ՀԱՊԿ-ը 2021-2022թթ-ին չի կատարել Հայաստանի նկատմամբ ստանձնած անվտանգության պարտավորությունները. Փաշինյան 03/26/2024   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, մեր գնահատմամբ, չի կատարել անվտանգային ոլորտի իր պարտավորությունները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, մասնավորապես՝ 2021 և 2022թթ.: Այս մասին հունական Еkathimerini պարբերականի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծել է, որ դրա հետևանքը գործնականում այն է, որ, ըստ էության, Հայաստանը սառեցրել է մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում:
«Մենք 2023 թ. սեպտեմբերից ի վեր չունենք ՀԱՊԿ-ում մշտական ներկայացուցիչ։ Մենք ՀԱՊԿ միջոցառումներին բարձր ու բարձրագույն մակարդակով չենք մասնակցում։ ՀԱՊԿ որոշումները չենք արգելափակում, բայց դրանց չենք մասնակցում։ Անդրադառնալով հարցի երկրորդ մասին՝ կարող եմ նշել, որ Հայաստանը բաց է փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատել և զարգացնել բոլոր գործընկերների հետ և ունի հստակ դիրքորոշում տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատման վերաբերյալ: Այս նպատակով մենք բազմազանեցնում ենք մեր անվտանգային հարաբերությունները»

ОДКБ в 2021-2022 годах не выполнила свои обязательства по безопасности перед Арменией - Пашинян 03/26/2024 12:55 | Лента новостей
Организация Договора о коллективной безопасности(ОДКБ), по нашей оценке, не выполнила свои обязательства по безопасности перед Республикой Армения, в частности в 2021-2022 годах. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью греческому изданию "Kathimerini".
Как подчеркнул Пашинян, что практическим следствием этого является то, что Армения фактически заморозила свое участие в ОДКБ.
"С сентября 2023 года у нас нет постоянного представителя в ОДКБ. Мы не участвуем в мероприятиях ОДКБ на высоком и высшем уровнях. Мы при этом не блокируем решения ОДКБ, но и не участвуем в них", - сказал он.
При этом Пашинян указал, что Армения открыта для налаживания и развития взаимовыгодных отношений со всеми партнерами и имеет четкую позицию по установлению стабильного и долгосрочного мира в регионе.