Պատմությունը վկա՝ հաղթանակը տրվում է արժանիներին, և այսօր՝ մայիսյան հերոսամարտերից ավելի քան մեկ դար անց, յուրաքանչյուրիս ընտրությունն է՝ լինել արժանի՞, թե՞ արժանանալ նզովքի. Սերժ Սարգսյան 05/28/2024   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առթիվ.
Ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր ազգային գիտակցության, պատմական պատասխանատվության և անձնազոհ խիզախության ժամանակն է:
Հայ ժողովրդի նվիրյալ զավակները 1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերը մղեցին, որ հետագա բոլոր սերունդներն ապրեն աստվածապարգև իրենց Հայրենիքում, ապրեն  արժանապատիվ՝ ազատ ու անկախ, խոսեն հայերեն, հաճախեն հայոց եկեղեցի, սովորեն հայոց պատմություն:
Հավերժ փա´ռք բազում այն երախտավորներին, ովքեր անձնուրացաբար կերտեցին Մայիսի 28-ը` փայլուն հաղթանակներ տարած հայ զինվորներին, զորահրամանատարներին, հոգևորականներին և բոլոր նրանց, ովքեր նախընտրեցին պատվով ապրելը:
Հնազանդվելու, նվաստացուցիչ պայմաններով խաղաղություն մուրալու, թուրքական հպատակության տակ գոյությունը քարշ տալու կոչեր անողները, ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր չունեին և չունեն ազգային հավաքական իրավունքները, շահերն ու վտանգները գիտակցելու, իրականությանը ուղիղ նայելու և գործելու խիզախություն:
Պատմությունը վկա՝ հաղթանակը տրվում է արժանիներին, և այսօր՝ մայիսյան հերոսամարտերից ավելի քան մեկ դար անց, յուրաքանչյուրիս ընտրությունն է՝ լինել արժանի՞, թե՞  արժանանալ նզովքի:
Վստահ եմ՝ պետությունը և եկեղեցին դարձյալ մնալու են իրենց առաքելությանը հավատարիմ, և ճակատագրական այս օրերին Սարդարապատի խորհրդանշական զանգերը ղողանջելու են ի նշան ճշմարտության և արժանապատվության հաղթանակի»:

"История - свидетель: победа даётся достойным": экс-президент Армении Серж Саргсян направил послание по случаю Праздника Республики 05/28/2024 12:17 | Лента новостей
Третий президент Армении Серж Саргсян направил послание по случаю Праздника Республики. В послание, которое приводит офис третьего президента РА, говорится:
Как 106 лет назад, так и сегодня - время национального сознания, исторической ответственности и самоотверженной храбрости.
Преданные сыны армянского народа вели героические Майские сражения 1918 года, чтобы все дальнейшие поколения жили на своей Богом дарованной Родине, жили достойно, свободно и независимо, говорили по-армянски, посещали армянскую церковь, изучали армянскую историю.
Вечная слава тем многочисленным заслужившим признательность поколений героям, которые самоотверженно создали 28 Мая, одержавшим блестящие победы армянским воинам, военачальникам, священникам и всем тем, кто предпочёл жить с честью.
Те, кто призывали покориться, выпрашивать мира на унизительных условиях, влачить жалкое существование под турецким гнётом, как вчера, так и сегодня не имели и не имеют смелости осознавать совокупные национальные права, интересы и опасности, прямо смотреть на реальность и действовать.
История - свидетель: победа даётся достойным, и сегодня, спустя более века после Майских героических сражений, выбор каждого из нас – быть достойным победы или удостоиться проклятия.
Уверен, государство и церковь останутся верны своей миссии, и в эти судьбоносные дни символические колокола Сардарапата будут звонить в знак победы правды и достоинства".