Հայաստանի հետ հարաբերությունները նույնիսկ ավելին են, քան եղբայրականը, բայց դրանք բարդ շրջան են ապրում. Պեսկով 03/26/2024   12:54  |  Քաղաքական
Այժմ Ռուսաստանի Դաշնությունը բավականին բարդ շրջան է ապրում մեր բարեկամ, եղբայրական Հայաստանի հետ հարաբերություններում, aif.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Հիմա մենք բավականին բարդ շրջան ենք ապրում մեր բարեկամ, եղբայրական Հայաստանի հետ հարաբերություններում, դա նույնիսկ ավելին է, քան եղբայրական, քանի որ մեզ մոտ ավելի շատ հայեր են ապրում, քան բուն Հայաստանում։ Եվ, ի դեպ, նրանց տնտեսական ակտիվությունը՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի հայերի, առայժմ տալիս է Հայաստանի ընդհանուր բյուջեին շատ մեծ տոկոս։ Մարդիկ այնտեղ փող են փոխանցում, խոսքը տարեկան մի քանի միլիարդ դոլարի մասին է...»,- ասել է Պեսկովը։
Նա նաև հավելել է. «Բայց կովկասյան տարածաշրջանը, ցավոք, գրավում է տարբեր արտատարածաշրջանային ուժերի ուշադրությունը։ Մենք համոզված ենք, որ այդ ուժերի մասնակցությունը պետք է խիստ սահմանափակվի, քանի որ այն ի վիճակի չէ այնտեղ կայունություն և բարգավաճում բերել, ուստի հուսով ենք, որ Երևանում կգերիշխի քաղաքական կամքը՝ շարունակելու մեր հարաբերությունների զարգացումը՝ հաջողությամբ անցնելով այս դժվարին շրջանը»,- ասել է Պեսկովը։
15:02 13/03/2024  |  ՔաղաքականՄոսկվան արձագանքել է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հնարավորության մասին Փաշինյանի հայտարարություններին
15:18 06/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը միջուկային զենք կկիրառի միայն մի դեպքում. Պեսկով
14:54 06/03/2024  |  ՔաղաքականԵրևանը դեռ ռուս սահմանապահներին դուրս չի բերում «Զվարթնոց» օդանավակայնից. Պեսկով

В Кремле надеются, что Россия и Армения успешно пройдут через сложный период в отношениях 03/26/2024   09:19  |  Политика
Сейчас у РФ достаточно непростой период в отношениях с дружественной нам, братской Арменией, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песковв интервью aif.ru.
"Сейчас у нас достаточно непростой период в отношениях с дружественной нам, братской Арменией. Она даже более чем братская, потому что армян у нас живёт даже больше, чем в самой Армении. И кстати, экономическая активность этих армян, граждан Российской Федерации, до сих пор даёт очень большой процент в совокупном бюджете Армении. Люди перечисляют туда деньги, речь идёт о нескольких миллиардах долларов в год...", - сказал Песков.
Но кавказский регион, к сожалению, приковывает к себе внимание различных внерегиональных сил, добавил он.
"Мы убеждены, что участие этих сил должно быть сильно ограничено, ибо оно не способно принести туда стабильность и процветание. Поэтому надеемся, что в Ереване возобладает политическая воля на продолжение развития наших отношений, и мы через этот сложный период успешно пройдём", - заявил Песков.