Արբանյակային պատկերները ցույց են տալիս ԼՂ-ի մշակութային ժառանգության լայնածավալ ոչնչացման աճ. Caucasus Heritage Watch 06/24/2024   15:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Caucasus Heritage Watch»-ի կողմից հրապարակված հայկական մշակութային վայրերի մասին վերջին զեկույցը ցույց է տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում Ադրբեջանի թիրախում հայտնված մշակութային ժառանգության ավերածությունների թիվը 2023 թվականի աշնանից ի վեր աճել է 75%-ով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Caucasus Heritage Watch»-ի զեկույցում նշվում է, որ վավերացնելով փորձագետների նախազգուշացումները Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին՝ «Caucasus Heritage Watch»-ի նոր զեկույցը հաստատում է 75%-ով ավերված վայրերի աճը ողջ տարածաշրջանում՝ անցյալ տարի նրա բնիկ էթնիկ հայ բնակչության զանգվածային տեղահանումից հետո:
«Արբանյակային պատկերների համեմատության միջոցով 2023 թվականի աշնանը, երբ ավելի քան 100 հազար էթնիկ հայ հեռացվեց իր հայրենիքից ավտոկրատ ադրբեջանական ռեժիմի կողմից: 2024 թվականի գարնանը CHW-ի վերջին զեկույցը ուշադրություն է հրավիրում պատմական դպրոցների, գերեզմանների և սրբավայրերի ավերման վրա, և բացահայտում է 29% աճ Արցախում (նաև հայտնի է որպես Լեռնային Ղարաբաղ) դասակարգված վայրերի աճ»,- նշված է զեկույցում:
Զեկույցը հաղորդում է, որ ընդհանուր առմամբ, 2024 թվականի գարնանային մոնիտորինգի շրջանը բացահայտել է ազդեցության ենթարկված վայրերի ամենամեծ քանակությունը 2021 թվականի գարնանից ի վեր, երբ կազմակերպությունը սկսել է մշակութային ժառանգության մոնիտորինգը Լեռնային Ղարաբաղի 2020 թվականի պատերազմից հետո։
«CHW-ի գլխավոր քննիչներ Յան Լինդսին, Ադամ Թ. Սմիթը և Լորի Խաչադուրյանն իրենց ամփոփման մեջ նշել են, որ հատուկ ուշադրություն են դարձրել ադրբեջանական գործունեությանը Քալբաջարի շրջանում և բլրի գագաթին գտնվող Շուշի քաղաքում, որոնք ռեժիմը (խմբ. նկատի է առնվում Ադրբեջանի կառավարությունը) գրավել էր 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում»,- ասվում է զեկույցում։
23:04 21/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲագրատ Սրբազանն իր մեքենան նվիրել է Արցախի նախագահին
21:26 20/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանին կոչ ենք անում ապահովել Ղարաբաղի հայերի իրավունքների իրացումը. Բորելի գրավոր պատասխանը՝ եվրապատգամավորների հարցերին
23:23 19/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն արցախցիներին հորդորել է լինել միասնական ու անկոտրում
15:33 17/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵրիտասարդներին մեկտեղելը նշանակում է մեկտեղել դեպի հաղթանակ գնալու կամքը. «Հայաստան – Արցախ» երիտասարդական միությունն այլեւս փաստ է (տեսանյութ)
21:05 14/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից տարհանված 4 ռեանիմոբիլները նվիրաբերվել են Հայաստանին
20:45 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի բանտերում գտնվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կենդանի պատանդ էր մնացել՝ ապահովելու Արցախի բնակչության դուրսբերումը. Շահրամանյան
19:27 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՊԲ-ն մինչև վերջին վայրկյանը ենթարկվել է ՀՀ ՊՆ-ին, եւ հանդիսացել է ՀՀ ՊՆ-ի նրա տարածքային ստորաբաժանումը. Շահրամանյան
13:49 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի իշխանությունները խոստանում են արձագանքել ԱԺ ամբիոնից հնչող հերյուրանքներին
22:16 11/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստան-Արցախ» երիտասարդական միության համագումարը տեղի կունենա հունիսի 16-ին. նախաձեռնող խմբի կազմում ընդգրկվել են մեր անվանի մարզիկները
19:09 07/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում սկսվել է Արցախի բնակիչ Ռաշիդ Բեգլարյանի դատավարությունը

Спутниковые снимки показывают рост масштабных разрушений культурного наследия Нагорного Карабаха - Caucasus Heritage Watch 06/24/2024   15:43  |  Геноцид в Арцахе
Недавний отчет об армянских культурных объектах, опубликованный организацией Caucasus Heritage Watch (CHW), показывает, что количество разрушений объектов культурного наследия Нагорного Карабаха, ставших мишенью для Азербайджана, с осени 2023 года увеличилось на 75%.
Как сообщает Арменпресс, в отчете Caucasus Heritage Watch говорится, что, обосновывая предупреждения экспертов об уничтожении Азербайджаном армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе, новый отчет Caucasus Heritage Watch подтверждает увеличение количества разрушенных объектов на 75% по всему региону после массового вынужденного исхода коренного этнического армянского населения в прошлом году.
“Сравнивая спутниковые снимки осени 2023 года, когда более 100 тысяч этнических армян были изгнаны со своей родины автократическим азербайджанским режимом, и весны 2024 г., CHW привлекает внимание к разрушению школ, исторических, кладбищ и святынь и показывает увеличение на 29% количества объектов, классифицированных как находящиеся под угрозой, по всему Арцаху (также известному как Нагорный Карабах)”, - говорится в отчете.
В целом в период мониторинга весной 2024 года было выявлено наибольшее количество пострадавших с весны 2021 года объектов, когда организация начала мониторинг культурного наследия после войны в Нагорном Карабахе 2020 года, говорится в отчете.
“Главные следователи CHW Ян Линдси, Адам Т. Смит и Лори Хачадурян в своем резюме отметили, что уделили особое внимание действиям Азербайджана в Кельбаджарском районе и расположенном на вершине холма городе Шуши, которые режим (прим. ред. - имеется в виду правительство Азербайджана), захватил в ходе 44-дневной войны 2020 года”, - говорится в отчете.
17:50 06/06/2024  |  Лента новостейНазвано первичное условие участия вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в жилищной программе