Աֆղանստանում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետը երկարաձգվեց 12/18/2012   13:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 18-ի արտահերթ նիստում միաձայն վավերացրեց «2009 թ. հոկտեմբերի 19-ին և 2009 թ. հոկտեմբերի 20-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված Աֆղանստանում Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության հետ կապված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ» համաձայնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ» 2012 թ.-ի նոյեմբերի 8-ին և 2012 թ.-ի նոյեմբերի 22-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված համաձայնագիրը:
Ըստ այդմ, Աֆղանստանում ՄԱԱՈՒ-ի (ISAF) կազմում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետն երկարաձգվում է ևս երկու տարով` մինչև 2014թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը:
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը` 40 հոգուց բաղկացած մեկ դասակ, 2010 թ.-ի փետրվարից ընդգրկվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հրամանատարության տակ գտնվող ՄԱԱՈՒ-ի հյուսիսային հրամանատարության կազմում և իրականացնում է Կունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգության ապահովման խնդիրները:
Ըստ հիմնական զեկուցող` ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանի, 2011թ.-ին համաձայնագրում կատարված փոփոխությունների համաձայն, Աֆղանստան գործուղված հայ խաղաղապահների թվակազմն ավելացվել է առավելագույնը մինչև 130-ը: Ներկայումս զորախմբի թվաքանակը 126 է:
Հայ խաղաղապահներից 65-ը առաքելություն են իրականացնում Կունդուզ քաղաքում, 56-ը պաշտպանում են Մազարի-Շարիֆի օդանավակայանը և աջակցման ուժերի ռազմակայանը: Բացի այդ, 5 սպա հրահանգիչներ իրականացնում են մեթոդական վերապատրաստման գործառույթներ` աֆղանական ստորաբաժանումներին ցուցաբերելով խորհրդատվական աջակցություն:

Срок пребывания в Афганистане армянского военного контингента продлен 12/18/2012   17:57  |  Лента новостей
На состоявшемся 18 декабря заседании НС единогласно было утверждено соглашение “Об участии военных подразделений Республики Армения в составе международных сил содействия безопасности в связи с урегулированием правовых вопросов с НАТО и продлением срока действия соглашения от 8 и 22 ноября 2012г, подписанного посредством обмена письмами в Афганистане.
Согласно этому, в составе международных сил содействия безопасности в Афганистане срок пребывания  армянского военного контингента будет продлен еще на два года – до 31 декабря 2014г.
Один взвод подразделения ВС РА с февраля 2010г. был включен в состав северного командования МССБ, находящихся под командованием Федеративной Республики Германия, которые выполняют задачу по обеспечению безопасности аэропорта города Кундуз.
Согласно основному докладчику – заместителю министра обороны РА Ара Назаряну, в соответствии с внесенными в соглашение  изменениями, количество командированных в Афганистан армянских миротворцев  было увеличено до 130. В данный момент это 125 военных из числа армянского военного контингента.
65 военнослужащих выполняют миротворческую миссию в городе Кундуз, 56 из них охраняют аэропорт Мазари-Шарифа и военную базу сил содействия.Кроме того, 5 офицеров-инструкторов осуществляют методическую переподготовку, оказывая афганским подразделениям консультационную поддержку.