Մենք էլ, Ադրբեջանն էլ 30 տարի բեսպրեդելի մեջ ենք եղել, հիմա ասում ենք՝ պետք ա դա վերացնենք. Փաշինյան 04/18/2024   11:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես ուզում եմ օրինակ բերեմ Արմավիրի Մարգարա գյուղից, տներից 50 մետր էն կողմ սահմանն է ու թուրքական զորքը, շատ վաղուց։ Մեր նպատակը տենց իրավիճան ստանալն է։ Այս մասին Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի բնակիչների հենդիպմանն ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ որոշում է կայացվել աշխատանքային խումբ ձևավորել և սահմանամերձ շրջանների վարչական ղեկավարները հիմա ներգրավված են սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներում։ Փաշինյանը նաև հանձնարարական տվեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ հաջորդ շաբաթվանից նրանց տեղեկատվություն տալ, որպեսզի տեղում աշխատանք իրականացվի ու նրանք էլ բնակիչների այդ աշխատանքներից տեղեկություն տան։
Նա նաև ընդգծեց, որ սա բավական դժվար պրոցես է, բայց ինքն այս պրոցեսի նկատմամբ դրական է տրամադրված, քանի որ սահման են ստանալու երկրի ողջ տարածքի համար, իսկ սահմանը պաշտպանության մեխանիզմն է, խաղաղության որոշակի երաշխիք։
«Ես ուզում եմ, որ սա տեղի ունենա, որովհետև ես հասկանում եմ, որ երբ հասանք վերջնակետի՝ մեր ծննդավայրի համար ապահովելու ենք անվտանգություն ու բարեկեցություն։ Ես սա ուզելով եմ ձեզ ասում, դժվար է, հեշտ չի, բայց ես գիտեմ, որ մենք պետք է անցնենք սրա միջով, որ անվտանգություն, ապահովություն և երկիր ապահովենք։ Ես հասկանում եմ, որ ռիսկեր կան, ձեր հոռետեսությունը անհիմն չի, բայց ես կարող եմ ասել, որ էսօրվա վիճակը լավատեսության ոչ մի հիմք չի տալիս։ Մենք պետք է առաջ գնանք լավատեսություն կառուցելով»։
Փաշինյանը նաև վստահեցրեց, որ միլիմետրի ճշտությամբ գիտի, թե որտեղ են մեր սահմանները։
«Մեր մոտ կա 1976 թ-ի քարտեզը, այսինքն, նոր չի տպած էդ քարտեզը, որ մենք ասենք, այ, մի գիծ ծռեցինք, էս արինք, էն արինք, եթե օրինակ ձեր ասած էդ կամուրջով կիլոմետրանոց հարց լուծվեր՝ կասեի հա, բայց էդ կամուրջով մետրանոց հարց է լուծվում։ Պետք լինի՝ նոր ճանապարհ էլ կսարքենք, բայց սա ճանապարհի հարց չի, սա Տավուշի և ՀՀ անվտանգության մասին է, մենք պետք է գնանք լուծումների։ Պատկերացրեք, թե ինձ ինչքան մոտ է այս թեման, ինչքան ձեզ է մոտ, այնքան ինձ, մեր նպատակն այն չէ, որ ասեք, վայ՝ 50 մետր էն կողմ Ադրբեջան է, ասեք, ինչ լավ է, որ 50 մետր էն կողմ Ադրբեջան է, մենք էնտեղ առևտուր կանենք, տնտեսություն կկառուցենք, կարող է մի հատ անցակետ էլ կառուցենք՝ ավտոները գան-գնան՝ վճարեն ՀՀ-ին, մեր մտածածը դա է։ Դուք հիմա կարող եք ասել՝ 100 տոկոսով երաշխավորո՞ւմ ես, որ էդպես է լինելու, ես էլ կարող եմ ասել, որ չեմ երաշխավորում, բայց մենք քայլ- քայլ կգնանք կհասնենք դրան, բայց եթե մենք այդ քայլերը չանենք, երաշխավորում եմ, որ պայթյուն է լինելու մեր տարածաշրջանում, որովհետև 30 տարի մենք ապրել ենք բեսպրիդելի միջավայրում, մենք ասում ենք, որ բեսպրիդելի միջավայրը պետք է դադարեցվի»։
16:23 17/04/2024  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ Փաշինյանին որոշ աղբյուրների կողմից վերագրվում են տարբեր հայտարարություններ, որոնք չեն հաստատվել՝ պաշտոնապես հերքվում են. Բաղդասարյան

Премьер Армении в Киранце рассказал о целях делимитации границы с Азербайджаном 04/18/2024 12:04 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе встречи жителя села Киранц Тавушской области РА коснулся процесса делимитации и демаркации границы с Азербайджаном.
"Хочу привести в пример село Маргара Армавирской области. В 50 метрах от жилых домов проходит граница с Турцией и стоит турецкое войско с давних пор. Наша цель заключается в том, что добиться того, чтобы сложилась такая же ситуация", - сказал Пашинян.
Он отметил, что принял решение о формировании рабочей группы и привлечении глав администраций приграничных к участию в работе по делимитации и демаркации границы. Пашинян также поручил вице-премьеру Мгеру Григоряну со следующей недели предоставить главам общин необходимую информацию.
По его словам, это довольно сложный процесс, но он настроен положительно к нему, поскольку будет граница по все территории страны. Он отметил, что граница – механизм защиты, определенная гарантия мира.
"Это сложно, нелегко, но я знаю, что мы должны пройти через это, чтобы обеспечить безопасность и благополучие страны. Я понимаю, что есть риски, и ваш пессимизм не беспочвенен, но я могу сказать, что текущая ситуация не дает никаких оснований для оптимизма. Мы должны двигаться вперед, укрепляя оптимизм", - отметил он.
Пашинян также заверил, что с точностью до миллиметра знает, где проходят наши границы.
"Представьте, насколько мне близка эта тема. Она близка мне настолько, насколько близка вам. "Наша цель заключается не в том, чтобы вы говорили: "Вай, в 50 метрах - Азербайджан", а она состоит в том, чтобы вы говорили: "Как хорошо, что в 50 метрах - Азербайджан, мы будем заниматься там торговлей, строить хозяйство". Возможно, будет построен и пропускной пункт, через который будут проезжать автомобили и платить за это Республики Армения. В этом наша задумка. Вы можете сейчас меня спросить, гарантирую ли на 100%, что так оно и будет. В ответ я могу сказать, что не гарантирую, но шаг за шагом, дойдем до этого. Если же мы не предпримем эти шаги, то я гарантирую, что в регионе будет новый взрыв, так как за последние 30 лет мы жили в атмосфере беспредела. Мы говорим, что эпоха беспредела должна быть прекращена и с нашей, и с их стороны", - заявил Пашинян.