Հայ սահմանապահները «Զվարթնոց» օդանավակայանում ծառայությունը կսկսեն օգոստոսի 1-ից. Փաշինյան 03/12/2024   14:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ սահմանապահները «Զվարթնոց» օդանավակայանում ծառայությունը սկսեն օգոստոսի 1-ից։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք պարզապես տեղեկացրել ենք, որ նման որոշում ենք կայացրել, և, եթե չեմ սխալվում, վերջնաժամկետը 2024 թվականի օգոստոսի 1-ն է»,- նշեց նա և հավալեց, որ հարցը աշխատանքային է, ոչ թե քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական։
Մինչ այդ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ սահմանապահ զորքերը նամակով դիմել է ՌԴ սահմանապահ զորքերին, շնորհակալություն հայտնել ՌԴ-ին «Զվարթնոց»-ում ծառայություն իրականացնելու հարցում ցուցաբերված աջակցության համար եւ որ Հայաստանն արդեն կարող է ինքը սահմանապահ հսկողությունն իրականացնել օդանավակայանում՝ առանց ռուսական կողմի աջակցության։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը հաստատել է, որ ստացել են նման ծանուցում։
13:38 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊեսկով. Երեւանը տեղեկացրել է Մոսկվային «Զվարթնոց» օդանավակայանում ՌԴ սահմանապահների գործունեությունը դադարեցնելու մասին
23:05 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ Դաշնային խորհուրդը դատապարտել Է երկրից ռուս զինվորականներին դուրս բերելու Հայաստանի որոշումը
16:51 07/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս սահմանապահները Տավուշում տեղանք են ընտրել՝ նոր ուղեկալ կառուցելու համար
20:00 06/07/2021Գեղարքունիքում սահմանները հսկողության տակ կվերցնեն ռուս սահմանապահները.համացանցում լուսանկար է տարածվել
19:09 01/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան մամուլի ծառայության մեկնաբանությունը ռուս սահմանապահների մասին տարածված լուրերի վերաբերյալ

Пашинян озвучил сроки вывода российских пограничников из ереванского аэропорта "Звартноц" 03/12/2024   15:37  |  Лента новостей
Армянские пограничники начнут нести службу в ереванском международном аэропорту "Звартноц" с 1 августа, сообщил  премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции во вторник.
"Мы просто уведомили о принятом решении. Если я не ошибаюсь, окончательный срок - 1 августа 2024 года", - отметил премьер Армении.
Он подчеркнул, что рассматривает этот вопрос как рабочий, а не политический или геополитический.
Ранее он заявил, что пограничные войска Республики Армения обратились к пограничным войскам РФ на территории РА с письмом, поблагодарили за службу в аэропорту "Звартноц" и оказанное содействие и уведомили о готовности Армении самостоятельно осуществлять пограничный контроль в аэропорту без содействия российской стороны.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков подтвердил, что РФ получила уведомление от Армении о прекращении работы российских пограничников в аэропорту Звартноц, контакты с Ереваном продолжаются.