Երևանում հանրային տրանսպորտում միասնական տոմսային համակարգ կներդրվի միայն նոր շարժակազմերի շահագործման պահից 06/25/2024   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի հանրային տրանսպորտում միասնական տոմսային համակարգ կներդրվի միայն սահմանված քանակի նոր ավտոբուսների և տրոլեյբուսների շահագործման պահից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ավագանու 2-րդ նստաշրջանի 5-րդ նիստում անդրադառնալով վերոնշյալ համակարգի ներդրման ժամկետի հետաձգման պատճառների վերաբերյալ հարցին՝ այդ մասին հայտարարեց քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Համակարգի ներդրման ժամկետի հետաձգումը պայմանավորված է երևանցիներին տրված այն խոստմամբ, որ դա տեղի է ունենալու 171 նոր ավտոբուսների և տրոլեյբուսների գիծ մտնելուց հետո միայն: Վստահեցնում եմ՝ նոր համակարգն ուղղակիորեն կչեզոքացնի բոլոր հնարավոր խոռոչները, որոնք առկա էին այդ կառույցում՝ հաշվի առնելով, որ կանխիկ դրամի շրջանառություն այլևս չի ենթադրվում»,- նշեց Երևանի քաղաքապետը:
Ավելի վաղ քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հայկ Կոստանյանը հայտնել էր, որ միասնական տոմսային համակարգը ներդրվելու է ոչ թե սեպտեմբերից, ինչպես նախօրոք հայտարարվել էր, այլ 2025 թվականի հունվարից: Ըստ նրա, նմանապես  սեպտեմբերի 1-ից տեղի չի ունենա նաև հանրային տրանսպորտի գնի փոփոխություն:

Мэр Еревана назвал причину отсрочки внедрения единой системы оплаты проезда в общественном транспорте 06/25/2024 12:08 | Лента новостей
Единая билетная система будет внедрена в общественном транспорте Еревана только после ввода в эксплуатацию определенного количества новых автобусов и троллейбусов. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил мэр Еревана Тигран Авинян на 5-м заседании 2-й сессии Совета старейшин столицы Армении, говоря о причине отсрочки внедрения вышеуказанной системы.
"Перенос даты внедрения системы обусловлен обещанием, данным ереванцам, что это произойдет только после того, как на линию выйдут 171 новый автобус и троллейбус. Уверяю вас, что новая система напрямую нейтрализует все возможные лазейки, которые существовали в этой структуре, учитывая, что обращение наличных денег больше не предполагается", - заявил мэр Еревана.
Ранее пресс-секретарь мэра Айк Костанян сообщил, что единая билетная система будет введена не с сентября 2024 года, как было объявлено ранее, а с января 2025 г. По его словам, аналогично с 1 сентября не изменится и цена на проезд в общественном транспорте.