Ալիեւը չի ընդունում 1991, 1995 թթ. քարտեզները, կարող ենք 1925-1926թթ․ քարտեզով նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ. Գալչյան (Տեսանյութ) 03/02/2024   23:08  |  Քաղաքական
Խաղաղության պայմանագիր եթե կնքվի, ու մենք թույլ լինենք, Ադրբեջանը կարող է անտեսել պայմանագիրը և հարձակվել։ Խաղաղության պայմանագիր ունենալու համար համահավասար ուժ է պետք ունենալ դիմացինի հետ։ Եթե ուժ չունենաս՝ պայմանագիրը չես կարող պահպանել։ «Փաստինֆոյի» եթերում ասել է քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը։
Բանախոսի խոսքերով, Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է վերադարձնի ինչ որ 4 գյուղեր։ Եթե մենք 4 գյուղ ենք գրավել, ապա Ադրբեջանը 2021թ․ մայիսից հետո Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից գրավել է բարձունքներ, և դա գրավվել է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից հետո՝ հակառակ այդ փաստաթղթի, և դրա մասին չի խոսվում։
Անդրադառնալով քարտեզներին, բանախոսը նշեց, որ Ալիևը հայտարարում է, թե չեն ընդունում 1991թ․ կամ 1995թ․ քարտեզը, այդ դեպքում մենք էլ կարող ենք ասել, որ ցանկանում ենք 1925-1926թթ․ քարտեզն ընդունել, որով Խորհրդային Միության տարածքից Հայաստանին բաժին էր հասնում 31 հազ․ քառ․ կմ։ Կարող ենք 1925-1926թթ․ քարտեզով նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։
Քարտեզագետի դիտարկմամբ, 1918թ․ Նախիջևանը գտնում էր Հայաստանի գերիշխանության տակ, իսկ անկլավ էլ գոյություն չուներ, դրանք ստեղծվեցին 1936-1939թթ․։ Ալիևը ասում է, թե իրենք Խորհրդային Ադրբեջանը չեն ճանաչում, բայց Խորհրդային Միությունը Խորհրդային Ադրբեջանին տվել է Հայաստանի տարածքներից շուրջ 1․200 քառ․ կմ։ 1918-1920թթ․ պաշտոնական քարտեզ գոյություն չի ունեցել, սակայն, պատմության տեսանկյունից, Նախիջևանը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ չի եղել։ Այս թվականներին ամենամոտ քարտեզը 1925-1926թթ․ Խորհրդային Միության քարտեզն է, որով Հայաստանը 31 հազ․ քռ․ կմ էր։
«Ադրբեջանը ցանկություն չունի օգտագործելու խորհրդային քարտեզները, քանի որ դրանցով պետք է վերադարձնի 2021թ․ մայիսից հետո գրաված բարձունքները։ Անգամ անկլավները պատմականորեն չեն եղել Ադրբեջանի մաս և երրորդ փաստաթուղթ էլ գոյություն չունի, որով դրանք տրված լինեն Ադրբեջանին։ Հայաստանին պաշտպանելու համար պետք է վերադառնանք 1991թ․ քարտեզին և այնտեղից սկսենք սահմանագծումն ու սահմանազատումը»,- ասել է Ռ․ Գալչյանը։

Алиев не принимает за основу карты 1991 или 1995 гг., тогда Армения может сесть за стол переговоров с картами 1925-1926 гг - Галчян 03/04/2024 10:18 | Политика
"Если мирный договор будет подписан, а мы будем слабы, то Азербайджан может проигнорировать соглашение и напасть. Для того, что заключить мирный договор, нужен баланс сил. Без силы ты не сможешь поддерживать соблюдение договора", - заявил в эфире "ФактИнфо" заявил картограф Рубен Галчян.
Как отметил собеседник агентства, президент Азербайджана заявил, что Армения должна вернуть какие-то 4 села, при этом не говорит, что Азербайджан после мая 2021 года захватил высоты на суверенной территории Армении и сделал это после заявления от 9 ноября 2020 года, вопреки этому документу.
Коснувшись карт, собеседник агентства указал, что Алиев заявляет, что не принимает за основу карты 1991 или 1995 года. "В таком случае мы можем сказать, что хотим принять за основу карты 1925-1926 гг., по которому территория Армении составляет 31 тыс. кв.км. Мы можем сесть за стол переговоров с картами 1925-1926 гг.", - подчеркнул он.
Как указал картограф, в 1918 году Нахиджеван находился под господством Армении, а анклавов и вовсе не существовало, они были созданы в 1936-1939 гг.
Алиев говорит, что они не признают Советский Азербайджан, но Советский Союз отдал Советскому Азербайджану почти 1 200 кв. км. территории Армении, напомнил он.
Официальной карты 1918-1920 гг. не существовало, однако с точки зрения истории Нахиджеван не был под контролем Азербайджана. В эти годы наиболее близка карта 1925-1926 гг. Это карта Советского Союза, по которому территория Армении составляла 31 тыс. кв.км., отметил он.
"У Азербайджана нет желания использовать советские карты, поскольку в соответствии с ними он должен вернуть захваченные после мая 2021 года высоты. Даже анклавы исторически не являлись частью Азербайджана, а третьего документа, по которому они были бы отданы Азербайджану, не существует. Чтобы защитить Армению, мы должны вернуться к карте 1991 год и начать делимитацию и демаркацию оттуда", - сказал Рубен Галчян.