Վանենք մեզանից կործանարար անտարբերությունը, փարատենք թշնամության ու ատելության մթնոլորտը. վեհափառի ուղերձը 05/28/2024   10:09  |  Քաղաքական
Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. ԳԱՐԵԳԻՆ Բ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏՈՆԻ ԱՌԻԹՈՎ
Համայն հայության հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք հղում աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին՝ Հանրապետության տոնի առիթով։
Մայիսյան հերոսամարտերի պատմական իրադարձությունները անկյունաքարային նշանակություն ունեցան հայոց պետականության վերականգնման՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծման և մեր ազգային կյանքի վերազարթոնքի գործում։ Հայոց Ցեղասպանության սոսկալի ողբերգությունը վերապրած մեր ժողովուրդը կենաց ու մահու պայքարի ելավ և կերտեց իր փառապանծ հաղթանակները։
Այս օրերին, երբ անվտանգային լրջագույն սպառնալիքների և գոյաբանական հիմնախնդիրների առջև ենք, հրամայական է, որ միասնական, աննկուն ու հաստատակամ լինենք՝ ընդդեմ մեր ազգային կյանքը փոթորկող ներքին և արտաքին մարտահրավերների։
Սիրելիներ, Հանրապետության տոնի առիթով Հայրապետիս մաղթանքն է, որ հանուն հայրենական մեր կյանքում խաղաղության հաստատման և արժանապատիվ գոյընթացի, նպատակասլաց հանձնառությամբ և առ հայրենին սիրով ձեռնամուխ լինենք մեզ պատուհասած աղետների ու փորձությունների հաղթահարմանը և հզոր ու անվտանգ մեր պետության կերտմանը։ Վանենք մեզանից կործանարար անտարբերությունը, փարատենք թշնամության ու ատելության մթնոլորտը, որպեսզի միասնականության հուսառատ ու զորեղ ոգով հաստատենք մեր կյանքում ապահովություն և խաղաղություն։
Աղոթում ենք, որ Երկնավոր Տերը պահապան և օգնական լինի մեր ժողովրդին՝ ամուր պահելու աստվածապարգև մեր ազատությունն ու անկախ պետականությունը և համազգային ներուժով շեն ու բարօր դարձնելու մեր նվիրական հայրենիքը։
20:27 28/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳարեգին Բ կաթողիկոսն ընդունել է «Հովնանյան» վարժարանի սաներին
10:52 24/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ժողովուրդը նույն ոգով պիտի հեռացնի իր կյանքից ազգային շահերին հակառակ կործանարար դրսևորումները. կաթողիկոսի ուղերձը
20:00 20/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն այցելել է Արագածոտնի թեմի Ուշի համայնքի Սուրբ Սարգիս վանական համալիր
18:03 07/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿաթողիկոսն ընդունել է Ֆրանսիայի Բուշ-դյու-Ռոնի Դեպարտամենտային խորհրդի նախագահին
10:09 07/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՁեր սրտերում ամուր պահեք առ Աստված հավատարմությունը. կաթողիկոսի ուղերձը
18:35 17/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿաթողիկոսը նորաօծ քահանաներին պատգամել է լինել անսասան ու հաստատուն իրենց կոչման մեջ
14:07 08/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Վաղարշապատ համայնքի ավագանու «Էջմիածին» խմբակցության անդամներին
10:29 08/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծազնիվ տիկնայք և օրիորդներ, մեր աղոթքն ու մաղթանքն է, որ Աստված իր օրհնության ներքո պահպանի ձեզ. Գարեգին Բ կաթողիկոսի ուղերձը
17:52 06/01/2024  |  ՔաղաքականՎեհափառ Հայրապետի ամանորյա ուղերձը Հանրային հեռուստաընկերության եթերով չհեռարձակելու վերաբերյալ հայտարարությունը

Католикос всех армян поздравил с Днем Первой Республики и призвал к единству перед лицом вызовов 05/28/2024   10:37  |  Политика
Католикос всех армян Гарегин II направил поздравительное послание по случаю отмечаемого 28 мая Дня Первой Республики.
"Исторические события героических Майских сражений стали краеугольным камнем в восстановлении армянской государственности – в деле создания Первой Республики Армения и возрождения нашей национальной жизни. Пережив ужасающую трагедию Геноцида армян, наш народ вел борьбу не на жизнь, а на смерть и одержал свои славные победы. В эти дни, когда мы сталкиваемся с серьезнейшими угрозами и экзистенциальными проблемами, крайне важно быть едиными,  непоколебимыми и решительными перед лицом внутренних и внешних вызовов, угрожающих существованию нации", – говорится в послании Гарегина II.
По словам Католикоса всех армян, сегодня нужно отгонять от себя пагубное равнодушие, развеять атмосферу вражды и ненависти, чтобы преисполненные надежд и могучей силой единства обеспечить безопасность и мир.
"Мы молимся о том, чтобы Всевышний защитил и помог нашему народу крепко стоять на страже данной нам Богом свободы и независимой государственности и общенациональными усилиями сделать нашу заветную Родину процветающей и благополучной", - сказал Католикос всех армян.
09:17 01/05/2024  |  Лента новостейКатоликосы Гарегин II и Арам I подчеркнули необходимость твердо отстаивать территориальную целостность и безопасность Армении