Չեմպիոններին մեծ շուքով են դիմավորել օդանավակայանում 02/20/2024   11:08  |  Մարզական
Այս գիշեր Ռումինիայից վերադարձել է Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը, որին մեծ շուքով են դիմավորել օդանավակայանում։
Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Արսեն Հարությունյանին, նորընծա չեմպիոն Արման Անդրեասյանին, բրոնզե մեդալակիր Մեժլում Մեժլումյանին և հավաքականի մյուս անդամներին օդանավակայանում դիմավորել են աղուհացով, երաժշտությամբ և ծափողջույններով:
«Ամեն ոսկե մեդալ մեծ դժվարությամբ է տրվում։ Կարող է գորգի մեջ ես հեշտ հաղթեցի մրցակիցներիս, բայց դժվար ճանապարհ եմ անցել ու պատրաստ եմ այդ բարդ ճանապարհը 10 անգամ ավելի անցնել, միայն թե կարողանամ օլիմպիական ոսկե մեդալն ունենալ»,- օդանավակայանում ասել է քառակի չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը:
Նա խոստովանել է, որ հոգեբանականորեն ծանր էին թուրք և ադրբեջանցի մրցակիցներիս հետ գոտեմարտերը: «Բայց, ասեմ, որ բարդ է տրվել հաղթանակը, ոչ»,- ընդգծել է նա։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Արսեն Հարությունյանը (57 կգ) եզրափակիչում ընդամենը 52 վայրկյանում 10:0 հաշվով պարտության է մատնել թուրք մարզիկին ու 4-րդ անգամ նվաճել չեմպիոնի տիտղոսը։
Արման Անդրեասյանն էլ նշել է, որ միշտ ինչ-որ բան խանգարում էր ոսկե մեդալը նվաճելու համար: Մարզիչների հետ կարողացանք շտկել թերություններն ու հաջողվեց այս անգամ չեմպիոն դառնալ: «Մինչև վերջին վայրկյանը հավատում էի, որ կարող եմ հաղթանակի հասնել: Բուխարեստ էի մեկնել չեմպիոնության համար»,- նշել է Արման Անդրեասյանը ու ավելացրել, որ ամենատպավորիչ գոտեմարտն անցկացրել է կիսաեզրափակչում։
«Յուրաքանչյուր գոտեմարտ իր բարդությունն ուներ, բայց կիսեզրափակչում՝ աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոնի դեմ, լարվածությունն ավելի մեծ էր: Ամենատպավորիչն այդ գոտեմարտն էր, երբ վերջին վայրկյաններին հաղթանակի հասա»,- նշել է նա:
23:42 17/02/2024  |  ՄարզականԱրման Անդրեասյանն իր հաղթանակը նվիրել է եղբորը` 44֊օրյա պատերազմի հերոս Տարոն Անդրեասյանին
23:29 17/02/2024  |  ՄարզականԹող այս հաղթանակները շարունակական լինեն. Ծառուկյան
21:50 17/02/2024  |  ՄարզականԱրման Անդրեասյանը դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն. (տեսանյութ)
21:14 17/02/2024  |  ՄեկնաբանությունԱպրե՛ս, Արսեն ջան, հենց այս հաղթանակներով է շտկվելու հայի կոտրված մեջքը. ՀԱՕԿ նախագահ
20:45 17/02/2024  |  ՄարզականԸմբիշ Արսեն Հարությունյանը փառահեղ հաղթանակ տարավ թուրք մրցակցի նկատմամբ ու դարձավ եվրոպայի քառակի չեմպիոն
19:53 16/02/2024  |  ՄարզականԸմբիշ Արման Անդրեասյանը ԵԱ-ի եզրափակիչում է
19:06 16/02/2024  |  ՄարզականԱրսեն Հարությունյանը ժամկետից շուտ հաղթեց ադրբեջանցուն
16:04 12/02/2024  |  ՄարզականԸմբշամարտի ԵԱ․ Մանվել Խաչատրյանը հաղթեց թուրք մրցակցին և դուրս եկավ կիսաեզրափակիչ
13:20 08/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ2024 թվականից հանրակրթական դպրոցների շրջանավարտներին գերազանցության մեդալ չի շնորհվի

В Ереване овациями встретили армянских борцов-вольников, вернувшихся с медалями с чемпионата Европы 02/20/2024   11:36  |  Спорт
В ереванском аэропорту "Звартноц"  армянских борцов вольного стиля Арсена Арутюняна, Армана Андреасяна, Межлума Межлумяна, вернувшихся с медалями с чемпионата Европы встретили хлебом-солью, музыкой и бурными овациями.
Армянский борец вольного стиля Арсен Арутюнян (57 кг) выиграл очередное золото европейского первенства и стал четырехкратным чемпионов Европы. В финале ЧЕ в Бухаресте Арсен Арутюнян за 52 секунды разгромил турецкого спортсмена Мухаммета Каравуса со счетом 10:0. В четвертьфинале Арсен победил Камила Керимова из Украины, а в полуфинале - представителя Азербайджана Ислама Базарганова.
В ходе ЧЕ в Бухаресте Арман Андреасян завоевал свою первую золотую медаль, а Межлум Межлумян удостоился бронзы.
"Каждая золотая медаль достается с большим трудом. Кажется, будто на ковре я очень легко победил соперников, но в действительности я прошел тернистый путь. Готов одолеть в 10 раз более сложный путь, чтобы удостоиться олимпийского золота", - сказал четырехкратный чемпион Европы Арсен Арутюнян.
По его словам,психологически было сложно вступать в поединок с турком и азербайджанцем. "Но должен сказать, что победить их было несложно", - отметил он.
В свою очередь Арман Андреасян заявил, что раньше всегда что-то мешало завоевать золотую медаль. Вместе с тренерами он сумел устранить недочеты, и в итоге удалось завоевать титул чемпиона, отметил он.
"До последней секунды я верил, что могу добиться победы. Я поехал в Бухарест за чемпионским титулом", - отметил Андреасян. Он добавил, что самым впечатляющим выдался его полуфинальный поединок.
"У каждого поединка свои сложности, но накал полуфинального поединка против чемпиона мира и Европы был намного выше. Это был самый впечатляющий поединок, когда я в последние секунды добился победы", - сказал он.
Отметим, Арман Андреасян посвятил свою победу родному брату – Тарону Андреасяну, который в ходе 44-дневной войны отказался сдаваться в плен и пал смертью героя в бою против превосходящих сил противника.