ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ավագ փորձագետն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր 04/23/2024   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի աշխատակազմի ավագ փորձագետ Հանա Թոբուրնն ապրիլի 23-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի ուղեկցությամբ:Այս մասին հայտնում են  Ցեղասպանության թանգարանից, հյուրերին դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Նա հյուրերին ուղեկցել է դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը:
ՀՑԹԻ տնօրենն անդրադարձ է կատարել նաև անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Էդիտա Գզոյանն անդրադարձել է նաև Արցախի հիմնահարցի պատմաիրավական ասպեկտներին, ներկայացրել Ադրբեջանի հակահայկական գործողություններն ու քարոզչությունը:
Նրանք ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Հյուրերն այնուհետև ծաղիկներ են դրել նաև անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:

Старший эксперт Сената США и американский посол посетили Мемориал памяти жертв Геноцида армян 04/23/2024 14:55 | Лента новостей
Старший эксперт комитета по международным отношениям Сената США Хана Тобурн 23 апреля посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян. Ее сопровождала Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Кристина Квин.
Как сообщили в Музее-институте геноцида армян, гостей встретила и сопровождала директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян.
Директор института рассказала историю создания музея, трех хачкаров, установленных на территории Цицернакаберда в память об армянах, ставших жертвами резни, организованной азербайджанским правительством в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак) и Баку в конце прошлого века. Проводила гостей к мемориальной стене, где покоятся пять воинов-освободителей, погибших в Арцахской войне, подчеркнув связь между произошедшим и Геноцидом армян.
Эдита Гзоян коснулась также историко-правовых аспектов Арцахской проблемы, представила антиармянские действия и пропаганду Азербайджана.
Гости возложили венок к Мемориалу, увековечивающему память жертв Геноцида армян, цветы к Вечному огню и почтили минутой молчания память невинных жертв геноцида.