Լեմկինի ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնել, որ Ադրբեջանի վարչախումբը կարող է հաշվեհարդար տեսնել հայ գերիների հետ 03/27/2024   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայ պաշտոնյաների և քաղաքացիական անձանց շարունակվող և անօրինական բանտարկությունը։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․ «Հաշվի առնելով այդ անձանց նկատմամբ մարդու իրավունքների լրջագույն խախտումների բարձր ռիսկայնությունը, այդ թվում՝ նրանց կյանքին վտանգ սպառնալը, միջազգային լուրջ ներկայության անհրաժեշտությունը երբեք այսքան հրատապ չի եղել: Հետևաբար, Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում միջազգային հանրությանը ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր և ապահովելու Ադրբեջանում պատանդառված բոլոր հայ ռազմագերիների, պաշտոնյաների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ և անվտանգ կերպով հայրենիք վերադարձը»։
Լեմկինի ինստիտուտը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը կալանքի տակ է պահում Արցախի Հանրապետության ութ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մասնավորապես՝ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, Արցախի ՊԲ հրամանատարի նախկին առաջին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին և Արցախի Ազգային ժողովի վերջին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին։
Ինստիտուտի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ թեև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի բռնապետական ռեժիմի կողմից կալանքի տակ պահվող բոլոր հայերի տառապանքը խորապես մտահոգիչ է, այսուհանդերձ, նրանց հատկապես մտահոգում է Ռուբեն Վարդանյանի վիճակը։«Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար ու բարերար Վարդանյանին Ադրբեջանում առանձնահատուկ կերպով են ատում՝ Արցախի ինքնորոշման իրավունքի հարցում նրա բացահայտ և անսասան աջակցության պատճառով»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Լեմկինի ինստիտուտը հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 28-ի իր հայտարարության մեջ նշել էր, որ Ռուբեն Վարդանյանի չորս ամսվա «կանխարգելիչ կալանավորմանը» հետևելու են մի շարք շինծու մեղադրանքներ:
Հաշվի առնելով Վարդանյանի և մնացած բարձրաստիճան պաշտոնյաների խորհրդանշական և պատմական նշանակությունն Արցախի անկախության գործում՝ Լեմկինի ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնել, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի վարչախումբը կարող է հաշվեհարդար տեսնել նրանց հետ։
Ինստիտուտը ևս մեկ անգամ կոչ է արել միջազգային հանրությանը համոզել նախագահ Ալիևի վարչախմբին՝ անհապաղ կերպով ազատ արձակելու բոլոր հայ քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիներին։ Բացի այդ, միջազգային հանրությանը հորդորել է զերծ մնալ ցանկացած տեսակի օգնության տրամադրումից, որը կարող է ավելի վատթարացնել Արցախի ցեղասպանության զոհերի տառապանքը կամ քաջալերել Ադրբեջանին՝ իրականացնելու ցանկացած անօրինական ոտնձգություն Հայաստանի Հանրապետության տարածքի դեմ։
18:20 11/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանացի պատգամավորն Ադրբեջանի գործողությունները ՄԱԿ-ի նորմերի կոպտագույն խախտում է համարում
12:24 06/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական գործիչներին
14:00 23/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳերությունից վերադառնալուց հետո եղբայրս այժմ հոգեբուժական կենտրոնում է, գլխին շատ են խփել. MediaHub

Институт Лемкина бьет тревогу по поводу угрозы расправы над пленными армянами в Азербайджане 03/27/2024   12:39  |  Лента новостей
Институт Лемкина по предотвращению геноцида решительно осуждает продолжающееся и незаконное тюремное заключение в Азербайджане армянских должностных и гражданских лиц Республики Арцах.
"С учетом высокого риска серьезнейших нарушений прав человека в отношении этих лиц, в том числе угрозы их жизни, необходимость сильного международного присутствия никогда не была  еще столь  острой. Следовательно, Институт Лемкина призывает международное сообщество предпринять необходимые шаги для обеспечения быстрого и безопасного возвращения всех армянских военнопленных, должностных лиц и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане»", - отмечается в заявлении.
Институт Лемкина напоминает, что Азербайджан удерживает под арестом восьмерых высокопоставленных должностных лиц Республики Арцах, в частности бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, бывшего первого заместителя командующего Армией обороны Арцаха Давида Манукяна, бывшего министра иностранных дел Арцаха Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Арцаха Левона Мнацаканяна и последнего председателя Национального Собрания Арцаха Давида Ишханяна.
Как отмечается в заявлении, хотя страдания всех армян, удерживаемых диктаторским режимом президента Азербайджана Ильхама Алиева под стражей,  вызывают глубокую обеспокоенность, тем не менее, особенно беспокоит состояние Рубена Варданяна. "Бывшего государственного министра Арцаха, бизнесмена и мецената Варданяна особенно ненавидят в Азербайджане из-за его открытой и непоколебимой поддержки права Арцаха на самоопределение", - говорится в заявлении.
Институт Лемкина напоминает, что в своем заявлении от 28 сентября прошлого года он отметил, что за «превентивным арестом» Рубена Варданяна сроком на четыре месяца последует ряд сфабрикованных обвинений.
Учитывая символическое и историческое значение Варданяна и остальных высокопоставленных чиновников в деле независимости Арцаха, институт Лемкина выразил обеспокоенность тем, что администрация президента Азербайджана Алиева может учинить над ними расправу.
Институт Лемкина в очередной раз призывает международное сообщество убедить режим президента Азербайджана Ильхама Алиева незамедлительно освободить всех армянских мирных жителей и военнопленных.
Кроме того, он призывает международное сообщество воздерживаться от оказания любой помощи, которая могла бы усугубить страдания жертв геноцида в Арцахе или побудить Азербайджан совершить любое незаконное посягательство на территорию Республики Армения.