Մենք պատրաստ ենք ամեն գնով պաշտպանել մեր ապրելու և ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը․ Ոսկեպար համայնքի բնակիչների ուղերձը՝ Փաշինյանին 04/02/2024   11:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոսկեպար համայնքն ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ նշելով․
«Սույն ուղերձը ստորագրեվել է համայնքի գրեթե բոլոր անդամների կողմից և համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ առձեռն հանձնվել է Նիկոլ Փաշինյանին։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, Տավուշի մարզի սահմանապահ Ոսկեպար, գյուղի բնակիչներս, մեր խոր անհանգստությունն ենք հայտնում վերջերս ՀՀ կառավարության տարբեր ներկայացուցիչների կողմից, մասնավորապես նաև Ձեր կողմից մեր բնակավայրի հարակից տարածքների ադրբեջանական կողմին վերադարձնելու մասին հայտարարությունների կապակցությամբ։
Նախ՝ մի քանի խոսք այն մասին, թե ինչպե՞ս է ստեղծվել այս իրավիճակը մեր տարածաշրջանում։ Նախկին՝ խորհրդային պետության կողմից մեզ ժառանգություն թողնված սահմանները դիտավորյալ այնքան էին խճճվել ու խեղաթյուրվել, որ Հայաստանի մնացած բնակավայրերին կապող մեր ճանապարհները գտնվում էին ադրբեջանցիների հսկողության տակ։ Վերջիններս ԽՍՀՄ փլուզումից անմիջապես հետո սկսեցին մեր քաղաքացիների հանդեպ բռնություններն այդ ճանապարհահատվածներում, իսկ 1991թ․ հետո սկսվեցին ՀՀ քաղաքացիների առևանգումները։ Այդ տարիներին մեր և հարևան բնակավայրերից առևանգվեցին մի քանի, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ այդ ճանապարհահատվածներից գերեվարվեցին և անհետ կորան քառասունից ավելի ՀՀ քաղաքացիներ։ 1991թ․ հակառակորդի կողմից թալանվեցին, ավերվեցին, պայթեցվեցին Ոսկեպարի Ժամի ձոր թաղամասի բոլոր տները, իսկ գյուղը գրեթե մշտապես ենթարկվում էին գնդակոծության ու հրետակոծության․․․ Այդ ամենից հետո միայն՝ մենք ելել ենք պայքարի ոչ թե տարածքներ գրավելու, այլ մեր ապրելու, ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը պաշտպանելու և նվաճելու։ Շատ թանկ՝ զոհերի ու խեղված կյանքերի գնով միայն 1992թ․մեզ դա հաջողվեց։
Այսօր, երբ պետությունների «տարածքային ամբողջականության» կեղծ թեզի տակ հրապարակի վրա են այդ տարածքների վերադարձի մասին հրապարակային հայտարարությունները, ապա դա մեզ համար միանգամայն անընդունելի է։ Իսկ ու՞ր է մնում «Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով» մեզ տրված ազատ ապրելու և տեղաշարժվելու իրավունքը։ Նույնիսկ այսօր, երբ հակառակորդի դիրքերից գտնվում ենք որոշակի հեռավորության վրա, պարբերաբար ենթարկվում ենք հակառակորդի ոտնձգություններին և մեր երկիըը չի կարող ապահովել մեր երեխաների անվտանգությունը, ի՞նչ կլինի, երբ այդ տարածքները վերադարձվեն և թուրք տարրը հայտնվի մեր տներից 20-30 մ, դպրոցից 100 մ հեռավորության վրա, երբ մենք նորից կհայտնվենք արտաքին աշխարհից մեկուսացված, թշնամական տարրով շրջապատված վիճակում։
Մյուս կողմից, եթե խոսում ենք «տարածքային ամբողջականության» մասին, ապա արդյոք հակառակ կողմը պատրաստվու՞մ է վերադարձնել հենց մեր տարածքում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի իր հսկողության տակ գտնվող տարածքները՝ Բերքաբեր գյուղի մոտ 900 հեկտարը Ջողազի ջրամբարի ձախ ափին, Կոթիի 2-3 կմ-անոց շերտով իրենց կողմից վերահսկվող սահմանակից տարածքները, էլ չխոսելով Արծվաշենի և մնացած տարածքների մասին։ Համոզված ենք, որ հակառակորդը չի էլ մտածում այդ մասին։
Մենք չէ, որ պետք է ՀՀ կառավարությանը բացատրենք այս տարածքում սահմանների նույնիսկ ամենափոքր հետքաշման ստրատեգիական նշանակության, պետական անվտանգության խաթարման մասին, բայց ստիպված ենք շեշտել, որ սահմանի այս հատվածում տարածքային զիջման արդյունքում կտուժեն ոչ միայն սահմանամերձ Բերքաբեր, Սարիգյուղ, Ծաղկավան, Կիրանց, Ոսկեպար, Բաղանիս, Ոսկևան, Կոթի, Բարեկամավան բնակավայրերը, այլ նաև Հայաստանը կկորցնի Իջևան- Նոյեմբերյան միջպետական մայրուղին, կդատարկվեն նշված բնակավայրերը, և հակառակորդի համար սարերով ազատ ճանապարհ կբացվի դեպի Ալավերդի, Վանաձոր․․․
