Իրանն Ադրբեջանին ու Հայաստանին զսպվածության կոչ է արել 02/14/2024   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանն անդրադարձել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիային՝ կրկնելով վեճերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կոչը։
Անդրադառնալով Հայաստանի Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կրակոցներին, որի հետևանքով Հայաստանը 4 զոհ ունի՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նասեր Քանանին նշել է, որ Իրանը մտահոգված է սահմանային լարվածության առնչությամբ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով IRNA գործակալությունը, Քանանին Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է արել զսպվածություն ցուցաբերել։
Նա կրկնել է, որ երկխոսությունն ու դիվանագիտությունը միակ ճանապարհն են կովկասյան տարածաշրջանում կայուն և մշտական խաղաղության հասնելու համար՝ միաժամանակ կոչ անելով երկու երկրներին արագացնել ջանքերը խաղաղ համաձայնագրի հասնելու համար։
Ադրբեջանի զինված ուժերը փետրվարի 13-ի առավոտյան մի քանի ժամ կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ։
19:52 11/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԹող որ Հայաստանի և Իրանի միջև բարեկամական կապերն ամրապնդվեն․ ՀՀ ԱԳՆ շնորհավորանքը
19:52 09/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում ԱՄՆ-ին նախազգուշացրել են Իսրայելին աջակցելու հետեւանքների մասին
18:37 06/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՑանկացած օգնություն, որն անհրաժեշտ կլինի Հայաստանին՝ հետագա զարգացման համար, պատրաստ ենք տրամադրել․ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան
16:17 05/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանը սկսել է 10 ՄՎտ հզորությամբ նոր միջուկային հետազոտական ​​ռեակտոր կառուցել
14:51 31/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի վրա ցանկացած հարձակում կարժանանա վճռական պատասխանի. ՄԱԿ-ում Իրանի ​​ներկայացուցիչ
12:55 31/01/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանը 28 երկրի զբոսաշրջիկների համար հանել է վիզային ռեժիմը
20:35 30/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածաշրջանում աշխարհագրական սահմանների փոփոխությունն Իրանի համար անընդունելի է. Իրանի Գերագույն առաջնորդի խորհրդական

Иран призывает Азербайджан и Армению проявлять сдержанность 02/14/2024 11:39 | Лента новостей
Иран, обратившись к очередной агрессии Азербайджана против Армении, повторил свой призыв разрешать споры мирным путем.
Коснувшись обстрела со стороны вооруженных сил Азербайджана армянских позиций, расположенных в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области Армении, в результате которого погибли 4 военнослужащих Армении, пресс-секретарь министерства иностранных дел Ирана Насер Канани отметил, что Иран обеспокоен напряженностью на границе.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на агентство IRNA, Насер Канани призвал Азербайджан и Армению проявлять сдержанность.
Он повторил, что диалог и дипломатия - единственный путь к достижению стабильного и прочного мира в Кавказском регионе, и вновь призвал обе страны активизировать усилия по достижению мирного соглашения.
Вооруженные силы Азербайджана утром 13 февраля в течение нескольких часов вели огонь по армянским позициям, расположенным в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области. В результате обстрела погибли 4 военнослужащих Армении, еще один был ранен.