ՀՀ ՔԿ-ում վարույթ է նախաձեռնվել ահաբեկչության հատկանիշներով. ՔԿ 03/24/2024   20:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանության Երևան քաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանի բաժին 3 անձի ներխուժման, սպառնալիքներ հնչեցնելու և պայթյուն կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ահաբեկչություն) հատկանիշներով, տեղեկացնում է Գոռ Աբրահամյանը։
Ներխուժած անձանցից երկուսը Ոստիկանության բաժնում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով ստացած բեկորային վնասվածքներով տեղափոխվել են բուժհաստատություն։ Մյուսը ԱԱԾ ծառայողների կողմից վնասազերծվել է։ Վերջինս ձերբակալվել է վերոնշյալ հանցանքն առերևույթ կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով։
Այս պահին կատարվում են անհետաձգելի քննչական և վարութային, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Հետագայում ՀՀ քննչական կոմիտեն հանրությանը թույլատրելիության սահմաններում կտեղեկացնի քննության արդյունքների մասին։
19:34 22/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍրբ. Զորավոր եկեղեցու հետնամասում ծեծելով Յուրի Մինասյանի սպանության մեջ մեղադրվող երեւանցին հայտնաբերվել է
10:47 21/03/2024  |  Քրեական խրոնիկոնՀանցավոր սխեմայի կիրառմամբ օղու արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունը պետությունից շուրջ 3,2մլրդ դրամի հարկեր է թաքցրել. ՔԿ
10:54 20/03/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԱվելացել են ինչպես անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնված, այնպես էլ դատարան ուղարկված վարույթները

СК Армении в связи с нападением на полицейский участок завел уголовное дело о терроризме 03/25/2024   09:37  |  Лента новостей
По факту проникновения трех лиц в административное здание Нор-Норского отдела полиции МВД по Еревану, угроз и взрыва в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, конституционного строя и общественной безопасности СК Армении инициировано уголовное производство по признакам части 1 статьи 308(терроризм) УК Армении. Об этом  сообщает пресс-секретарь Следственного комитета республики Гор Абрамян.
"Двое из проникших лиц с осколочными ранениями, полученными вследствие взрыва в полицейском отделе, доставлены в медучреждение. Другого обезвредили сотрудники СНБ. Он задержан на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении указанного предполагаемого преступления", - сообщил Абрамян.
В СК отметили, что в настоящее время проводятся неотложные следственные, процессуальные, а также оперативно-розыскные действия для установления обстоятельств инцидента.
"В дальнейшем Следственный комитет РА в рамках дозволенного проинформирует общественность о результатах следствия", - добавил Абрамян.