Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը վերջնականացնելու և ստորագրելու իրական հնարավորություն է տեսնում 06/11/2024   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացին՝ հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիմքով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ում անցկացվող Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանը հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացին՝ հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիմքով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա։ Կա իրական հնարավորություն, պատմական պահ վերջնականացնելու խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, որի ստորագրումը կարող է նոր դուռ բացել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության համար»,- հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Միրզոյանը հավելեց, որ Հայաստանը նաև մեծապես շահագրգռված է տարածաշրջանային բոլոր հաղորդակցություններն ապաշրջափակելու հարցում՝  հիմնված երկրների ինքնիշխանության, իրավասության լիակատար հարգման, իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա։ Դա լավագույնս արտահայտված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ, որն առաջ է քաշվել Հայաստանի կառավարության կողմից։
12:33 07/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին. ԱԳՆ
20:39 04/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը պատասխանել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ Ադրբեջանի վերջին առաջարկներին․ ԱԳՆ
17:23 03/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի ԱԳ նախարար Իլյա Դարիչաշվիլիի հետ

Глава МИД Армении заявил об исторической возможности доработки и подписания проекта мирного договора с Азербайджаном 06/11/2024   11:55  |  Лента новостей
Армения привержена процессу нормализации отношений с Азербайджаном и демаркации государственной границы на основе взаимного признания территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации.  Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в своем выступлении на итоговом заседании Стратегического диалога Армения-США, состоявшемся в МИД РА.
“Армения привержена процессу нормализации отношений с Азербайджаном и демаркации государственной границы на основе взаимного признания территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации. Есть реальная возможность, исторический момент для доработки проекта мирного договора, подписание которого может открыть новую дверь для долгосрочного мира в регионе”, - заявил министр иностранных дел РА.
Мирзоян добавил, что Армения также очень заинтересована в разблокировании всех региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, полного уважения юрисдикции, равенства и взаимности. Лучше всего это выражено в инициативе “Перекресток мира”, выдвинутой правительством Армении.
11:39 11/06/2024  |  Лента новостейВ Армению прибудет мэр Глендейла
10:56 11/06/2024  |  ПолитикаВ Ереване проходит заседание Стратегического диалога между Арменией и США
10:30 11/06/2024  |  ПолитикаГлава МИД Армении и помощник госсекретаря США Джеймс О'Брайен провели переговоры в Ереване
17:35 10/06/2024  |  Лента новостейВ Ереване состоится итоговое заседание Стратегического диалога между Арменией и США: Ереван посетит Джеймс О'Брайен
16:40 10/06/2024  |  Лента новостейАрарат Мирзоян встретился с руководством Армянской Ассамблеи США
11:00 10/06/2024  |  Лента новостейАзербайджанский военнослужащий пропал при неизвестных обстоятельствах в Нахиджеване
13:04 07/06/2024  |  Лента новостейЕреван расценивает заявление Алиева как грубое вмешательство во внутренние дела Армении
16:37 06/06/2024  |  Лента новостейСНБ Армении подтвердила ранение пограничника при подрыве на мине близ церкви в Воскепаре