Անն Իդալգոյի հետ քննարկեցինք Երեւանի եւ Փարիզի միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր. ՀՀ վարչապետ 02/22/2024   16:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի հետ:
Տիկին Իդալգոն նշել է, որ մեծ ուրախությամբ է հյուրընկալում վարչապետին և ընդգծել իր շարունակական աջակցությունը Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Քաղաքապետը տեղեկացրել է, որ այս տարվա սեպտեմբերին նախատեսվում է Փարիզի կենտրոնում բացել Շառլ Ազնավուրի անվան այգին, որտեղ կտեղադրվի նաև մեծանուն շանսոնյեի կիսանդրին:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ ջերմությամբ է հիշում տիկին քաղաքապետի` Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին աջակցության առաքելությամբ Հայաստան կատարած այցը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Անն Իդալգոյի ջանքերը` Հայաստանի և հայ ժողովրդի հետ կապված օրակարգերի ուղղությամբ:
Զրուցակիցները կարևորել են Երևանի և Փարիզի միջև համագործակցության զարգացումը, մասնավորապես, տրանսպորտի, շինարարության, զբոսաշրջության, մշակույթի ոլորտներում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է տարբեր ուղղություններով Փարիզի քաղաքապետարանի հարուստ փորձը Երևանի հետ կիսելու անհրաժեշտությունը:
Անն Իդալգոն նշել է, որ Փարիզը պատրաստ է հետևողականորեն զարգացնել ու ամրապնդել փոխգործակցությունը Երևանի հետ, այդ թվում` միջազգային տարբեր հարթակների շրջանակում:
15:24 22/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանդիպել է տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող ֆրանսիական խոշոր մի խումբ ընկերությունների ղեկավարների հետ

Пашинян и Идальго заявили о важности последовательного развития сотрудничества между Ереваном и Парижем 02/22/2024   17:59  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с мэром Парижа Анн Идальго. Подробнсоти сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Госпожа Идальго отметила, что очень рада принять премьер-министра и подчеркнула свою постоянную поддержку Армении и армянскому народу. Мэр сообщила, что в сентябре текущего года планируется открыть парк имени Шарля Азнавура в центре Парижа, где также будет установлен бюст знаменитого шансонье.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплое гостеприимство и отметил, что с теплотой вспоминает визит мэра Парижа в Армению с миссией поддержки вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Никол Пашинян высоко оценил усилия Анн Идальго в контексте вопросов повестки, касающейся Армении и армянского народа.
Собеседники подчеркнули важность развития сотрудничества между Ереваном и Парижем, в частности, в сферах транспорта, строительства, туризма и культуры. Никол Пашинян подчеркнул необходимость обмена богатым опытом мэрии Парижа с Ереваном в различных направлениях.
Анн Идальго отметила, что Париж готов последовательно развивать и укреплять сотрудничество с Ереваном, в том числе в рамках различных международных площадок.