Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար Ստեֆանո Տոմատին 02/19/2024   18:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 19-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար Ստեֆանո Տոմատին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելության գործունեությանն առնչվող հարցեր՝ անդրադառնալով երկարաժամկետ առաքելության տեղակայումից ի վեր մեկ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքներին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանին կայունությանը նպաստելու հարցում առաքելության կարևոր ներդրումը։
Ընդգծվել է, որ առաքելությունը ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող փոխգործակցության լավ օրինակներից մեկն է և ցույց է տալիս դրա հետագա խորացման հարցում թե´ ՀՀ, թե´ ԵՄ ու իր անդամ պետությունների փոխադարձ անկեղծ հետաքրքրությունը: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Ստեֆանո Տոմատը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության լայն օրակարգի հարցերի շուրջ, քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով և մեխանիզմների միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի:
19:34 17/02/2024  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հատուկ ներկայացուցիչ Նինա Հաչիգյանի հետ
11:52 17/02/2024  |  ՔաղաքականՄիրզոյանը Մյունխենում շփումներ է ունեցել Շալենբերգի և Ցահքնայի հետ, ներկայացրել՝ անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում
17:48 16/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդականի հետ
12:39 16/02/2024  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը Տոգոյի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը
11:02 16/02/2024  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում կգտնվի Մյունխենում
16:50 15/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը և Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար ջերմ քննարկել են երկրների բարեկամական հարաբերությունները

Арарат Мирзоян и Стефано Томат обсудили деятельность наблюдательной миссии ЕС в Армении 02/20/2024 09:11 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 19 февраля принял управляющего директора отдела гражданского планирования и поведения Европейской службы внешних связей Стефано Томата. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с деятельностью гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении, а также обсудили работы, проделанные за год с момента развертывания долгосрочной миссии. Министр Мирзоян подчеркнул важный вклад миссии в содействие стабильности международной границы с Азербайджаном.
Было подчеркнуто, что миссия является одним из ярких примеров расширения сотрудничества между Арменией и ЕС и свидетельствует об искренней заинтересованности в его дальнейшем углублении как со стороны Армении, так и со стороны ЕС и его стран-членов. В этом контексте Арарат Мирзоян и Стефано Томат обменялись мнениям по вопросам широкой повестки партнерства между Арменией и ЕС, обсудили возможности, которые открываются благодаря направлениям и механизмам, представляющим взаимный интерес.