Ոսկեպար գյուղի բնակիչների տները Կառավարության հայտարարած մեխանիկական ու բացարձակ անընդունելի քայլերի հեռանկարում բաժանվելու է 2 մասի` «ադրբեջանական» և «հայկական»․ Թաթոյան 04/12/2024   11:29  |  Սոցիալական ցանցեր
Սահմանների հարցը չի կարելի կտրել մարդուց։ Դա հենց մարդու անվտանգ ու ապահով կյանքի, նրա իրավունքների համար է։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արման Թաթոյանը։
«Օրինակ` Ոսկեպար գյուղի բնակիչ Սամվել Սարուխանյանի տունը Կառավարության հայտարարած մեխանիկական ու բացարձակ անընդունելի քայլերի հեռանկարում բաժանվելու է 2 մասի` «ադրբեջանական» և «հայկական»։
Տան ամառային խոհանոցի և տնամերձ հողամասի մի մասը մնալու է Հայաստան, իսկ տունը և տնամերձ հողամասի մի մասն անցնելու է Ադրբեջանին։ Տունը, որտեղ ապրում են Սամվելի կինը և դուստրը, ստիպված են լինելու լքել։
Տավուշում սա միակ դեպքը չէ, նույն խնդրի առաջ են կանգելու այլ ընտանիքներ ևս։
Օրինակ՝ Արտեմ Մանուչարյանի տունը, տնամերձ հողամասն ու այգին, վարելահողն ամբողջությամբ է անցնելու Ադրբեջանին։
Մինչդեռ, նրանք 30 տարուց ավելի կառուցել ու օրինական տիրապետել են իրենց տունը, ստեղծել են տնտեսություն, մշակել հողամաս, վճարել հարկեր ու տուրքեր, զինծառայողներ տվել Զինված ուժերին։
Չի կարելի անտեսել այն միջավայրը, որտեղ մարդը երկար տարիներ ապրել ու արարել է, ստեղծել է ապրուստ։ Սահմանների միջազգային գործընթացը հենց սա է պահանջում:
Չի կարելի հենց այնպես քաղաքական որոշմամբ մարդուն տանից, իր միջավայրից զրկել ու հետո էլ հանուն քաղաքական շահերի ու սեփական սխալները կոծկելու համար արդարանալ, թե այլ տուն այլ վայրում կտանք:
Սյունիքում ու Գեղարքունիքում GPS-ով կամ Google քարտեզով ու այլ անթույլատրելի մեթոդներով արդեն ավերվեց համայնքների ու ճանապարհների անվտանգությունը, մարդկանց զրկեց ընտանիքի եկամուտ վաստակելու հնարավորությունից, վերացրեց այն միջավայրը, որում նրանք ապրում են։ Հիմա էլ նույն իրավիճակը Տավուշին է սպառնում»,- գրել է նա:
22:10 09/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Չի կարելի թույլ տալ ադրբեջանական զինված ծառայողների որևէ ներկայություն մեր բնակավայրերի հարևանությամբ կամ ճանապարհներին». Արման Թաթոյան
11:47 07/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց մայրերը տվել են հերոսներ, որոնց շնորհիվ մենք ունենք պետություն, Հայրենինք, հենց հանուն նրանց էլ չպետք է ընկրկենք. Թաթոյան
20:43 30/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀավատն առ Հայրենիք, Հավատն առ Աստծված, հավատը երբեք չթողնե՛լ. Արման Թաթոյան
16:26 26/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից հայերի գլխատումը նրանց ընտանիքի անդամներին հոգեկան տառապանք պատճառելու համատարած մեթոդ է. Զեկույց

Дом жителя Воскепара из-за механических шагов правительства будет поделен между Арменией и Азербайджаном – Татоян о делимитации 04/12/2024   15:09  |  Social Media
Вопрос границ нельзя рассматривать в отрыве от человека, это все как раз призвано обеспечить безопасную и защищенную жизнь человека, его права, написал на своей странице в соцсети Facebook глава фонда "Татоян", бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
Например,  дом жителя села Воскепар Самвела Саруханяна в перспективе объявленных правительством механических и абсолютно неприемлемых шагов будет разделен на две части: "азербайджанскую" и "армянскую", указал Татоян.
"Часть летней кухни и приусадебного участка дома останутся в Армении, а дом и часть участка перейдут Азербайджану. Дом, в котором живут жена и дочь Самвела, придется покинуть. Это не единичный случай в Тавуше, с той же проблемой столкнутся и другие семьи. Например, дом Артема Манучаряна, приусадебный участок и сад, пахотные земли полностью перейдут Азербайджану", - написал Татоян.
Между тем, как указал экс-омбудсмен, они более 30 лет строили и законно владели своим домом, создавали хозяйство, обрабатывали земельный участок, платили налоги и пошлины, служили в Вооруженных силах.
Татоян заявил о недопустимости игнорирования среды, в которой человек долгие годы жил и творил, налаживал свой жизненный уклад.
"Международный процесс, касающийся границ, требует именно такого подхода. Нельзя просто так, политическим решением, лишить человека дома, его окружения, а потом во имя политических интересов и для сокрытия собственных ошибок оправдываться, мол, предоставим дом в другом месте", - подчеркнул правозащитник.
В Сюнике и Гегаркунике с помощью GPS или Google Maps и других недопустимых методов уже были разрушены основы безопасности общин и дорог, люди лишились возможности зарабатывать, у них отняли среду, в которой они жили, напомнил он.