Միամտություն կլինի կարծել, թե հաջորդ քայլին հակառակորդը չի պահանջի հանձնել այսպես կոչված «անկլավները», իսկ թե ի՞նչ կկատարվի մեր երկրի հետ դրանից հետո, նույնիսկ սարսափելի է մտածել։ Մեր ոչ բարով հարևան երկրի նախագահի ամենօրյա ելույթներում լսում ենք պահանջատիրական ավելի մեծ նկրտումներ մեր երկրի նկատմամբ՝ Զանգեզուրի, Սևանի, նույնիսկ Երևանի մասին։ Դա նրանց վարքագիծն է․ այստեղ հայտնվելուց հետո, ուրիշինը խլելու նրանց ցանկությունը երբեք չի մարելու։ Նրանք հարգում են միայն ուժի իրավունքը և խաղաղություն են կնքում միայն ուժեղի հետ։ Եվ միջազգային ոչ մի իրավունք, ոչ մի կառույց չի կարող զսպել նրանց։
Ոսկեպարը և հարակից հայկական բնակավայրերը հազարամյա պատմություն ունեն։ Այստեղ մեր գյուղերը գոյություն ունեն առնվազն 4-րդ դարից և կարողացել են դարերի մաքառումների միջով հասնել 21-րդ դար և պետք է հարատևեն։ Թուրք տարրը ընդամենը 200 տարի առաջ է այստեղ հայտնվել և միշտ էլ ձգտել է մեզնից խլել այստեղ ապրելու մեր իրավունքը, բայց դա նրան չի հաջողվել։ Չի հաջողվել նաև 90- ականներին, չի հաջողվելու նաև այսօր։ Դրա վկան մեր հազարամյա մշակութային կառույցներն են, բերդերն ու եկեղեցիները։
Վերջում ուզում ենք հույս հայտնել, որ կանսաք մեր խոսքին և կփորձեք այս տարածաշրջանում այլ լուծումներ գտնել, որոնք չեն լինի արդեն իսկ գոյություն ունեցող ամուր պաշտպանական գծերի զիջման, մեր բնակավայրերի բնակչության ապրելու և ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի ոտնահարման հաշվին։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, մեր անհամաձայնությունն ենք հայտնում Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող տարածքային պահանջների բավարարմանը և սահմանի այս հատվածում տարածքային զիջումներին։ Մենք պատրաստ ենք ամեն գնով պաշտպանել մեր ապրելու և ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, լինել մեր բանակի կողքին, նրա շարքերում՝ ի շահ մեր հայրենիքի ու բնակավայրերի պաշտպանության»։
12:14 01/04/2024  |  Սոցիալական ցանցերՄտադիր է 4 գյուղերի հողերը Ադրբեջանին հանձնել՝ առանց նոր ճանապարհներ կառուցելու. Ոսկան Սարգսյան
19:20 31/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշի եկեղեցիներն այսօր մարդաշատ էին` Բագրատ Սրբազանի կոչով ուղեւորվել են Ոսկեպար
08:23 30/03/2024  |  ՄամուլՈստիկանական հատուկ խմբեր են գործուղվել Ոսկեպար․ «Հրապարակ»
15:19 28/03/2024  |  Սոցիալական ցանցերՈսկեպարցիները նշում էին, որ քպ-ական այն դեմքերը ովքեր հանձնվող գյուղերն ադրբեջանական են համարում, թող գան գյուղ ու իրենց ներկայությամբ նման հայտարարություն հնչեցնեն. Աբրահամյան
11:35 28/03/2024  |  Սոցիալական ցանցերՉի կարելի ամրացնել ադրբեջանական դիրքերը սեփական ժողովրդին անվտանգությունը խաթարելու հաշվին. Թաթոյան
08:06 28/03/2024  |  ՄամուլԳեներալները չկան, Փաշինյանը որոշել է հանձնել Տավուշի բնակավայրերը․«Հրապարակ»
21:48 27/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Էդ վարչապետը, որ կա, եկավ ստեղ, ասի, որ դա չի բավականացնելու ու դրանից 2 օր հետո հրաժարական տվեցի». Շուռնուխի նախկին գյուղապետ
18:37 27/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈսկեպարում 14-15 տարեկան երեխաները զինվորագրվում են, մինչդեռ Երևանում մտածում են, թե կատակ է. Մեկնարկել է «Միասին» շարժման հանրահավաքը
17:10 27/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշում էլ ունենք հողեր, որոնք, ըստ քարտեզների, պետք է վերադարձվեն մեզ. Սանոսյան
16:52 25/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու է Հայաստանը միակողմանի զիջումների գնում. ԱԳ փոխնախարարի մեկնաբանությունը

"Мы готовы любой ценой отстаивать свое право жить и свободно передвигаться" - послание жителей Воскепара Пашиняну 04/02/2024 12:50 | Лента новостей
Община Воскепар направила послание Николу Пашиняну. В послании, которое было подписано практически всеми членами общины и которое было вручено Николу Пашиняну лично в ходе встречи с местными жителями, говорится:
"Мы, нижеподписавшиеся, жители приграничного села Воскепар Тавушской области Армении, выражаем глубокую обеспокоенность в связи с озвученными различными представителями правительства РА и Вами в частности недавними заявлениями о возвращении территорий, прилегающих к нашему населенному пункту азербайджанской стороне.
