Էնթոնի Բլինքենը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերը 05/28/2024   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգները ողջունում է այն աշխատանքը, որը կատարվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը՝ Ադրբեջանի անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձում։
«Մենք (խմբ․ ԱՄՆ-ը) շարունակում ենք պատրաստ լինել աջակցելու այդ ջանքերին, շրջելու երկարամյա հակամարտության էջը և կառուցելու ավելի լավ ապագա»,- ասել է Բլինքենը՝ հավելելով, որ Միացյալ Նահանգները լիովին հավատարիմ է այս նպատակին, որը կուժեղացնի կապը և տնտեսական օգուտներ կբերի ողջ տարածաշրջանին:

Госсекретарь США приветствовал усилия по достижению прочного мира между Арменией и Азербайджаном 05/28/2024 15:13 | Политика
США приветствуют проделанную работу по установлению стабильного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном.
Об этом, как передает Арменпресс, заявил госсекретарь США Энтони Блинкен в поздравительном послании по случаю Дня независимости Азербайджана.
«Мы (США –прим. ред.) по-прежнему готовы поддержать эти усилия, перевернуть страницу давнего конфликта и построить лучшее будущее», — сказал Блинкен, добавив, что Соединенные Штаты полностью привержены этой цели, которая укрепит связи и принесет экономическую выгоду всему региону.