ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է Եվրանեսթ ԽՎ-ի 11-րդ լիագումար նստաշրջանին 03/21/2024   13:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում մարտի 20-22-ն անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 11-րդ լիագումար նստաշրջանի բացմանը ելույթ է ունեցել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Իր ելույթում խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանը, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին, անհետ կորած անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրմանն ու տարածաշրջանում մշակութային ժառանգության պահպանության նպատակով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություն ուղարկելուն:
ԱԺ նախագահը կարեւորել եւ գոհունակություն է հայտնել ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում տեղակայելու եւ հետագայում ընդլայնելու պատրաստակամության համար՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ի առաքելության տեղակայմամբ Հայաստանում բարելավվել է անվտանգային իրավիճակը երկրի սահմանամերձ շրջաններում:
Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության կազմում են Եվրանեսթ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը, Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը, Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը, նույն խմբակցության պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանը եւ Տաթեւիկ Գասպարյանը, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Խաչատրյանը, Աննա Գրիգորյանը եւ Էլինար Վարդանյանը:
Լիագումար նստաշրջանի շրջանակում տեղի է ունեցել «ԵՄ հետագա ընդլայնման ազդեցությունն Արեւելյան գործընկերության (ԱլԳ) վրա» խորագրով լիագումար նիստ, որի շուրջ ելույթ են ունեցել Մարիա Կարապետյանը, Սարգիս Խանդանյանը, Արթուր Խաչատրյանը:
08:04 20/03/2024  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանն ու Գագիկ Բաղունցը հանդիպե՞լ են․ «Հրապարակ»
17:58 18/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահն ու Չեխիայի դեսպանը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման շուրջ
19:44 15/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը կարգադրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով պարգևատրել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին
08:16 15/03/2024  |  ՄամուլԱլեն Սիմոնյանն իր ճաշակով է դիտորդներ գործուղում․ «Հրապարակ»
21:21 14/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը կմեկնի Բրյուսել
11:31 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը եւ Լեւոն Քոչարյանը 15-հոգանոց պատվիրակության հետ կմեկնեն Ժնև
14:28 09/03/2024  |  ՔաղաքականԱլեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Էստոնիայում էր (տեսանյութ)
20:06 08/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Էստոնիայի վարչապետին
17:16 08/03/2024  |  Արտակարգ պատահարներՊատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման հարցում. Էստոնիայի ԱԳ նախարարը՝ Ալեն Սիմոնյանին

Спикер НСАрмении на пленарной сессии ПА Евронест коснулся этнической чистки в Нагорном Карабахе 03/21/2024   14:24  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян выступил на открытии 11-й пленарной сессии Парламентской Ассамблеи Межпарламентского Союза (ПА МПС), состоявшейся 20-22 марта в столице Бельгии Брюсселе. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
В своем выступлении глава парламента коснулся этнической чистки народа Нагорного Карабаха, проблемы удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, предоставления информации о пропавших без вести лицах и направления в регион миссии ЮНЕСКО по сохранению культурного наследия.
Спикер НС выразил удовлетворение готовностью расширить развернутую в Армении гражданскую миссию ЕС, подчеркнув, что дислокация ее улучшила ситуацию с безопасностью в приграничных районах РА.
В составе армянской делегации в ПА – глава   делегации НС в ПА Евронест Мария Карапетян, депутат фракции "Гражданский договор", председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян, депутат фракции "Гражданский договор", председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, депутат фракции "Гражданский договор" Арман Егоян, депутаты той же фракции Бабкен Тунян и Татевик Гаспарян, депутаты фракции “Айастан” Артур Хачатрян, Анна Григорян, Элинар Варданян.
В рамках пленарной сессии состоялось пленарное заседание на тему “Влияние дальнейшего расширения ЕС на Восточное партнерство”, на котором выступили М.Карапетян, С.Ханданян и А.Хачатрян.
09:13 21/03/2024  |  Лента новостейПашинян отправился в Брюссель с рабочим визитом
15:16 20/03/2024  |  ПолитикаВ Кремле высказались о миссии ЕС в Армении
11:31 20/03/2024  |  ПолитикаПарламент ратифицировал соглашение о статусе наблюдательной миссии ЕС в Армении