Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը 03/07/2024   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Կոնջորյանը եւ հանձնաժողովի անդամները մարտի 7-ին հանդիպել են Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը երկուստեք բարձր են գնահատել բարեկամ երկրների միջեւ ե՛ւ օրենսդիր, ե՛ւ գործադիր մակարդակում առկա գերազանց համագործակցությունը, ընդգծել, որ երկու պետությունները պատմականորեն ունեն նույնատիպ մարտահրավերներ ու խնդիրներ:
Հայկ Կոնջորյանը երախտագիտություն է հայտնել կիպրական կողմին հայ ժողովրդին պատուհասած բազմաթիվ փորձությունների ժամանակ մշտապես մեր կողքին լինելու եւ հասցեական հայտարարություններ ու դիրքորոշում հնչեցնելու համար: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավարը կարեւորել է երկկողմ արդյունավետ հարաբերությունները նաեւ միջազգային հարթակներում, հույս հայտնել, որ դրական դինամիկան շարունակական կլինի: Կարեւորվել է Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձեւաչափում համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրացումը:
Կոնստանտինոս Կոմբոսը վերահաստատել է Կիպրոսի դիրքորոշումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության հարցում: «Կիպրոսը դեմ է այն ամենին, ինչը չի համապատասխանում միջազգային իրավունքին»,- փաստել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարը:
Հանձնաժողովի անդամները կարեւորել են պատվիրակության այցը Հայաստան տարածաշրջանային անվտանգային մարտահրավերների համատեքստում, ընդգծել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը: Նրանք խոսել են նաեւ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականության, այդ երկրում գտնվող հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց վերադարձի, հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության մասին: Նշվել է, որ Ադրբեջանը հետեւողականորեն վերացնում է հայկական հետքը Լեռնային Ղարաբաղում:
Երկկողմ տեսանելի արդյունքներ գրանցելու հարցում արժեւորվել է տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնումը, այդ համատեքստում ընդգծվել Կիպրոսի հայ համայնքի առանցքային դերակատարությունը: Անդրադարձ է եղել երկու երկրներում դեսպանատներ բացելու անհրաժեշտությանը, խորհրդարանական մակարդակով փոխայցերի ակտիվացմանը:
14:15 19/02/2024«Ի՞նչ է պոպուլիզմը», «Անասնաֆերմա», «Ճանճերի տերը». ի՞նչ գրքեր են առաջարկում կարդալ ԱԺ նախագահն ու պատգամավորները
08:16 15/02/2024  |  ՄամուլԱրտոնյալ «Երեմյաններ»-ը՝ իշխանության սիրելի. այս տարվա համար ընկերությունը ԱԺ-ի հետ 5 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել«Ժողովուրդ»
08:10 08/02/2024  |  ՄամուլՏարին «չսկսած» ԱԺ-ն 14 մլն 500 հազար դրամ է հատկացրել՝ սպասարկող մեքենաների վերանորոգման համար․ «Ժողովուրդ»

Ереван и Никосия заявили важности полной реализации существующего потенциала сотрудничества Армения-Греция-Кипр 03/07/2024 15:09 | Лента новостей
Председатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА и Палаты представителей Республики Кипр Айк Конджорян и члены комиссии 7 марта встретились с делегацией, возглавляемой министром иностранных дел Кипра Константиносом Комбосом.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, стороны высоко оценили отличное сотрудничество между дружественными странами как на законодательном, так и исполнительном уровне, подчеркнули, что оба государства исторически имеют схожие вызовы и проблемы.
А.Конджорян выразил признательность кипрской стороне за постоянную поддержку во время многочисленных испытаний, выпавших на долю армянского народа, за публичные адресные заявления и выраженные позиции. Лидер фракции “Гражданский договор” отметил эффективные двусторонние отношения также на международных площадках, выразил надежду на постоянную положительную динамику. Подчеркнута важность полной реализации существующего потенциала сотрудничества в трехстороннем формате Армения-Греция-Кипр.
Константинос Комбос подтвердил позицию Кипра по территориальной целостности и суверенитету Республики Армения. “Кипр против всего того, что не соответствует международному праву”, - заявил министр иностранных дел Кипра.
Члены комиссии подчеркнули важность визита делегации в Армению в контексте вызовов региональной безопасности, выделили необходимость адресной реакции международного сообщества на произошедшее в Нагорном Карабахе. Они также коснулись проводимой Азербайджаном политики этнической чистки, возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых в этой стране лиц, сохранения армянского историко-культурного наследия. Отмечено, что Азербайджан последовательно стирает армянский след в НК.
Для констатации зримых результатов необходимо расширение возможностей взаимосотрудничества в различных сферах, в этом контексте подчеркнута ключевая роль армянской общины Кипра. Затронуты актуальность открытия посольств в обеих странах, активизация взаимных визитов на парламентском уровне