Բրազիլական որձ վիշապը, որ պարզվել է նաև էգ է, ինքն իրենից 14 ձագ է ունեցել 07/08/2024   17:25  |  Հետաքրքիր է իմանալ
Մեծ Բրիտանիայի դպրոցներից մեկում Ռոնալդու անունով ծիածանագույն որձ վիշապը, որը պարզվել է էգ է, ինքն իրենից 14 ձագ է ունեցել։
13 տարեկան բրազիլական ծիածանագույն վիշապը գրեթե տասը տարի չի շփվել այլ օձերի հետ։ Սակայն վերջերս անակնկալ կերպով հայտնաբերել են, որ օձը հղի է։
Օձին հաջողվել է ձագեր ծնել՝ շնորհիվ հազվագյուտ գործընթացի, որ կոչվում է պարթենոգենեզ՝ միասեռական բազմացում կամ «անբասիր բեղմնավորում»: Սա բազմացման մի ձև է, երբ սաղմը զարգանում է առանց ձվաբջջի բեղմնավորման: Սողունների մասնագետը նշել է, որ ձագերն ըստ էության իրենց մոր կլոններն են, թեև դրանց գույնը մի փոքր տարբերվում է։
Պարթենոգենեզը չափազանց հազվագյուտ երևույթ է։ Այն գրանցվել է միջատների, երկկենցաղների, թռչունների, սողունների և ձկների մոտ։ Ռոնալդուի «անբասիր բեղմնավորման» դեպքը երրորդն է անազատության մեջ պահվող ծիածանագույն վիշապների պատմության մեջ։
18:01 04/07/2024  |  ԱնցուդարձԻնդոնեզիայում հսկա պիթոնը ողջ-ողջ կուլ է տվել 30-ամյա կնոջը
15:53 30/06/2024  |  ԱնցուդարձՈւթամյա պեկինեսը ճանաչվել է աշխարհի ամենատգեղ շուն
14:58 28/06/2024  |  ԱնցուդարձՅակուտիայում ոստիկանը կնոջ հետ ներխուժել է ուրիշի տուն, կենակցել նրա հետ և հարձակվել վերադարձած տանտերերի վրա (տեսանյութ)
13:46 28/06/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալՓաստաթղթում տառասխալի պատճառով բանտից ազատ է արձակվել վտանգավոր հանցագործ
14:36 22/06/2024  |  Միջազգային լրահոսՇոգերի պատճառով Անթալիայում օձերը լցվել են տներ ու աշխատավայրեր
15:43 11/06/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱՄՆ-ի ափին հայտնաբերվել է մարդուց մեծ ձուկ
16:01 04/06/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱշխարհի ամենաթանկ կովը ապրում է Բրազիլիայում
17:52 28/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԽորհրդավոր շշուկն օգնել է կնոջը խոշոր գումար շահել
17:22 24/04/2024  |  Միջազգային լրահոսՏղամարդը աղավնիների պատճառով իր հղի կնոջը կապել է անկողնում ու այրել տունը

Удав Роналду произвел на свет 14 детенышей путем непорочного зачатия 07/08/2024   17:34  |  Интересно знать
В одной из школ Великобритании живет удав по кличке Роналду. Местный ветеринар заверял, что это самец. Однако во время плановой проверки в виварии вместе с 13-летней змеей были обнаружены 14 детенышей.
Появление потомства у бразильского радужного удава подтвердил специалист по уходу за животными из Портсмутского колледжа. А специалист по рептилиям добавил, что Роналду в последнее время выглядел немного толще, чем обычно, но никто не заподозрил, что это беременность.
Удав не имел контактов с другими змеями в течение почти десяти лет. Самке удалось произвести на свет детенышей при помощи уникального процесса – партеногенеза, также называемого однополым размножением или непорочным зачатием. Это форма размножения, при которой эмбрион развивается без оплодотворения яйцеклетки. Специалист по рептилиям отметил, что детеныши, по сути, являются клонами своей матери, хотя их окрас немного отличается.
Партеногенез – крайне резкое явление. Он был зафиксирован у насекомых, амфибий, птиц, рептилий и рыб. Случай непорочного зачатия Роналду – третий в истории содержания бразильских радужных удавов в неволе, передает МИР 24 со ссылкой на портал IFL Science.