Сначала несколько слов о том, как сложилась подобная ситуация в нашем регионе. Границы, оставшиеся нам в наследство от бывшего советского государства, были намеренно запутаны и искажены настолько, что наши дороги, связывающие остальные населенные пункты Армении, оказались под контролем азербайджанцев. Сразу же после распада СССР последние учинили насилие над нашими гражданами на этих участках дорог, а в 1991 г. затем начались похищения граждан РА.
В те годы из наших и соседних населенных пунктов были похищены несколько человек, а с упомянутых участков дорог в целом были захвачены в плен и пропали более сорока граждан РА. В 1991 году все дома в квартале Жами дзор в Воскепаре были разграблены, разрушены, взорваны противником, а сам поселок практически постоянно подвергался обстрелам и артобстрелам... Только после всего этого мы развернули борьбу не ради захвата территорий, а ради защиты и отстаивания своего права на жизнь и свободное передвижение. Нам удалось это сделать только в 1992 году очень дорогой ценой: ценой жертв и искалеченных жизней.
Сегодня, когда под фиктивным тезисом о "территориальной целостности" государств на площади звучат публичные заявления о возвращении этих территорий, для нас это совершенно неприемлемо. А куда делось право на жизнь и свободно передвижение, данное нам "Всеобщей декларацией прав человека"? Даже сегодня, когда мы находимся на определенном расстоянии от вражеских позиций, мы регулярно подвергаемся посягательствам со стороны противника. Что же будет, когда эти территории будут возвращены, и турецкий элемент окажется в 20-30 метрах от наших домов, в 100 метрах от школы, когда мы вновь окажемся отрезанными от внешнего мира, окруженными враждебным элементом.
С другой стороны, если мы говорим о "территориальной целостности", то собирается ли противоположная сторона вернуть оказавшиеся под ее контролем участки суверенной территории Армении - около 900 гектаров территории села Беркабер на левом берегу Джогазского водохранилища, контролируемые ими приграничные территории Коти протяженностью 2-3 км, не говоря уже об Арцвашене и других территориях. Мы убеждены, что противник об этом даже и не думает.
Не нам объяснять правительству РА стратегическое значение даже малейшего отхода от границ на этой территории, риск подрыва государственной безопасности, но мы должны подчеркнуть, что в результате территориальных уступок на этом участке границы, пострадают не только приграничные населенные пункты Беркабер, Саригюх, Цахкаван, Киранц, Воскепар, Баганис, Воскеван, Коти, Барекамаван, но Армения потеряет и межгосударственную автомагистраль Иджеван-Ноемберян, упомянутые населенные пункты опустеют, и для противника откроется свободный путь через горы на Алаверди, Ванадзор…
Наивно полагать, что впоследствии противник не потребует сдать так называемые "анклавы". А что будет с нашей страной после этого, даже страшно подумать. В ежедневных выступлениях президента нашего враждебно настроенного соседа мы слышим все больше требований с притязаниями на нашу страну, в частности на Зангезур, Севан и даже Ереван. Это характерное для них поведение: после того, как они окажутся тут, их желание захватывать чужое никогда не угаснет. Они уважают только право силы и заключают мир только с сильным. И никакое международное право, никакая структура не может их сдержать.
Воскепар и прилегающие к нему армянские населенные пункты насчитывают тысячелетнюю историю. Наши села существуют тут как минимум с 4 века и сумели сквозь столетия борьбы дойти до 21 века и должны существовать вечно. Турецкий элемент появился тут всего 200 лет назад и всегда пытался отобрать у нас право жить здесь, но это ему не удалось. Ему это не удалось и в 90-е годы, не удастся и сегодня. Свидетельством тому являются наши тысячелетние культурные сооружения, крепости и церкви.
И в заключение мы хотели бы выразить надежду, что вы прислушайтесь к нашим словам и попытаетесь найти другие решения в этом регионе, которые не будут за счет уступок уже существующих прочных линий обороны, попрания права жителей наших населенных пунктов жить и свободно передвигаться.
Мы, нижеподписавшиеся, выражаем свое несогласие с удовлетворением предъявленных Азербайджаном территориальных требований и территориальными уступками на этом участке границы. Мы готовы любой ценой отстаивать свое право жить и свободно передвигаться, быть рядом с нашей армией, в ее рядах во имя защиты нашей Родины и населенных пунктов».