ՀՀ-ն զենք և զինամթերք գնում է սեփական տարածքային ամբողջականությունը և սուվերենությունը պաշտպանելու նպատակով․ Պապիկյան 02/23/2024   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ-ն զենք և զինամթերք գնում է սեփական տարածքային ամբողջականությունը և սուվերենությունը պաշտպանելու նպատակով: Այս մասին Երևանում Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ պատասխանելով ֆրանսիացի լրագրողի հարցադրմանը, թե արդյո՞ք վտանգ է զգում Ադրբեջանի կողմից և դա է ստիպում նոր զենք ձեռք բերել, արդյո՞ք ՀՀ-ն ունի բավարար միջոցներ՝ գնումներ կատարելու համար, թե անհրաժեշտ է նաև եվրոպական ֆինանսական միջամտություն։
«ՀՀ-ն այս պահին որդեգրել է՝ սեփական ԶՈՒ-երը, կարողությունները նորացնել և արդիականացնել, ինչը ենթադրում է, որ մենք ունենք և սեփական միջոցներով այդ կարիքները համալրելու ահրաժեշտություն, և իհարկե գործընկեր երկրների աջակցությունը մեզ միայն կօգներ, այդ թվում՝ եվրոպական երկրների գործընկերներին։ Մեր մոտեցոմը հետևյալն է՝ ՀՀ-ն զենք-զինամթերք գնում է՝ սեփական տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու նպատակով։ ՀՀ-ի կողմից գնվող զենք-զինամթերքն ուղղված չէ որևէ երկրի նկատմամբ ագրեսիայի։ Իհարկե, չեմ կարող հերքել, որ կա վտանգ, ինչը տեսանելի է առկա հռետորաբանությունից։ Մեր պարտավորությունն է պաշտպանել մեր երկրի տարծաքային ամբողջականությունը։ Անկախ նրանից մենք առաջիկայում խաղաղության պայմանագիր կնքելուց հետո ինչ անվտանգային իրավիճակ կունենանք՝ ՀՀ Զինված Ուժերը շարունակելու են պաշտպանական զենք-զինամթերքի գնումը և մեր այսօրվա ստորագրած պայմանագրերը դրա մասին են»,- ընդգծեց ՀՀ ՊՆ-ն նախարարը։

Независимо от ситуации в регионе, Армения продолжит закупать оборонительное вооружение - Папикян 02/23/2024   12:17  |  Лента новостей
Армения закупает вооружение с целью защиты собственной территориальной целостности и суверенитета. Об этом заявил министр обороны Сурен Папикян на совместном брифинге с французским коллегой в Ереване.
"Республика Армения в данный момент занимается модернизацией собственных ВС и наращиванием потенциала, что означает, что у нас возникла необходимость в восполнении этих потребностей собственными средствами. Конечно, поддержка стран-партнеров, в том числе европейских, нам только на пользу. Наш подход заключается в следующем: Армения приобретает оружие и боеприпасы для защиты собственной территориальной целостности и суверенитета. Закупаемое оружие не направлено против какой-либо страны", - сказал Ппапикян.
Он отметил, что угроза эскалации есть, и она просматривается в текущей риторике (Баку – прим. ред.).
"Наша обязанность - защитить территориальную целостность нашей страны. Независимо от того, какая обстановка с безопасностью сложится в регионе после заключения мирного договора с Азербайджаном, ВС Армении будут и дальше закупать оборонительное вооружение и боеприпасы. И подписанное сегодня нами соглашение касается именно этого", - подчеркнул министр обороны РА.