտային փամփուշտներ: Դեպքի առթիվ Ժորժիկ Բաղումյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգքրի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով ու որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը: Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
15:42 17/12/2012  |  Քրեական խրոնիկոնԿանխվել է առանց ակցիզային դրոշմանիշների ավելի քան 1000 շիշ կոնյակի, նաև «Գլորիա» տեսակի 450 տուփ սիգարետի վաճառքը
14:19 13/12/2012  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեղծվում են հարկ վճարողների սպասարկման կետեր
17:52 12/11/2012  |  Քրեական խրոնիկոնՊետբյուջե է գանձվել շուրջ 383մլն դրամ
17:33 12/11/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԲացահայտվել է չլիցենզավորված գործունեություն
12:29 29/10/2012  |  Վարչական իրավունքՀարկային վարչարարության ոլորտում Հայաստանը բարելավել է իր վարկանիշը
15:38 18/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳագիկ Խաչատրյան. «Ուզում ենք, որ փոքր և միջին բիզնեսի վրա ճնշում չլինի»
18:25 16/10/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԱննախադեպ մրցույթ միանգամից 71 թափուր աշխատատեղերի համար
18:07 16/10/2012  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՀայաստանը և Ուզբեկստանը բացառում են կրկնակի հարկումը
19:03 01/10/2012  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ. «Ցանկացած միջնորդություն հարկային մարմիններին ես դիտելու եմ միջամտություն նրանց աշխատանքին»
14:14 29/09/2012  |  ՄամուլՍամվել Գևորգյան. «Հետաքննությունը չի պարզել, թե ինչպես է գլանափաթեթը հայտնվել հսկողությունից դուրս»

В особняке был найден целый незаконный склад оружия и боеприпасов 12/19/2012   13:55  |  Криминальная хроника
В следственном управлении Комитета государственных доходов РА в соответствии с ч. 2 ст. 205 УК РА возбуждено уголовное дело в отношении Карена Григоряна, директора компании “Сакрен”, зарегистрированной в областной налоговой инспекции г. Аштарака. Посредством искажения данных отчетности, он пытался уклониться от уплаты налогов в особо крупных размерах – 29 млн. драмов.Об этом  «Pastinfo.am» сообщили в отделе  информации и по связям с общественностью при Правительстве РА.
Согласно версии следствия, учредитель и бывший директор ООО “Голден-Энерджи” Жоржик Бахумян, вступив в  сговор с  директором компании “Сакрен”  Кареном Григоряном, в обмен на 6 процентов от общей суммы сделки, в 2009г. в период с февраля по август, фактически не получив реального товара, приобрел на сумму более чем 90 млн. драмов фальшивые бестоварные счет-фактуры и накладные, которые он в дальнейшем и использовал в качестве расчетного документа.Более того, в 2009г. в 1-м,2-м и 3-м триместре исказив данные по НДС и подоходному налогу, умышленно уклонялся от уплаты в госсбюджет налогов на сумму более чем 30 млн. драмов. Впоследствии с целью всестороннего исследования обстоятельств предварительного расследования уголовного дела в октябре в доме N40, принадлежащем Жоржику Бахумяну, расположенном в районе Мухни г. Аштарака, в ходе обыска были обнаружены все документы, подтверждающие факт укрытия налогов компанией Голд-Энерджи.
В ходе обыска из сейфа хозяина дома были обнаружены и изъяты незаконно приобретенное и хранимое огнестрельное оружие: автомат марки АК 74, охотничье-спортивное  ружье модели «ТОЗ-8», самодельный пистолет, охотничье двуствольное ружье «ИЖ-43» калибра 12 мм. и72 боевых патрона калибра 9 мм., а также 10 охотничьих патронов овальной формыб калибра 5.6мм. Жоржику Бахумяну предъявлено обвинение по ч.2 ст. 205 И ПО ч.1 ст. 235 УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Предварительное следствие дела продолжается.