Հայաստանը հաստատակամորեն պաշտպանում է Ուկրաինայի, ինչպես նաեւ Մոլդովայի, Վրաստանի, Կիպրոսի եւ բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը․ Ալեն Սիմոնյան 04/22/2024   23:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյաը ելույթ է ունեցել Եվրոպական միության անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովին։
Նա մասնավորապես ասել է․
«Հարգելի՛ պարոն նախագահ,
Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել այս համաժողովին մասնակցելու հրավերի եւ այս հիասքանչ քաղաքում մեր պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար: Այս հարթակում առաջին անգամ իմ եվրոպացի գործընկերներին դիմելը մեծապես կարեւոր է, եւ ես անկեղծորեն գնահատում եմ ինձ ընձեռած այս հնարավորությունը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ համաժողովի ուշադրության կենտրոնում Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման հարցն է եւ մերձավորարեւելյան հակամարտությունը` ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը հաստատակամորեն պաշտպանում է Ուկրաինայի, ինչպես նաեւ Մոլդովայի, Վրաստանի, Կիպրոսի եւ բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը: Միջազգային տարբեր հարթակներում մենք միշտ աջակցել ենք պաղեստինյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը երկու պետությունների սկզբունքի հիման վրա:
Այս համաժողովի թեմաները հրատապ են: Մենք հայտնվել ենք տեխնոլոգիական հեղափոխության նոր դարաշրջանում՝ ապշեցուցիչ եւ միաժամանակ վտանգավոր, որն արտահայտվում է բեկումնային առաջընթացներով եւ սոցիալ-քաղաքական կյանքի համար սպառնալիքներով: Սոցիալական մեդիայի նշանակությունը չի կարելի  թերագնահատել, քանի որ արհեստական բանականության  օգնությամբ ապատեղեկատվության արագացված տարածումը կարող է սրել լարվածությունը հասարակությունների ներսում եւ մարդկանց միջեւ՝ հրահրելով հակամարտություններ եւ վտանգ ներկայացնելով ժողովրդավարությանը, քաղաքացիական ազատություններին եւ անվտանգությանը: Այս համատեքստում հակամարտությունից տուժած տարածաշրջանները գնալով ավելի խոցելի են դառնում:
Հետեւաբար, այս մարտահրավերները հաղթահարելու համար արդյունավետ քաղաքականություն մշակելը հրամայական է:
Հայաստանը բախվում է անվտանգության ամենօրյա սպառնալիքների, այդ թվում՝ հիբրիդային պատերազմի հարձակումների:
Ադրբեջանն օգտագործել է տարբեր լրատվամիջոցներ եւ սոցիալական ցանցեր՝ հայկական տարածքներ աստիճանաբար զավթելու համար: Տեղադրելով կեղծ տեսանյութեր, որոնք իբրեւ ցույց են տալիս հայկական զորքերի տեղաշարժը՝ Ադրբեջանը ձգտում է Հայաստանին ներկայացնել որպես ագրեսոր՝ հարձակման համար պարարտ հող նախապատրաստելու եւ սեփական ագրեսիան արդարացնելու համար:
Մեր արեւելյան հարեւանը տեխնոլոգիաների օգտագործման հարցում միայնակ չէ: Ռուսաստանը սպառնալիքների եւ ապատեղեկատվության արշավ է կազմակերպում: Մտահոգիչ է, որ Ռուսաստանի կառավարության բազմաթիվ պաշտոնյաներ համարձակվում են թելադրել Հայաստանի շահերը եւ խոսել հայ ժողովրդի անունից:
Հայաստանի դեմ Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հիբրիդային հարձակումը, որը կապված էր ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման հետ, եւ որին մասնակցում էին Հայաստանի վարչապետը, Եվրահանձնաժողովի նախագահը եւ ԱՄՆ պետքարտուղարը, ասվածի վառ օրինակն է:
Ապատեղեկատվությունն ու ահաբեկումն օգտագործվել են այս հանդիպման կայացումը կանխելու համար, եւ քանի որ այն չհաջողվեց, փորձ արվեց խեղաթյուրել հանդիպման արդյունքները:
Ի պատասխան վերջին իրադարձություններին` Հայաստանի կառավարությունն արգելեց ռուսական պետական հեռուստատեսությամբ քարոզչական հաղորդման հեռարձակումը Հայաստանի տարածքում՝ ատելության խոսքի տարածումը եւ Հայաստանի ներքին գործերին միջամտությունը դադարեցնելու նպատակով:
Հայաստանը հաստատակամ է խաղաղության իր հանձնառության մեջ եւ մերժում է պատերազմի ցանկացած դրսեւորում մեր տարածաշրջանում կամ աշխարհի ցանկացած այլ վայրում:
Մենք հակամարտությունների կարգավորման համար փնտրում ենք խաղաղ լուծումներ եւ պաշտպանում ենք ժողովրդավարական արժեքները՝ համոզված լինելով, որ դրանք զարգացման հիմնաքարերն են: Մենք հուսով ենք, որ մեր եվրոպացի գործընկերների եւ բարեկամների հետ միասին կարող ենք դադարեցնել եվրոպական տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում ժողովրդավարությունների դեմ հիբրիդային պատերազմը:

