Սամվել Վարդանյանի խոշտանգման վերաբերյալ հաղորդումն, ի վերջո, ուսումնասիրվում է․ քննարկվում է քննչական ենթակայության հարցը 04/17/2024   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՔՊ»-ական պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանին վիրավորելու գործով ձերբակալված Սամվել Վարդանյանին ՔԿ-ից ՁՊՎ տեղափոխելու ճանապարհին խոշտանգելու դեպքի առթիվ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հիմքերն ուսումնասիրվում են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին հանրային տրանսպորտում միջադեպ էր եղել Սամվել Վարդանյանի և ՔՊ-ական պատգամավորի միջև։ Երիտասարդը, տեսնելով ՔՊ-ականին, հանրային պարսավանքի է ենթարկել նրան՝ անվանելով «հակահայ վիժվածք», ինչից հետո, ըստ հրապարակված տեսանյութի, Հակոբ Ասլանյանը հարվածել է երիտասարդին, թեև վերջինս հերքում է, որ խփել է՝ պնդելով, թե իբրև հրում էր պարզապես։ Դեպքի մասին հանրայնացումից կարճ ժամանակ անց իշխանությունների կողմից հրապարակային հայտարարություններ եղան՝ երիտասարդին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով, ինչից հետո երիտասարդը ձերբակակվեց՝ խուլիգանության կասկածանքով։ Պարզվել է, որ Հակոբ Ասլանյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել, ինչի հիման վրա նույն օրը ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ ծանր հանցագործություններ քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթը: Երիտասարդը ձերբակալվել է։ Քրեական վարույթով նրան մեղադրանք է ներկայացվել խուլիգանության և քաղաքական հիմքով թշնամանք, անհանդուրժողականություն հրահրելու հատկանիշներով։ Նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել։
Նշենք, որ երեկ հայտնի դարձավ, որ Վարդանյանին ՔԿ-ից ՁՊՎ տեղափոխելու ճանապարհին նրան խոշտանգել են. Ոստիկանները ճանապարհին մեքենայից դուրս են եկել ու գնացել, իբր, բնական կարիքները հոգալու՝ ձերբակալված անձին թողնելով մենակ, որի ընթացքում դիմակավորված անձինք նրան դուրս են հանել մեքենայից խոշտանգել՝ պատճառելով թե ֆիզիկական, թե հոգեբանական տառապանք ու նորից տեղափոխել ավտոմեքենայի մեջ։ Միայն այս գործողությունների ավարտից հետո ոստիկանները հայտնվել են ու իրենց ճանապարհը շարունակել դեպի ՁՊՎ։ Թեև ԶԼՄ-ները ողողված էին այդ հրապարակումներով, սակայն իրավապահներն ընթացք չեն տվել դրան, ըստ այդմ, պաշտպանները հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել։
«Քրեական վարույթով մեղադրյալ Ս․ Վարդանյանի նկատմամբ բռնություններ կիրառվելու վերաբերյալ հաղորդում ստացվել է Քննչական կոմիտեում։ Այժմ քրեական վարույթի նախաձեռնման հիմքերն են ուսումնասիրվում և քննչական ենթակայության հարցն է լուծվում»,- «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՔԿ մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
12:41 17/04/2024  |  Սոցիալական ցանցերԲացարձակ անընդունելի է պետության որևէ կառույցի հսկողության ներքո գտնվող մարդու նկատմամբ բռնության, արժանապատվությունը նվաստացնող որևէ գործողության կիրառումը․իրավապաշտպանը՝ Սամվել Վարդանյանի մասին
12:08 17/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ականին վիրավորելու համար ձերբակալված Սամվել Վարդանյանը ՔԿ-ում է. ուղիղ
12:02 17/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍամվել Վարդանյանի մայրն ուշագնաց է եղել ՔԿ շենքի մոտ
11:48 17/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունից պահանջում ենք բացել աչքերը և քայլեր ձեռնարկել՝ մեղավորներին պատժելու համար. ՀՀԿ ԳՄ հայտարարությունը՝ Սամվել Վարդանյանին ծեծի ենթարկելու կապակցությամբ
18:25 16/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՁեռնաշղթաներով գտնվող Սամվելին քարշ են տվել ոստիկանական մեքենայից, տապալել գետնին, ծեծի ենթարկել, խոշտանգել․ պատգամավորները տեսակցել են Սամվել Վարդանյանին
16:04 16/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆԳՆ-ն ուսումնասիրում է՝ ՔՊ-ականի միջադեպի գործով ձերբակալված երիտասարդին դաժան ծեծի ենթարկելու մասին հրապարակումները

В СК Армении изучают основания для возбуждения уголовного дела по следам сообщений об избиении Самвела Варданяна 04/17/2024   15:58  |  Лента новостей
Основания для начала уголовного производства по факту учиненной по дороге из СК в СИЗО пытки над Самвелом Варданяном, задержанным по делу об оскорблении депутата парламента Армении от правящей фракции "Гражданский договор" Акопа Асланяна, изучаются. Об этом "ФактИнфо" сообщили в СК.
Напомним, накануне в общественном транспорте произошел инцидент между Самвелом Варданяном и депутатом от ГД. Молодой человек, увидев депутата от власти, подверг его общественному порицанию, назвав его "антиармянским выродком". Затем, судя по опубликованным кадрам, Акоп Асланян ударил его, хотя депутат отрицает, что бил его, отметив, что просто толкнул своего оппонента. Спустя некоторое время после огласки инцидента прозвучали публичные заявления со стороны представителей власти с требованием привлечь мужчину к ответственности, после чего последний был задержан по подозрению в хулиганстве.
Выяснилось, что Акоп Асланян подал заявление о преступлении, на основе которого в отделе по тяжким преступлениям СУ СК РА по Еревану было инициировано уголовное производство по ч.1 ст. 297 УК РА. Молодой человек был задержан. В рамках уголовного производства ему предъявлено обвинение в хулиганстве и разжигании вражды и нетерпимости на политической основе. Подано ходатайство о его аресте.
Отметим, что накануне стало известно, что Варданяна пытали по пути из Следственного комитета в изолятор. Сообщалось, что полицейские, которые его конвоировали, вышли из машины якобы по нужде, оставив задержанного одного в машине. В этот момент люди в масках вытащили его из автомобиля, избили его и снова перенесли его в машину.  Только после этого появились полицейские и продолжили путь в СИЗО. Хотя СМИ изобиловали публикациями об инциденте, правоохранители не отреагировали на него, поэтому защита подала заявление о преступлении.
"Сообщение о применении насилия в отношении обвиняемого С.Варданяна поступило в Следственный комитет. В настоящее время изучаются основания для инициирования уголовного производства и решается вопрос о подследственности", - сообщили "ФактИнфо" пресс-секретарь СК Армении Гор Абрамян.