ԵՄ դիտորդական առաքելությունը նպաստել է հայ-ադրբեջանական սահմանին միջադեպերի քանակի նվազմանը. Մարկուս Ռիտեր 02/21/2024   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում տեղակայված Եվրամիության դիտորդական առաքելությունն անցած մեկ տարվա ընթացքում իրականացրել է 1720 պարեկային շրջայց, որը նպաստել է սահմանամերձ շրջաններում խաղաղությանը և անվտանգությանը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության 1-ամյակին նվիրված միջոցառմանն այս մասին հայտարարեց առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերն:
Նա հիշեցրեց, որ դիտորդական առաքելության առաջին ամիսների գործունեության ընթացքում հիմնադրվել են կենտրոնակայան Եղեգնաձորում և 6 առաջադիր հենակետ՝ սկսած Իջևանից, մինչև Կապան։
«Մինչև այսօր ԵՄ դիտորդական առաքելությունն անց է կացրել 1720 պարեկային շրջայց, որը նպաստել է խաղաղությանը և անվտանգությանը սահմանամերձ շրջաններում։
Ես ուզում եմ մեր խորին երախտագիտությունը հայտնել ԵՄ անդամ երկրներին՝ քաղաքական օժանդակության համար, ինչպես նաև Կանադային՝ փորձագետ գործուղելու համար։
Վերջերս ընդունած որոշումն՝ ամրացնել ԵՄ դիտորդական առաքելությունը և անձնակազմն ավելացնել մինչև 209-ը՝ վերահաստատում է ԵՄ դիտորդական առաքելության հաջողությունը և հաստատակամությունը՝ սատարելու կայունությանը և խաղաղությանը»,- ասաց Ռիտերը։
«Չնայած խրթին օպերատիվ իրավիճակին՝ առաքելությունը կայունացնող կարևոր դեր է խաղում սահմանամերձ շրջաններում՝ նպաստելով լարված իրավիճակի դեէսկալացիային և միջադեպերի քանակի նվազեցմանը»,- ընդգծեց Ռիտերը։
Նա շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին՝ իր աներեր օժանդակության և կառուցողական ներգրավման համար։
«Կուզեի շեշտել իմ աշխատակազմի պրոֆեսիոնալ մակարդակը։ Թեև նրանք աշխատում են տներից և ընտանիքներից հեռու՝ նրանց նվիրումը մեծ նպաստ է բերել առաքելության հաջողությանը։
Հաշվի առնելով ներկայիս անորոշության համատեքստը՝ մենք շարունակում ենք մեր նվիրումը հայտնել մեր մանդատին՝ որպես անաչառ դերակատար՝ ի սատարումն Եվրամիության՝ այս տարածաշրջանում կարգավորման ջանքերին»,- եզրափակեց Ռիտերը։
12:21 21/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում ԵՄ առաքելությունը նշում է մեկամյակը
15:14 08/02/2024  |  ՄեկնաբանությունՖրանսիայի դեսպանը ԵՄ դիտորդական առաքելության հետ այցելել է Նորաբակ գյուղ

Миссия наблюдателей ЕС способствовала сокращению числа инцидентов на армяно- азербайджанской границе - Маркус Риттер 02/21/2024   17:00  |  Лента новостей
Наблюдательная миссия Европейского Союза, расположенная в Армении, за последний год провела 1 720 патрулирований, что способствовало миру и безопасности в приграничных регионах.  Об этом, как передает «Арменпресс», заявил глава миссии Маркус Риттер на мероприятии, посвященном 1-й годовщине деятельности Миссии наблюдателей ЕС в Армении.
Он напомнил, в течение первых месяцев деятельности наблюдательной миссии была основана штаб-квартира в Ехегнадзоре и 6 передовых опорных пунктов, от Иджевана до Капана.
«До сегодняшнего дня Миссия наблюдателей ЕС провела 1 720 патрулирований, что способствовало миру и безопасности в приграничных регионах.  Я хотел бы выразить нашу глубокую признательность странам-членам ЕС за политическую поддержку, а также Канаде за направление эксперта.  Недавнее решение усилить миссию ЕС по наблюдению и увеличить численность персонала до 209 человек подтверждает успех миссии ЕС по наблюдению и решимость поддерживать стабильность и мир», - сказал Риттер.
«Несмотря на сложную оперативную обстановку, миссия играет важную стабилизирующую роль в приграничных регионах, способствуя деэскалации напряженной ситуации и снижению количества инцидентов», - подчеркнул Риттер.
Он поблагодарил Армению за безусловную поддержку и конструктивное участие.
«Хотелось бы подчеркнуть и профессиональный уровень моих сотрудников. Хотя они работают вдали от своих домов и семей, именно их преданность делу во многом способствовала успеху миссии.  Учитывая нынешний контекст неопределенности, мы по-прежнему привержены нашему мандату в качестве беспристрастного игрока в поддержку усилий Европейского Союза по урегулированию ситуации в этом регионе», - заключил Риттер.