Ցեղասպանության վտանգը տարածվել է ՀՀ-ի ինքնիշխան տարածքի վրա. Լեմկինի ինստիտուտն ամենաբարձր նախազգուշացումն է հայտարարել 04/04/2024   12:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը երրորդ անգամ է հայտարարել կարմիր դրոշի ահազանգ (ամենաբարձր նախազգուշացումը)՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի սրացող հռետորաբանությունն ու պահանջները Երևանի հասցեին, ինչպես նաև վերջին հարձակումները Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի վրա։
«Նախկինում մենք բազմաթիվ կարմիր դրոշի և SOS ահազանգեր ենք տարածել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից օկուպացված և հայաթափված Արցախի Հանրապետության համար: Այժմ, ինչպես և ենթադրվում էր մեր նախորդ հրապարակումներում, ցեղասպանության վտանգը տարածվել է նաև բուն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա։ Ադրբեջանը, կարծես, վարում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի աստիճանական օկուպացման ռազմավարություն», - նշում են ինստիտուտի փորձագետները՝ ընդգծելով, որ Բաքուն այժմ ձգտում է վերահսկողություն հաստատել ութ գյուղի նկատմամբ, որոնք, Ադրբեջանի պնդմամբ, գտնվում են հայկական օկուպացիայի տակ:
«Նրա նպատակն է ամբողջապես վերահսկել հայկական պետությունը և Ադրբեջանը միավորել Թուրքիային... Հավակնելով վերահսկել Հայաստանի ռազմավարական կետերը, Ադրբեջանը, կարծես թե, իր քաղաքականությունը մոդելավորում է Պաղեստինում իսրայելական բնակավայրերի ստեղծման օրինակի վրա: Հայաստանին սպառնացող վտանգը դարձել է հրատապ՝ պահանջելով միջազգային հանրության անհապաղ և համակարգված ուշադրությունը։ Հրատապ գործողությունները հրամայական են՝ թույլ չտալու համար տարածքային օկուպացիայի և ցեղասպանության հերթական դեպքը, որը նման է ընդամենը վեց ամիս առաջ Արցախում տեղի ունեցածին», - նշվում է հրապարակման մեջ:
08:16 04/04/2024  |  ՄամուլՎարորդական իրավունքի վկայական ստանում են վարել չիմացողները. Փաշինյանը խաբել է. մաս 194. «Ժողովուրդ»
08:14 04/04/2024  |  ՄամուլԳարիկ Սարգսյանը «բրեժնեւյան» ոճով քծնել, գովերգել է «շեֆին»․«Հրապարակ»
08:09 04/04/2024  |  Մամուլ10 մլն 600 հազար դրամ՝ Փաշինյանի պաշտպանությունն ամրացնելու համար․«Հրապարակ»
08:03 04/04/2024  |  ՄամուլՀայաստանը դրել են աճուրդի․ «Հրապարակ»
07:41 04/04/2024  |  ՄամուլՓաշինյանի այսօրվա կարգավիճակին մնացել է 730 օր. անհայտ է, թե ինչ է անելու նա՝ ժողովրդի վստահության քվեին արժանանալու համար. «Ժողովուրդ»
07:22 04/04/2024  |  ՄամուլՓաշինյանի քավորը գործուղվել է Պուտինի ընտրություններին որպես դիտորդ. ստորագրվել է դրական եզրակացություն. «Ժողովուրդ»
13:21 03/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում մարդկանց 67 տոկոսը կարծում է՝ ՀՀ իշխանությունն ունակ չէ ՀՀ շահերից բխող պայմաններով պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ, 90 տոկոսը՝ դեմ է Տավուշի գյուղերի հանձնմանը
08:28 03/04/2024  |  ՄամուլՓաշինյանի խոսքերով ասած՝ ղումարբազությունը շատացել է՝ թվեր. Սուտ 193 . «Ժողովուրդ»
07:40 03/04/2024  |  ՄամուլԻշխանությունը դեկանի թեկնածու ունի. թեժ պայքար. «Ժողովուրդ»
15:28 02/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին ներկայացվել է ԱԽ գրասենյակի 2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը

Институт Лемкина призвал международное сообщество не допустить новой агрессии Азербайджана против Армении 04/04/2024   12:30  |  Лента новостей
Институт имени Лемкина по предотвращению геноцида в третий раз объявил тревогу на уровне красного флага(самом высоком уровне предупреждения) с учетом нагнетания агрессивной риторики Азербайджана, территориальных требований и недавних нападений на Сюникскую и Гегаркуникскую области Армении,
"Ранее мы неоднократно объявляли тревогу красного флага и сигналы SOS для Республики Арцах, подвергшейся оккупации и деарменизации со стороны Азербайджана 19 сентября 2023 года. Теперь, как и предполагалось в предыдущих публикациях, угроза геноцида нависла над суверенной территорией Республики Армения, Азербайджан, похоже, ведет политику постепенной оккупации территории самой Армении", - отмечают эксперты института, подчеркивая Баку теперь стремиться установить контроль над 8 селами.
Отмечается, что цель Баку – добиться полного контроля над армянским государством и объединить Азербайджан с Турцией…
"Стремясь контролировать стратегически важные точки Армении, Азербайджан, судя по всему, моделирует свою политику по примеру создания израильских поселений в Палестине", - говорится в публикации.
Подчеркивается, что нависшая над Арменией угроза стала актуальной и требует немедленного внимания международного сообщества.
"Срочные действия являются императивом, чтобы не допустить оккупации территорий и очередного акта геноцида, похожего на тот, который был совершен всего шесть месяцев назад в Арцахе", - отмечается в публикации.