Աֆղանստանում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետը կերկարաձգվի 12/12/2012   15:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աֆղանստանում Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի` ՄԱԱՈՒ-ի (ISAF), կազմում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետը նախատեսվում է երկարաձգել ևս երկու տարով` մինչև 2014թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը:
Այս փոփոխությունը նախատեսված է «2009 թ. հոկտեմբերի 19-ին և 2009 թ. հոկտեմբերի 20-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված Աֆղանստանում Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության հետ կապված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ» համաձայնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ» 2012 թ.-ի նոյեմբերի 8-ին և 2012 թ.-ի նոյեմբերի 22-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված համաձայնագրով: Այն ներառված է ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 17-ին գումարվելիք արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում:
Դեկտեմբերի 11-ին Սահմանադրական դատարանը, քննության առնելով համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունների սահմանադրականության հարցը որոշելու հիման վրա գործը, որոշել է, որ դրանք համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը:
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը` մեկ դասակ, 2010 թ.-ի փետրվարից ընդգրկվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հրամանատարության տակ գտնվող ՄԱԱՈՒ-ի հյուսիսային հրամանատարության կազմում և իրականացնում է Կունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգության ապահովման խնդիրները:
2011թ. Աֆղանստան գործուղված հայ խաղաղապահների թվակազմն ավելացվել է` հասցվելով 121-ի: Պայմանագրային զինծառայողներից 40-ը առաքելություն են իրականացնում Կունդուզ քաղաքում, 81-ը պաշտպանում են Մազարի-Շարիֆի օդանավակայանը և աջակցման ուժերի ռազմակայանը:

Будет продлен срок пребывания в Афганистане армянского военного контингента 12/12/2012   15:49  |  Актуальная тема
В составе международных сил содействия безопасности в Афганистане срок пребывания  армянского военного контингента предполагается продлить еще на два года – до 31 декабря 2014г.
Это изменение предусмотрено по соглашению “Об участии военных подразделений Республики Армения в составе международных сил содействия безопасности в связи с урегулированием правовых вопросов с НАТО и продлением срока действия соглашения от 8 и 22 ноября 2012г, подписанного посредством обмена письмами в Афганистане.
Вопрос включен по инициативе Правительства РА в повестку созванного 17 декабря внеочередного заседания Национального собрания.11 декабря Конституционный суд, взяв на рассмотрение дело на основании решения вопроса конституционности обязательств, закрепленных в соглашении, постановил, что они соответствуют Конституции РА.
Один взвод подразделения ВС РА с февраля 2010г. был включен в состав северного командования МССБ, находящихся под командованием Федеративной Республики Германия, которые выполняют задачу по обеспечению безопасности аэропорта города Кундуз.
В 2011г. число миротворцев, дислоцированных в Афганистане, увеличилось до 121. 40 военнослужащих –контрактников выполняют миротворческую миссию в городе Кундуз, 81 из них охраняют аэропорт Мазари-Шарифа и военную базу сил содействия.