2023 թ-ի բավականին բարդ տարի էր ՊՆ-ի և ԶՈՒ-ի համար. 3 րոպե զեկույցից հետո՝ Պապիկյանն առաջարկեց փակել նիստը 03/25/2024   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակով պայմանավորված՝ 2023 թ-ի բավականին բարդ տարի էր ՊՆ-ի և ողջ Զինված ուժերի համար։ Տարվա ընթացքում զինված ուժերը հիմնականում գտնվել են մարտական պատրաստության տարբեր աստիճաններում, իսկ կառավարման մարմիններն աշխատել են ուժեղացված աշխատանքային ռեժիմով։ Այս մասին ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում 2023 թ-ի կատարողականի զեկույցի ընթացքում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Մայիս և սեպտեմբեր ամիսներին անվտանգային իրավիճակի սրմամբ պայմանավորված՝ զինված ուժերը բերվել են պատրաստականության տարբեր աստիճանների, մարտական հերթապահությունը և մարտական բարձր պատրաստականության պայմաններում ծառայությունն իրականացվել է զինված ուժերի կարողությունների վերականգնման, վերակազմավորման և համալրման գործընթացներին զուգահեռ, որոնց զգալի մասն իրականացվել է քաղված դասերի հաշվառմամբ և միջազգային չափորոշիչների կիրառմամբ։
ՊՆ-ին տարեսկզբին հատկացվել է 517.28 մլրդ դրամ ֆինանսական միջոցներ, որոնք տարվա ընթացքում ավելացել է 9.19 մլրդ դրամով և կազմել 526,47 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 525, 81 մլրդ դրամ կամ 99.8 տոկոս»։
Հաջորդիվ Պապիկյանն առաջարկեց փակել նիստը՝ նկատի ունենալով, որ ինֆորմացիան արդեն դառնում է հույժ գաղտնի։

2023 год был для Минобороны и ВС Армении довольно сложным - Папикян 03/25/2024   12:47  |  Лента новостей
Ввиду сложившейся вокруг Армении ситуации с безопасностью 2023 год был для Минобороны и Вооруженных сил довольно сложным. В течение года Вооруженные силы находились на различных стадиях боевой подготовки, а органы управления работали в усиленном режиме. Об этом в понедельник заявил министр обороны Армении Сурен Папикян на заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и национальной безопасности.
"В связи с обострением ситуации с безопасностью в мае и сентябре Вооруженные силы были приведены в разные степени боеготовности. Боевое дежурство и служба в условиях высокой боеготовности осуществлялись параллельно с восстановлением потенциала ВС, процесса реорганизации и укомплектования, который в основном проводился с учетом извлеченных уроков и с применением международных стандартов", - отметил министр.
Он отметил, что в начале года МО было выделено 517.28 млрд драмов, в течение года бюджет был увеличен на 9.19 млрд, до 526,47 млрд. Исполнение бюджета составило 525,81 млрд, или 99,8%.
Затем Папикян предложил продолжить заседание в закрытом режиме с учетом совершенно секретной информации.