Օգտակար բացահայտում. պարզվում է՝ համբուրվելն օգնում է նիհարել 07/10/2024   12:44  |  Հետաքրքիր է իմանալ
Փորձագետը Daily Star-ին բացահայտել է համբույրների ևս մեկ օգտակար հատկություն։ Ժամադրության մարզիչ Ջեյքոբ Լուկասը պնդում է, որ համբույրն օգնում է բարելավել առողջությունը և նիհարել։
Լուկասը ասել է, որ համբույրն ամրացնում է իմունային համակարգը և առողջ է պահում ատամներն ու լնդերը, քանի որ համբույրի ընթացքում ինտենսիվորեն արտադրվում է թուք, որը պարունակում է բազմաթիվ նյութեր, որոնք օգնում են պայքարել բակտերիաների և վիրուսների դեմ։ Զույգի միջև մանրէների փոխանակումը օգնում է բարելավել առողջությունը՝ ստիպում է իմունային համակարգին աշխատել ուժեղացված ռեժիմով՝ կանխելու վարակի զարգացումը մարմնում:
Լուկասը նաև հավելել է, որ համբույրն օգնում է նիհարել։
«Կրքոտ համբույրն օգտագործում է դեմքի և մարմնի շատ մկաններ: Որոշ ուսումնասիրություններ ցույց են տվել, որ դա կարող է այրել մինչև 26 կիլոկալորիա րոպեում: Դա ավելի քան 100 կիլոկալորիա է հինգ րոպեից պակաս ժամանակում», - բացատրել է նա:
Համբուրվելիս, ըստ մասնագետի, ուղեղում արտադրվում է դոֆամին, օքսիտոցին և սերոտոնին հորմոնների կոկտեյլ, ինչի շնորհիվ մարդ ապրում է երջանկություն, ուրախություն և էյֆորիա։ Համբույրը նաև նվազեցնում է կորտիզոլի մակարդակը, ինչը նպաստում է թուլացմանը և սթրեսի թուլացմանը:
23:59 09/07/2024  |  ԱնցուդարձՏղամարդը 21 օրում քնել է 75 զուգընկերների հետ եւ բոլորին վարակել կապիկի ծաղկախտով
12:26 09/07/2024  |  ԱռողջությունՄաշկային ալերգիայի առաջացման պատճառները
23:00 08/07/2024  |  ԱռողջությունԲացահայտվել են տարածված վեներական հիվանդության ոչ ակնհայտ ախտանիշները
22:29 08/07/2024  |  ԱնցուդարձՆշվել են բանտերի աշխատակցուհիների եւ բանտարկյալների ինտիմ հարաբերությունների պատճառները
16:15 08/07/2024  |  ԱռողջությունՄազաթափություն, աչքերի բորբոքում. ինչի կարող է հանգեցնել B վիտամինի պակասը
13:33 07/07/2024  |  ԱռողջությունՀայտնի է բոլորի համար ունիվերսալ մարզաձեւը
18:12 05/07/2024  |  ԱռողջությունԳիտնականները նշել են մսից հրաժարվելու օգուտների մասին
17:49 05/07/2024  |  ԱռողջությունԳլխուղեղի երիտասարդացման լավագույն սննդամթերքներն՝ ըստ բժշկի
18:46 04/07/2024  |  ԱնցուդարձԻնչու են 45 տարեկանից բարձր կանայք նախընտրում ավելի երիտասարդ տղամարդկանց. բլոգերը նշել է մի քանի պատճառ

Эксперт рассказал о новом полезном свойстве поцелуев 07/10/2024   12:10  |  Интересно знать
Эксперт раскрыл изданию Daily Star Иновое полезное свойство поцелуев. Коуч по свиданиям Джейкоб Лукас утверждает, что поцелуи помогают укрепить здоровье и сбросить вес, передает Lenta.ru
Лукас заявил, что поцелуи укрепляют иммунитет и сохраняют зубы и десны здоровыми, поскольку во время них усиленно вырабатывается слюна, в которой содержится много помогающих бороться с бактериями и вирусами веществ. Также укрепить здоровье позволяет обмен микробами: это заставляет иммунную систему работать в усиленном режиме, чтобы не допустить развития инфекции в организме.
Также Лукас добавил, что поцелуи способствуют похудению. «Страстные поцелуи задействуют множество мышц лица и тела. Некоторые исследования показали, что при этом можно сжигать до 26 килокалорий в минуту. Это более 100 килокалорий менее чем за пять минут», — объяснил он.
При поцелуе, по словам эксперта, в мозгу вырабатывается коктейль из гормонов дофамина, окситоцина и серотонина, благодаря которому человек испытывает счастье, радость и эйфорию. Кроме того, поцелуи снижают уровень кортизола, что способствует расслаблению и снятию стресса.