Եթե Թուրքիան հարձակվի՝ ես շատ խիստ կասկածում եմ, որ որ ռուս սահմանապահները մեզ կպաշտպանեն. Ալեն Սիմոնյան 03/27/2024   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Զվարթնոց» օդանավակայանից ռուսների դուրս գալն արդեն որոշված թեմա է, ես չեմ կարծում, որ դա դեռ քննարկման թեմա է։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։ «Փորձ է արվում, դա միջպետական համաձանագրից դուրս գալու տրամաբանության մեջ ներկայացնել, բայց իրականում դա միջգերատեսչական համաձայնություն է եղել, որի նպատակը եղել է օգնել հայ սահմանապահներին և այդ բեռը թեթևացնել։ Հիմա դրա կարիքը չկա։ Հետևաբար, օգոստոսի 1-ին ռուս սահմանապահների դուրս գալն ուժի մեջ է։ Հիմա խոսում են այն մասին, թե բա Թուրքիայի հետ սահմանը ո՞վ է պահելու։ Ես շատ խիստ կասկածում եմ, որ եթե Թուրքիան որոշի ՀՀ-ի վրա հարձակվի՝ ռուս սահմանապահները գործելու են ու պաշտպանելու են մեզ»։
Հարցին, թե կարելի՞ է ասվածից ենթադրել, որ Հայաստանն առաջիկայում կորոշի որ նաև հայ-թուրքական սահմանից են ռուս սահմանապահները պետք է դուրս գան՝ Սիմոնյանն ասաց, որ նման խոսակցություն չի եղել։
«Պետք է մի բան ֆիքսենք, որ ինչքան Հայաստանին է պետք եղել ու պետք ռուսական զորքերի կամ սահմանապահների ներկայությունն Հայաստանում՝ երկու այդքան էլ դա Ռուսաստանին է պետք եղել։ Խնդրում եմ՝ դա մեր վրա չվաճառել և ֆիքսել սա, որ ՀՀ-ն անկախ հանրապետություն է, պետք է այդ մտքի հետ հաշտվեն , հաշվի նստեն և գործեն՝ գիտակցելով, որ քո առջև նստած է քո գործընկերը, թեկուզ փոքր երկրի, բայց գործընկերը»։

Ален Симонян усомнился в готовности РФ защитить Армению в случае нападения Турции 03/27/2024   16:15  |  Лента новостей
Вопрос о выводе российских пограничников из ереванского аэропорта "Звартноц" окончательно решен. Об этом спикер парламента Армении Ален Симонян заявил во вторник на брифинге.
"Не думаю, что этот вопрос все еще является темой дискуссии", - заявил он. По его словам, предпринимается попытка представить это как выход за рамки логики межгосударственного соглашения.
"В действительности же было межведомственное соглашение, цель которого – помочь армянским пограничникам и облегчить их бремя. Теперь необходимости в этом нет. Следовательно, вывод российских пограничников 1 августа в силе. Сейчас говорят о том, что будет охранять границу с Турцией. Я очень сомневаюсь в том, что в случае, если Турция решит напасть на Армению, российские пограничники будут действовать и защищать нас", - сказал он.
На вопрос о том, можно ли сказанного предположить, что Армения в ближайшее время решит, что российские пограничники должны быть выведены и с армяно-турецкой границы, Симонян заявил, что "такого разговора не было",