Армения решительно поддерживает территориальную целостность Украины, Молдовы, Грузии, Кипра и всех стран - Симонян 04/23/2024   09:36  |  Лента новостей
Армения решительно поддерживает территориальную целостность Украины, а также Молдовы, Грузии, Кипра и всех стран. Об этом заявил спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян в своем выступлении на конференции председателей парламентов государств-членов ЕС. Текст выступления приводит пресс-служба НС РА
"Учитывая, что в центре внимания конференции – вопрос вторжения России в Украину и ближневосточный конфликт, желал бы подтвердить, что Армения решительно поддерживает территориальную целостность Украины, а также Молдовы, Грузии, Кипра и всех стран. На различных международных площадках мы всегда выступали за мирное разрешение палестинского вопроса на основе принципа двух государств", - заявил Симонян.
По его словам, темы этой конференции актуальны.
"Мы оказались в новой эпохе технологической революции – поражающей и одновременно опасной, отмеченной переломными прорывами и угрозами для социально-политической жизни. Важность социальных медиа нельзя недооценивать, так как ускоренное распространение дезинформации с помощью искусственного интеллекта может усугубить напряженность внутри обществ и между людьми, разжигая конфликты и угрожая демократии, гражданским свободам и безопасности", - отметил он.
В этом контексте, как указал Симонян, пострадавшие от конфликта регионы становятся все более уязвимыми.
Следовательно,  по его словам, разработка эффективной политики является императивом для преодоления этих вызовов.
Спикер парламента отметил, что Армения сталкивается с ежедневными угрозами безопасности, в том числе с гибридными атаками и войной.
"Азербайджан использовал различные СМИ и социальные сети для постепенного захвата армянских территорий. Размещая фейковые видеоролики, показывающие якобы передвижение армянских войск, Азербайджан стремится представить Армению агрессором, подготавливая благодатную почву для нападения и оправдания собственнoй агрессии", - сказал Симонян.
В использовании технологий наш восточный сосед не одинок, указал он.
"Россия организует кампанию угроз и дезинформации. Вызывает озабоченность, что многие должностные лица российского правительства осмеливаются диктовать интересы Армении и говорить от имени армянского народа", - подчеркнул Симонян.
Яркий пример сказанного – гибридная атака России и Азербайджана на Армению, связанная с состоявшейся 5 апреля в Брюсселе трехсторонней встречей, в которой участвовали премьер-министр Армении, председатель Еврокомиссии и Госсекретарь США, добавил он
"Для предотвращения этой встречи использовались дезинформация и терроризирование, а поскольку это не удалось, была предпринята попытка исказить результаты встречи. Правительство РА в ответ на последние события запретило трансляцию на территории Армении пропагандистской программы на российском государственном телевидении – с целью остановить распространение языка ненависти и вмешательство во внутренние дела РА", - заявил спикер НС.
Он отметил, что Армения непоколебима в своей приверженности миру и отвергает любое проявление войны в нашем регионе или любой другой части мира.
"Мы ищем мирные решения для урегулирования конфликтов и защищаем демократические ценности, убежденные в том, что они – краеугольные камни развития. Мы надеемся, что вместе с нашими европейскими партнерами и друзьями сможем прекратить гибридную войну против демократий в европейском регионе и во всем мире", - резюмировал Симонян.
13:11 16/04/2024  |  ИнтервьюРоссия сглаживает ситуацию: брюссельская встреча не вызвала раздражения - Станислав Тарасов